Wywołują skurcze i rozszerzają miednicę - te hormony decydują o twoim porodzie

2022-02-09 12:10

Poród to proces fizjologiczny, niezależny od twojej woli. O jego przebiegu decydują przede wszystkim hormony porodowe. Sprawdź, jak nazywają się najważniejsze hormony porodowe i dowiedz, jaką rolę odgrywają.

Wywołują skurcze i rozszerzają miednicę - te hormony decydują o twoim porodzie
Autor: Getty images Te hormony decydują o twoim porodzie

Spis treści

  1. Oksytocyna u młodych ojców

O tym, co się dzieje w naszym organizmie, decyduje mózg, i to właśnie jego struktury są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów porodowych. Jednak kiedy się już owe hormony pojawią we krwi rodzącej kobiety, to niemal niepodzielnie przejmują jej ciało we władanie.

Cały ten niezwykły spektakl, jakim jest naturalny poród, to efekt działania wielu hormonów porodowych. Niczym aktorzy w teatrze pojawiają się na scenie w odpowiedniej kolejności i odgrywają swoje role – uzupełniając się wzajemnie, a czasem zwalczając – aby ostatecznie doprowadzić do wielkiego, cudownego finału.

Przypatrzmy się bliżej hormonom porodowym - wejdź do galerii, a potem czytaj niżej o oksytocynie wydzielanej u młodych ojców.

Oksytocyna u młodych ojców

Mężczyźni także wydzielają oksytocynę – podczas orgazmu to właśnie ona daje sygnał do ejakulacji. Ten fakt jest znany od dawna, natomiast przed czterema laty naukowcy zauważyli, że także u młodych ojców poziom oksytocyny we krwi się podnosi. U 160 mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, dwukrotnie zmierzono poziom oksytocyny: po sześciu tygodniach oraz po sześciu miesiącach od narodzin potomka. Okazało się, że za każdym razem poziom oksytocyny u młodego taty nie różnił się od poziomu stwierdzanego u matki ich dziecka, podczas gdy normalnie mężczyźni mają jej w swoim organizmie znacznie mniej! To odkrycie każe przypuszczać, że nie tylko matkom, ale także ojcom oksytocyna – jako hormon miłości – pomaga nawiązać bliską więź z nowo narodzonym maluszkiem. 

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza