Niedotlenienie podczas porodu: na czym polega i czy jest groźne?

2012-12-11 12:08

Niedotlenienie podczas porodu może mieć poważne konsekwencje dla dziecka. Zwykle jest ono nastepstwem niewłaściwego porodu. Od czasu do czasu słyszymy o przypadkach ciężkiego niedotlenienia, które może prowadzić do zamartwicy płodu. W większości przypadków nie ono aż tak groźne. Czym właściwie jest to niedotlenienie podczas porodu i w jakich przypadkach jest groźne dla dziecka.

niedotlenienie podczas porodu
Autor: sxc.hu|rocknroli

Spis treści

  1. Niedotlenienie, czyli co? Komplikacje podczas porodu
  2. Niedotlenienie podczas porodu - czy to jest groźne?

Niedotlenienie podczas porodu to, najprościej mówiąc, zbyt mała dawka tlenu, która dociera do dziecka. Może do tego dojść zarówno podczas porodu, ale też pod koniec ciąży czy nawet po porodzie. Za każdym razem jednak, gdy rodzice słyszą taką diagnozę, czują wielki niepokój. Te obawy są niestety zwykle uzasadnione. Niedotlenienie nie jest obojętne dla dziecka.

Niedotlenienie, czyli co? Komplikacje podczas porodu

To lekarz stawia diagnozę - czy do niedotlenienia doszło czy nie. Może to nastąpić zaraz po porodzie, ale są przypadki, kiedy niedotlenieni wykrywane jest dopiero podczas innych badań, np. USG przezciemięczkowego lub rezonansu magnetycznego. Przyczyn niedotlenienia płodu może być kilka: niewydolność łożyska spowodowana głównie przenoszeniem ciąży, zbyt długi lub zbyt wczesny poród, nieprawidłowe ułożenie dziecka w brzuchu, ciąża bliźniacza, niewydolność łożyska czy jego odklejanie, owinięcie pępowiną.

Sprawdź też: poród przedwczesny >>>

 

Niedotlenienie podczas porodu - czy to jest groźne?

Niedotlenienie jest najbardziej niebezpieczne dla mózgu. Trwające zbyt długo, może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Jeśli do mózgu nie dociera wystraczająca ilość tlenu, zachodzą w nim reakcje biochemiczne, które mogą prowadzić do powstania wolnych rodników tlenowych uszkadzających komórki nerwowe (giną natychmiast lub po jakimś czasie). Skutkiem długotrwałego niedotlenienia może być: trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, mózgowe porażenie dziecięce, opóźnienia rozwoju umysłowego, upośledzenia narządu słuchu lub wzroku czy padaczka.

Czytaj: Dystocja barkowa - powikłanie w trakcie porodu, które ciężko przewidzieć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza