Położna zdradza, co jej koleżanki sądzą o wypadkach z "dwójką" przy porodzie

2022-05-12 13:54

Wiele kobiet pod koniec ciąży mocno obawia się pewnych sytuacji mogących wystąpić podczas porodu naturalnego. Ból, swoją drogą, ale boją się też poniżenia, które za tym idzie. Obawy, o zrobienie kupy podczas parcia, są naturalne i częste. Rzeczywiście może się to przydarzyć, dlatego pewna położna postanowiła powiedziec głośno, co ona i jej koleżanki z pracy sądzą w tym temacie.

Położne
Autor: Instagram/ @thegoodbirth Położne mówią co myślą o takich wypadkach przy porodzie.

Dlaczego tak łatwo jest zrobić kupę podczas porodu, mimo starań by to się nie wydarzyło? To kwestia anatomii kobiety. Pochwa sąsiaduje z odbytem. Gdy dziecko przez nią wychodzi na świat, naturalne jest, że uciska też na odbytnicę, powodując wypychanie tego się w niej znajduje.

Poza tym, poród to nieziemski wysiłek, przy którym pobudzone jest krążenie krwi, więc możliwość konieczności wydalenia jest jeszcze większa. Wiele kobiet nawet nie orientuje się, że ma taką potrzebę, bo ból porodowy kompletnie niweluje odczuwanie tego, co normalnie byłoby oczywiste.

Możliwość wystąpienie takiej sytuacji krępuje wiele przyszłych mam, dlatego pewna położna, postanowiła skomentować ten "problem".

Dowiedz się: Lewatywa przed porodem. Czy to naprawdę konieczne?

Jako pracownice porodowe mamy do czynienia z kupą, wymiocinami, płynem owodniowym, krwią, łzami, potem itp. CZĘSTO. Naprawdę nie zastanawiamy się nad tym. - twierdzi położna i doula z USA, Allison Carlson, a jej koleżanki w zabawnym filmiku, przytakują.

Zapewniamy, że w ogóle o tym nie myślimy. Robienie kupy lub wymiotowanie podczas porodu jest NORMALNE i dotyczy wszystkich kobiet. To naturalny efekt tego, jak dziecko schodzi w dół kanału rodnego! - wyjaśnia położna. 

Przeczytaj też: Lęk przed porodem: 8 prawd o porodzie, które zmniejszą strach

Skrępowane ciężarne pocieszają też internautki, komentujące filmik połoznej, które poród mają już za sobą:

  • Nawet nie będziesz wiedziała, że tak było! Zapytałam mojego męża, czy zrobiłam kupę w trakcie obydwu porodów, a on po prostu powiedział, że tak, ale myją cię, zanim się zorientujesz. Jesteś zbyt zajęta rodzeniem dziecka, żeby się tym przejmować!!!
  • Bałam się tego, ale kiedy naciskasz tak mocno i skurcze nasilają się, ostatnią rzeczą, na której ci zależy, jest to, co wychodzi z twojego tyłka. Po prostu chcesz, żeby dziecko wyszło.

Zobacz też: Parcie w czasie porodu - 10 rad jak przeć podczas porodu

A więc, chyba nie ma co się stresować takimi drobnostkami drogie mamy. 

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? M jak mama