PORÓD W WODZIE: dlaczego warto rodzić w wodzie?

2014-08-12 18:57

Poród w wodzie to nie nowość. Dlaczego warto rodzić w wodzie? Taką możliwość oferuje już kilkadziesiąt szpitali w Polsce. Zanim się zdecydujesz, zobacz jakie korzyści niesie poród w wodzie.

Porody w wodzie miały królowa Kleopatra i słynna niemiecka modelka Gisele Bündchen. Jeśli i ty chciałabyś urodzić swoje dziecko w wodzie, musisz wybrać jeden z kilkudziesięciu szpitali w Polsce, który oferuje taką możliwość. Niestety, nie wszędzie poród w wodzie jest bezpłatny. W wielu szpitalach jest traktowany jak luksus, za który trzeba zapłacić.

>> Poród w wodzie: Jak wygląda poród w wodzie i czym się różni od standardowego porodu naturalnego?

Poród w wodzie: dlaczego warto?

Poród w wodzie przebiega zwykle szybciej i lżej od tradycyjnego. Ciepła woda daje rodzącej kobiecie poczucie rozluźnienia i lekkości. Może ona łatwiej zmieniać pozycje, poruszać się i swobodnie oddychać. Rodząca odczuwa w wodzie mniejsze napięcie mięśniowe, co wpływa na szybsze rozwieranie się szyjki macicy, dzięki czemu taki poród w wodzie trwa krócej i najczęściej bez konieczności nacięcia krocza.
Woda, delikatnie naciskając na nerwy przewodzące ból w okolicy kręgosłupa, zmniejsza ich zdolność do przekazywania impulsów. Dlatego skurcze porodowe w wodzie są zwykle mniej odczuwalne, jednak nie można powiedzieć, aby był to poród bezbolesny. Rodzące w ten sposób kobiety rzadziej proszą o podanie znieczulenia czy nawet środków przeciwbólowych, zazwyczaj są bardziej zrelaksowane i spokojniejsze.

>> PORÓD w wodzie. Kiedy warto zdecydować się na poród w wodzie

Wiesz kim jest doula? Zobacz jaka jest rola podczas ciąży [FILM]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE