PORÓD W WODZIE: dlaczego warto rodzić w wodzie?

2014-08-12 18:57

Poród w wodzie to nie nowość. Dlaczego warto rodzić w wodzie? Taką możliwość oferuje już kilkadziesiąt szpitali w Polsce. Zanim się zdecydujesz, zobacz jakie korzyści niesie poród w wodzie.

porod w wodzie
Autor: thinkstockphotos.com Rodząc w wodzie odczuwa się mniejszy ból, ale u nas jest to nadal luksus

Porody w wodzie miały królowa Kleopatra i słynna niemiecka modelka Gisele Bündchen. Jeśli i ty chciałabyś urodzić swoje dziecko w wodzie, musisz wybrać jeden z kilkudziesięciu szpitali w Polsce, który oferuje taką możliwość. Niestety, nie wszędzie poród w wodzie jest bezpłatny. W wielu szpitalach jest traktowany jak luksus, za który trzeba zapłacić.

>> Poród w wodzie: Jak wygląda poród w wodzie i czym się różni od standardowego porodu naturalnego?

Poród w wodzie: dlaczego warto?

Poród w wodzie przebiega zwykle szybciej i lżej od tradycyjnego. Ciepła woda daje rodzącej kobiecie poczucie rozluźnienia i lekkości. Może ona łatwiej zmieniać pozycje, poruszać się i swobodnie oddychać. Rodząca odczuwa w wodzie mniejsze napięcie mięśniowe, co wpływa na szybsze rozwieranie się szyjki macicy, dzięki czemu taki poród w wodzie trwa krócej i najczęściej bez konieczności nacięcia krocza.
Woda, delikatnie naciskając na nerwy przewodzące ból w okolicy kręgosłupa, zmniejsza ich zdolność do przekazywania impulsów. Dlatego skurcze porodowe w wodzie są zwykle mniej odczuwalne, jednak nie można powiedzieć, aby był to poród bezbolesny. Rodzące w ten sposób kobiety rzadziej proszą o podanie znieczulenia czy nawet środków przeciwbólowych, zazwyczaj są bardziej zrelaksowane i spokojniejsze.

>> PORÓD w wodzie. Kiedy warto zdecydować się na poród w wodzie

Wiesz kim jest doula? Zobacz jaka jest rola podczas ciąży [FILM]