Znieczulenie zewnątrzoponowe – skuteczny sposób uśmierzania bólu

2012-12-13 16:20

Poród wiąże się z bólem i to czasem niewyobrażalnym, ale współczesna medycyna znalazła skuteczny sposób na jego uśmierzenie – znieczulenie zewnątrzoponowe. Warto z niego skorzystać, bo znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne i daje rodzącej duży komfort.

znieczulenie zewnatrzoponowe skuteczny sposob usmierzania bolu
Autor: _photos.com|photos.com

Bywa, że poród jest tak traumatycznym doświadczeniem dla kobiety, że czasem powstrzymuje ją przed decyzją o kolejnym macierzyństwie. Czasem kobieta dochodzi do wniosku, że następnym razem jedynym możliwym wyjściem jest cesarskie cięcie. Tymczasem to nieprawda. Bezpiecznym i dość powszechnie dostępnym sposobem uśmierzania bólu podczas porodu naturalnego jest znieczulenie porodu. Należy korzystać z dobrodziejstw medycyny i nie cierpieć bez powodu.

Znieczulenie porodu - jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe

Przy porodzie drogami natury zwykle stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe. Czasami zdarza się, że kobieta nie może cieszyć się maksymalnym komfortem i częściowo odczuwa ból, gdy lek nie rozchodzi się równomiernie. Bywa tak na przykład przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa czy w przypadku zrostów w przestrzeni zewnątrzoponowej. Jednak te uciążliwości są nieporównywalne z porodem bez znieczulenia. Zanim lekarz zastosuje znieczulenie konieczne jest sprawdzenie aktualnych parametrów morfologii i przeprowadzenie z pacjentką szczegółowego wywiadu. Znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo) wykonuje się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, na wysokości kręgów L3-4, L4-5, poniżej rdzenia kręgowego (nie grozi zatem uraz układu nerwowego!). Zanim lekarz anestezjolog wprowadzi do przestrzeni międzykręgowej w kręgosłupie specjalną, długą igłę, znieczula miejsce wkłucia zastrzykiem z bardzo cienką igłą – nie jest to bolesne. Podczas zabiegu ściśle przestrzega się procedur, więc powikłania znieczulenia zewnątrzoponowego zdarzają się niezwykle rzadko.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza