Lęk przed porodem – jak go opanować?

2014-12-23 16:53
Poród film
Autor: thinkstockphotos.com Zdjęcia i filmy z porodu są coraz bardziej popularne. Mimo że budzą kontrowersje.

Lęk przed porodem to zupełnie normalne zjawisko. Niemal każda kobieta, bez względu na wiek i to, czy rodzi po raz pierwszy, czy kolejny, boi się porodu. Lęk przed porodem pomoże zmniejszyć dobre przygotowanie i odpowiednie nastawienie.

Lęk przed porodem jest naturalny. Nikt nie zaprzecza, że poród to wydarzenie trudne, związane z bólem, wymagające ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego. Pamiętaj jednak o tym, że każdy poród, tak jak każda kobieta, jest inny: może być trudny, ale wcale nie musi. Co zrobić, by pokonać lęk przed porodem?

>> PORÓD: Lęk przed porodem - co zrobić, kiedy panicznie boisz się porodu?

Lęk przed porodem - co jest prawdziwym powodem lęku

Zadaj sobie pytanie, czego tak naprawdę się boisz, skąd bierze się w tobie lęk przed porodem. Zapewne twoja odpowiedź będzie brzmieć, że kiedy myślisz o porodzie, to wszystko cię przeraża, ale przecież na pewno tak nie jest. Zapisz na kartce wszystkie swoje obawy, a następnie skreśl te, które są najmniejsze – w ten sposób dojdziesz do sedna sprawy, dowiesz się, czego się obawiasz najbardziej. Często bowiem jest tak, że ciężarna wcale najbardziej nie boi się bólu rodzenia, tylko tego, czy poradzi sobie w roli matki, czy będzie wystarczająco dzielna i jak zareaguje partner, który będzie jej towarzyszyć. Kiedy zrozumiesz, co jest prawdziwym powodem strachu przed porodem, łatwiej znajdziesz sposób na jego pokonanie czy choćby zmniejszenie.

>> Tokofobia: czy lęk przed porodem naprawdę istnieje? [WYWIAD z psychologiem]

Dowiedz się jak najwięcej o przebiegu porodu, by opanować lęk przed porodem

To, co na pewno warto zrobić, to spróbować się do niego przygotować, i to zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Możesz się zapisać do szkoły rodzenia, skontaktować z położną lub doulą – one pomogą ci zrozumieć proces porodu i opanować lęk przed porodem. Czytaj mądre książki i czasopisma. Nie czerp z wiedzy sfrustrowanych sąsiadek, które drastycznie opisują przeżycia na sali porodowej. Staraj się myśleć pozytywnie, ponieważ poród u zestresowanej i zalęknionej mamy przebiega dużo wolniej i z większym trudem. Pamiętaj o starej maksymie, która mówi: „Skoro tyle kobiet przede mną dało radę urodzić, to i ja dam radę”.

>> LĘK PRZED PORODEM: co zrobić, by przestać bać się porodu?

Sposoby na lęk przed porodem: wybierz dobry szpital, w którym będziesz rodzić

Kieruj się przede wszystkim opiniami innych mam, certyfikatami, jaki ma szpital, doświadczeniem personelu. Jeśli zależy ci na rodzeniu w znieczuleniu zewnątrzoponowym (skutecznie niweluje ból porodowy), dowiedz się, czy jest ono dostępne w wybranym przez ciebie szpitalu i czy trzeba za nie dodatkowo płacić.

Sposoby na lęk przed porodem: myśl o porodzie racjonalnie, bądź nastawiona na działanie

Kobieta pozytywnie nastawiona do porodu i świadoma tego, co ją czeka, rodzi znacznie krócej i lepiej radzi sobie z lękiem przed porodem. Jest bowiem zmotywowana, nastawiona na szybki sukces, dobrze współpracuje z personelem i wie, jak – w zależności od fazy porodu – oddychać, by przyspieszyć szczęśliwy finał. Kobieta z nagromadzonym lękiem przed porodem może swoją postawą doprowadzić do zanegowania wiary we własne możliwości, a w rezultacie do przestoju lub nawet zatrzymania akcji porodowej.

>> Lęk przed porodem: boisz się porodu? Przedstawiamy 8 dobrych wiadomości dotyczących porodówki

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE