Lęk przed porodem – jak go opanować?

2014-12-23 16:53

Lęk przed porodem to zupełnie normalne zjawisko. Niemal każda kobieta, bez względu na wiek i to, czy rodzi po raz pierwszy, czy kolejny, boi się porodu. Lęk przed porodem pomoże zmniejszyć dobre przygotowanie i odpowiednie nastawienie.

Poród film
Autor: thinkstockphotos.com Zdjęcia i filmy z porodu są coraz bardziej popularne. Mimo że budzą kontrowersje.

Spis treści

  1. Lęk przed porodem - co jest prawdziwym powodem lęku
  2. Dowiedz się jak najwięcej o przebiegu porodu, by opanować lęk przed porodem
  3. Sposoby na lęk przed porodem: wybierz dobry szpital, w którym będziesz rodzić
  4. Sposoby na lęk przed porodem: myśl o porodzie racjonalnie, bądź nastawiona na działanie

Lęk przed porodem jest naturalny. Nikt nie zaprzecza, że poród to wydarzenie trudne, związane z bólem, wymagające ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego. Pamiętaj jednak o tym, że każdy poród, tak jak każda kobieta, jest inny: może być trudny, ale wcale nie musi. Co zrobić, by pokonać lęk przed porodem?

>> PORÓD: Lęk przed porodem - co zrobić, kiedy panicznie boisz się porodu?

Lęk przed porodem - co jest prawdziwym powodem lęku

Zadaj sobie pytanie, czego tak naprawdę się boisz, skąd bierze się w tobie lęk przed porodem. Zapewne twoja odpowiedź będzie brzmieć, że kiedy myślisz o porodzie, to wszystko cię przeraża, ale przecież na pewno tak nie jest. Zapisz na kartce wszystkie swoje obawy, a następnie skreśl te, które są najmniejsze – w ten sposób dojdziesz do sedna sprawy, dowiesz się, czego się obawiasz najbardziej. Często bowiem jest tak, że ciężarna wcale najbardziej nie boi się bólu rodzenia, tylko tego, czy poradzi sobie w roli matki, czy będzie wystarczająco dzielna i jak zareaguje partner, który będzie jej towarzyszyć. Kiedy zrozumiesz, co jest prawdziwym powodem strachu przed porodem, łatwiej znajdziesz sposób na jego pokonanie czy choćby zmniejszenie.

>> Tokofobia: czy lęk przed porodem naprawdę istnieje? [WYWIAD z psychologiem]

Dowiedz się jak najwięcej o przebiegu porodu, by opanować lęk przed porodem

To, co na pewno warto zrobić, to spróbować się do niego przygotować, i to zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Możesz się zapisać do szkoły rodzenia, skontaktować z położną lub doulą – one pomogą ci zrozumieć proces porodu i opanować lęk przed porodem. Czytaj mądre książki i czasopisma. Nie czerp z wiedzy sfrustrowanych sąsiadek, które drastycznie opisują przeżycia na sali porodowej. Staraj się myśleć pozytywnie, ponieważ poród u zestresowanej i zalęknionej mamy przebiega dużo wolniej i z większym trudem. Pamiętaj o starej maksymie, która mówi: „Skoro tyle kobiet przede mną dało radę urodzić, to i ja dam radę”.

>> LĘK PRZED PORODEM: co zrobić, by przestać bać się porodu?

Sposoby na lęk przed porodem: wybierz dobry szpital, w którym będziesz rodzić

Kieruj się przede wszystkim opiniami innych mam, certyfikatami, jaki ma szpital, doświadczeniem personelu. Jeśli zależy ci na rodzeniu w znieczuleniu zewnątrzoponowym (skutecznie niweluje ból porodowy), dowiedz się, czy jest ono dostępne w wybranym przez ciebie szpitalu i czy trzeba za nie dodatkowo płacić.

Sposoby na lęk przed porodem: myśl o porodzie racjonalnie, bądź nastawiona na działanie

Kobieta pozytywnie nastawiona do porodu i świadoma tego, co ją czeka, rodzi znacznie krócej i lepiej radzi sobie z lękiem przed porodem. Jest bowiem zmotywowana, nastawiona na szybki sukces, dobrze współpracuje z personelem i wie, jak – w zależności od fazy porodu – oddychać, by przyspieszyć szczęśliwy finał. Kobieta z nagromadzonym lękiem przed porodem może swoją postawą doprowadzić do zanegowania wiary we własne możliwości, a w rezultacie do przestoju lub nawet zatrzymania akcji porodowej.

>> Lęk przed porodem: boisz się porodu? Przedstawiamy 8 dobrych wiadomości dotyczących porodówki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza