Dzienny opiekun zamiast żłobka w każdej gminie. Do wydania jest 60 mln złotych

2024-07-26 11:41

Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.

Dzienny opiekun zamiast żłobka w każdej gminie. Do wydania jest 60 mln złotych

i

Autor: Getty Images Dzienny opiekun zamiast żłobka w każdej gminie. Do wydania jest 60 mln złotych

"Aktywny rodzic" to program, którego z jednym z zadań jest aktywizacja rodziców na rynku pracy. - Ma pozwolić mamie po narodzinach dziecka, tacie po okresie urlopu poświęconego na opiekę nad dzieckiem, powrócić do aktywności zawodowej - tłumaczyła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Tylko nie każdy rodzic może wrócić do pracy. I to nie dlatego, że nie chce, po prostu nie ma takiej możliwości - nie ma z kim zostawić dziecka.

W 1046 gminach w Polsce rodzice nie mają wyboru. Nie mogą zdecydować, czy ich dziecko pójdzie bądź nie pójdzie do żłobka, bo tam po prostu takiej instytucji nie ma

- wskazała podczas czwartkowej konferencji ministra Aleksandra Gajewska.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało rozwiązanie, które ma sprawić, że rodzice ten wybór zyskają. To program "Pierwszy dzienny opiekun w gminie”.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Jakie są założenia programu "Pierwszy dzienny opiekun w gminie"?

O dofinansowanie z programu mogą starać się gminy, w których nie ma instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. W 2024 roku budżet programu to 60 milionów złotych, a na dofinansowanie składają się dwa filary. To:

  • 300 zł jednorazowej dotacji - jest ona przeznaczona na dostosowanie obiektu/obiektów do potrzeb małych dzieci. Dzienny opiekun może zajmować się maluchami np. w mieszkaniu, ale musi ono być odpowiednio dostosowane;
  • do 8 tys. złotych brutto - dofinansowanie opieki dziennego opiekuna, na jednego opiekuna miesięcznie.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, dzięki temu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a następnie zapewnić funkcjonowanie miejsca opieki nad dziećmi.

Ten program to odpowiedź na potrzeby samorządów, które nie mają jeszcze przekonania do tych dużych inwestycji, badają potrzeby mieszkanek i mieszkańców. To jest program, który pozwoli szybko odpowiedzieć na lokalne potrzeby. To jest konkretna pomoc dla samorządów, o którą samorządy już mogą wnioskować

- tłumaczyła ministra Aleksandra Gajewska.

Nabór wniosków trwa do 30 sierpnia 2024 roku.

Kim jest dzienny opiekun?

Dzienny opiekun to - obok żłobka i klubu dziecięcego - forma instytucjonalnej opieki nad dziećmi. Jest ona najbardziej zbliżona do domowej opieki nad maluchem, może być ona sprawowana w mieszkaniu lub np. w sali w szkole (ważne, aby miejsce było bezpieczne, dostosowane do potrzeb małego człowieka).

Dzienny opiekun może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga maluchów. Osoba, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi, musi mieć odpowiednie wykształcenie (np. pedagogiczne).

To także może cię zainteresować: Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"