1500 zł dla rodziców. "Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę"

2024-05-09 11:28

"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.

1500 zł dla rodziców. Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę
Autor: Getty Images 1500 zł dla rodziców. "Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę"

"Babciowe" to jedna z wyborczych obietnic Donalda Tuska. W kwietniu poznaliśmy ramy planowanych zmian, a wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy.

- Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę, każdy rodzic małego dziecka w Polsce zasługuje na wsparcie w tym, żeby taką opiekę nad maluchem zapewnić. Opiekę babci, cioci, wujka, dziadka, profesjonalną opiekę opiekunki albo opiekę w żłobku czy opiekę rodzicielską - mówiła podczas środowej konferencji prasowej ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podkreśliła, że to program opieki nad dziećmi oraz aktywizacji rodziców na rynku pracy. - Taki program, który ma pozwolić mamie po narodzinach dziecka, tacie po okresie urlopu poświęconego na opiekę nad dzieckiem, powrócić do aktywności zawodowej - wskazała ministra.

- Upraszczamy świadczenia tak, by rodzice otrzymali kompleksowe wsparcie i by w sposób intuicyjny, w sposób dostępny - w sposób bardzo prosty mogli wybrać, która forma opieki nad dzieckiem najbardziej im odpowiada. I by to właśnie ci rodzice zdecydowali, co jest dla nich najbardziej odpowiednie - dodała wiceministra Aleksandra Gajewska.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Wsparcie dla aktywnych zawodowo rodziców

Projekt ustawy "Aktywny rodzic", nazywany wcześniej "babciowym", został przyjęty przez rząd 9 kwietnia. Zakłada wprowadzenie trzech odrębnych świadczeń:

  • "Aktywni rodzice w pracy",
  • "Aktywnie w żłobku",
  • "Aktywnie w domu".

Rodzice mogą wybrać to, które w danym momencie odpowiada im potrzebom. Te, jak wszystkie wiemy, mogą ulec zmianie, zatem i świadczenia nie wybieramy raz na zawsze. Wielokrotnie będzie można rezygnować z jednego i przechodzić na drugie, ważne, aby na jedno dziecko pobierać tylko jedno świadczenie.

Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbyło się 8 maja. O założeniach i zaletach podczas konferencji opowiadała także wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. - To jest pierwszy raz w historii, kiedy wszystkie dzieci w wieku do 3 lat mogą zostać objęte wsparciem - wskazała wiceministra Aleksandra Gajewska. Podkreśliła również, że to rodzice zdecydują, którą formę wsparcia wybiorą. - Najważniejsze jest to, żeby rodzic w trakcie miesiąca pobierał jedno świadczenie na jedno dziecko. Ale jeśli ma np. trójkę dzieci, to na każde z nich może pobierać inne świadczenie - doprecyzowała.

Przeczytaj także: 1100 zł na dziecko to tylko początek. Na te pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów

Ile pieniędzy otrzymają rodzice?

W zależności od tego, czy pracują i kto opiekuje się ich dzieckiem, tzw. babciowe wyniesie:

  • 1500 zł przez 24 miesiące - "Aktywni rodzice w pracy" to świadczenie dla pracujących rodziców dzieci (w wieku 12-35 miesięcy), które przebywają pod opieką osoby, która nie jest rodzicem, np. niani czy babci. Rodzice mogą podpisać z opiekunem umowę uaktywniającą, ale nie jest to konieczność;
  • do 1500 zł miesięcznie - "Aktywnie w żłobku" to świadczenie dla rodziców dzieci do lat trzech, uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna (zastąpi obecnie funkcjonujące dofinansowanie obniżenia opłaty);
  • 500 zł na pierwsze dziecko w wieku 12-35 miesięcy - "Aktywnie w domu" to świadczenie dla rodziców, którzy nie pracują lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki. Ma zastąpić obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, będzie przysługiwało na podobnych zasadach.

1900 zł - to dofinansowanie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością w ramach świadczeń "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w żłobku".

Proponowane rozwiązania miałyby wejść w życie 1 października 2024.

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

Wiesz do czego służyły te przedmioty? Urodzeni w latach 90-tych mają przewagę

Pytanie 1 z 9
Ten przedmiot służył do:
Pytanie 1
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.