Goście pytają, co kupić dziecku na komunię? Zanim odpowiesz, pomyśl o podatku

2024-04-24 10:26

Zbliża się sezon komunijny. To czas, gdy goście zastanawiają się, jaki prezent kupić dziecku, a rodzice - czy będą musieli zapłacić podatek. Jeśli jesteś w tej grupie, zapraszamy do lektury. Rozwiewamy wątpliwości na temat podatku od prezentów na komunię.

Goście pytają, co kupić dziecku na komunię? Zanim odpowiesz, pomyśl o podatku
Autor: Getty Images Goście pytają, co kupić dziecku na komunię? Zanim odpowiesz, pomyśl o podatku

Kiedyś wśród prezentów komunijnych królowały rowery – składaki, a później BMX-y – oraz zegarki (te z kalkulatorem były prawdziwym hitem). Dziś dzieci mają już właściwie wszystko: komputer, konsola, telefon... Nie jest łatwo znaleźć coś, co możemy im podarować. Nie wszyscy uważają, że "koperta" jest odpowiednim prezentem, a ci, którzy decydują się na wręczenie pieniędzy, z roku na rok dają coraz więcej.

Dzieci często zastanawiają się, co się stało z pieniędzmi z komunii (chociaż np. zostały przeznaczone na coś dla nich, z czego stale korzystają), dorośli powinni pomyśleć... o podatku. Tak, prezenty komunijne również są opodatkowane. O czym warto wiedzieć?

Spis treści

 1. Prezenty na pierwszą komunię coraz droższe
 2. Podatek od prezentów komunijnych
 3. Kiedy nie musimy martwić się o podatek?
 4. Co z pieniędzmi w kopercie?
 5. Ile podatku zapłacimy?
 6. O czym rodzice powinni pamiętać?
Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?

Prezenty na pierwszą komunię coraz droższe

"Zwykły" rower? Zapomnij, teraz wręczane są te z napędem elektrycznym. Właściwie króluje wszystko to, co elektryczne: hulajnogi elektryczne, monocykle, deskorolki. Do tego zagraniczne wycieczki, wizyty w parkach rozrywki, grube koperty. Dziś rzadko trafiają do nich pojedyncze banknoty (chyba że te o nominale 500 zł). Dużo zależy od liczby gości i ich podejścia do prezentów, ale dziecko, które idzie do pierwszej komunii, może uzbierać prezenty o całkiem pokaźnej wartości.

A powinniśmy pamiętać, że "nie ma nic za darmo" – prezenty są opodatkowane.

Przeczytaj także: "Komunia w domu to obciach" usłyszałam od córki. Biorę pożyczkę, by nie odstawała od koleżanek

Podatek od prezentów komunijnych

Prezenty (niezależnie od tego, z jakiej okazji je otrzymujemy) są traktowane jako darowizny i podlegają zasadom opisanym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jak wskazuje dokument, wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

 • Do grupy pierwszej zaliczamy: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
 • Do grupy drugiej zaliczamy: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
 • Do grupy trzeciej zaliczamy innych nabywców.

Kiedy zapłacimy podatek od prezentów na komunię? Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

 • 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej,
 • 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej,
 • 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy, przypomina o istotnej kwestii.

Co ważne, do wskazanych wyżej limitów wlicza się nie tylko ostatnią darowiznę przekazaną z okazji komunii, ale także wszystkie darowizny od jednej osoby z okresu pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie

– wskazuje ekspertka. Uwaga, musimy również pamiętać, że kwoty zwolnione od podatku mogą ulec zmianie, ustala je minister.

Przeczytaj także: Duże zmiany w organizacji pierwszej komunii. Proboszcz: To jest zapotrzebowanie dzisiejszego czasu

Kiedy nie musimy martwić się o podatek?

Kwoty mogą wydawać się wysokie, jednak często dziecko dostaje sporo podarunków od bliskich – również bez okazji. Warto o tym pamiętać, obliczając kwotę wolną od podatku. Może okazać się, że sam prezent na komunię nie miał aż takiej wartości, ale dodając do niego inne podarowane rzeczy, przekraczamy limit.

– Jeżeli prezent komunijny nie przekracza ww. kwot, nie musimy martwić się o podatek – wskazuje Monika M. Brzostowska.

Jednak nie tylko kwota ma znaczenie. Możemy uniknąć płacenia podatku, jeśli o prezentach poinformujemy urząd skarbowy.

– W przypadku małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy, zwolnienie będzie obowiązywać nawet powyżej wskazanej kwoty, gdy dokonane zostanie zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na druku SDZ-2 – podkreśla Monika M. Brzostowska. 

– Poza zgłoszeniem do urzędu w ciągu sześciu miesięcy, konieczne jest, w przypadku środków pieniężnych, udokumentowanie otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym – przypomina.

Druk SDZ-2 to zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Ten i inne formularze podatkowe dostępne są na Portalu Podatkowym, podatki.gov.pl.

Przeczytaj także: "Prawo Jana Pawła II" obowiązuje dzieci idące do pierwszej komunii. Kogo dotknie?

Co z pieniędzmi w kopercie?

Wiele osób woli wręczać materialne prezenty, jednak pieniądze w kopercie również są częstym prezentem komunijnym. Przelewy na konto nie są tak popularne (nie każdy dziesięciolatek ma swoje konto), króluje gotówka. Otrzymanie środków pieniężnych ma być udokumentowane, "koperta" wydaje się więc dość problematyczna. O to, czy gotówka zawsze musi trafiać na konto, dopytałam Monikę M. Brzostowską.

W przypadku, gdy nie przekraczamy poniższych limitów

 • 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
 • 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
 • 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej

prezent może być gotówkowy.

Powyżej 36 120 zł, gdy otrzymujemy prezent od najbliższej rodziny, poza zgłoszeniem do urzędu w ciągu sześciu miesięcy, konieczne jest udokumentowanie otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym

– wyjaśnia Monika M. Brzostowska.

Przeczytaj także: Co oznacza przystąpienie do pierwszej komunii? Nie zapomnij o istocie tego wydarzenia

Ile podatku zapłacimy?

Wszystko obliczyłeś, limity zostały przekroczone, termin na zgłoszenie do urzędu minął. Ile podatku od prezentów komunijnych zapłacisz? Ponownie, znaczenie ma to, do której grupy podatkowej należy nabywca. Jak napisano w ustawie, podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku.

W pierwszej grupie podatkowej:

 • do 10 278 zł – 3 proc.,
 • 10 278 do 20 556 – 308 zł 30 gr i 5 proc nadwyżki ponad 10 278 zł,
 • ponad 20 556 zł – 822 zł 20 gr i 7 proc. nadwyżki ponad 20 556 zł.

W drugiej grupie podatkowej:

 • do 10 278 zł – 7 proc.,
 • 10 278-20 556 – 719 zł 50 gr i 9 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł,
 • ponad 20 556 – 1644 zł 50 gr i 12 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł.

W trzeciej grupie podatkowej:

 • do 10 278 – 12 proc.,
 • 10 278-20 556 – 1233 zł 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł,
 • ponad 20 556 – 2877 zł 90 gr i 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Przeczytaj także: Ile zapłacimy za przyjęcie komunijne u Magdy Gessler? Kwota robi wrażenie

O czym rodzice powinni pamiętać?

To pytanie zadałam specjalistce. – O opisanych limitach i ewentualnym terminie na zgłoszenie darowizny na druku SDZ-2, w przypadku m.in. otrzymania prezentów od rodzeństwa, dziadków, rodziców – wskazała Monika M. Brzostowska.

Dziecko dostało dużo prezentów rzeczowych, nie masz pojęcia, czy ktoś kupił je w pełnej kwocie, czy na przecenie, czy miał jakieś zniżki itp. Co jeśli nie wiesz, ile dokładnie zapłacił? – Wartością jest rynkowa wartość – podpowiada doradca podatkowy

Dziecko cieszy się prezentami, a dorośli... muszą zabrać się za wyliczenia (lub wypełnianie formularza do skarbówki).

Przeczytaj także: Pierwsza komunia święta - jak zorganizować przyjęcie komunijne dla dziecka?