Urlop wychowawczy - komu przysługuje, ile trwa i jakie formalności są konieczne aby go dostać?

2008-05-26 15:59

Urlop wychowawczy - bezpłatna przerwa w pracy spowodowana wychowaniem dziecka.  Warto wiedzieć komu on przysługuje, jak długo trwa i jak wygląda ubieganie się o niego z formalnego punktu widzenia. Czy istnieje coś takiego jak zasiłek wychowawczy? Czym jest dodatek z tytułu opieki na dzieckiem?  Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Urlop wychowawczy
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Urlop wychowawczy - komu przysługuje?
  2. Urlop wychowawczy - jak długo trwa?
  3. Urlop wychowawczy - najważniejsze formalności
  4. Urlop wychowawczy - co z zasiłkiem wychowawczym?
  5. Urlop wychowawczy - uprawnienia i przywileje

Urlop wychowawczy - komu przysługuje?

Urlop wychowawczy przysługuje każdemu pracownikowi, który ma co najmniej 6-miesięczny staż pracy – zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Oboje rodzice mają tu identyczne prawa. Z urlopu można skorzystać do ukończenia przez dziecko 4 lat. Uwaga: urlop nie przysługuje kobietom, które przestały być pracownikami w dniu porodu.

Urlop wychowawczy - jak długo trwa?

Maksymalny wymiar urlopu to 3 lata. Można go wziąć w całości lub w częściach (do 4). Urlop ten można skrócić w każdym momencie – za zgodą pracodawcy i zawiadamiając go o tym najpóźniej 30 dni przed zamierzanym powrotem do pracy.

Urlop wychowawczy - najważniejsze formalności

Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy na 2 tygodnie przed datą, od której zamierzamy go rozpocząć. We wniosku należy określić, na jak długo chcemy wziąć urlop. Można go wziąć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub później.

Urlop wychowawczy - co z zasiłkiem wychowawczym?

Urlop wychowawczy nie jest płatny – nie ma obecnie czegoś takiego jak zasiłek wychowawczy. Ale gdy w rodzinie miesięczny dochód na osobę nie przekracza 504 zł (w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy), można ubiegać się o tzw. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. Dodatek wynosi 400 zł i jest wypłacany przez 2 lata, gdy dziecko jest jedno, a przez 3 lata, gdy są to bliźniaki lub wieloraczki.Nawet gdy na urlopie są jednocześnie oboje rodzice, przysługuje jeden dodatek w wysokości 400 zł.

Urlop wychowawczy - uprawnienia i przywileje

  • Rodzica przebywającego na urlopie wychowawczym nie można zwolnić z pracy.
  • Składki emerytalne opłaca budżet państwa – są one naliczane od wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej (obecnie jest to kwota 444 zł).
  • Można podjąć pracę dodatkową, naukę, inną działalność, jeśli nie przeszkadza to w osobistej opiece nad dzieckiem (np. 3 godziny wieczorami), ale wtedy traci się prawo do dodatku finansowego.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza