Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim: jak wyliczyć i czy się należy?

2015-07-20 13:27 Katarzyna Stańczyk
Urlop wypoczynkowy
Autor: thinkstockphotos.com Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim mama może odebrać w dowolnym momencie.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim - czy można go odebrać od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Wiele mam zadaje sobie takie pytanie. Jak wyliczyć ile ulopu wypoczynkowego nam się należy skąd wiedzieć, czy w ogóle się należy - przeczytaj nasz poradnik.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim pragnie wykorzystać wiele mam. Niemowlę zmienia się każdego dnia, mamy chcą więc skorzystać z okazji i dłużej nacieszyć się dzieckiem. Tylko czy mogą to zrobić? Kiedy można wziąć urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze?

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim: czy się należy?

Urlop wypoczynkowy należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. I nie ma tu znaczenia, czy jest to kobieta w ciąży, młoda mama, dojrzała kobieta czy mężczyzna. Wszyscy mają prawo do takiego samego wymiaru urlopu - 26 dni (chyba że nie mamy jeszcze przepracowanych 10 lat, wtedy przysługuje nam 20 dni w ciągu roku).

>> Urlopy dla rodziców: macierzyński, ojcowski, wychowawczy - kiedy i co ci się należy

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim: kiedy się należy?

Urlop wypoczynkowy pracownik może wykorzystać w dowolnym momencie (chyba że sytuacja w firmie na to nie pozwala, ale to już sprawy indywidualne). Musi go jednak zgłosić pracodawcy odpowiednio wcześniej, np. w planie urlopowym, w wielu firmach przygotowywanym już na wiosnę, przed wakacyjnym okresem urlopowym. Po złożeniu wniosku urlopowego przełożony udziela pracownikowi należnego mu urlopu.

 

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim: ile się należy?

Pracownicy, która wraca do firmy po urlopie macierzyńskim, należy się zaległy urlop. Przeważnie jest on wyższy niż ustawowe 26 dni. Urlop macierzyński teraz trwa rok, dlatego młoda mama często ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy z dwóch lat: z poprzedniego roku, w którym zaszła w ciążę oraz z obecnego, w którym wraca do pracy. Jeśli nie wykorzystała żadnego dnia wolnego, ma do odebrania 52 dni, a więc 2,5 miesiąca.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim: kiedy mogę go odebrać?

Urlop wypoczynkowy młoda mama może odebrać w dowolnym momencie. Wiele mam robi to od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, chcąc nacieszyć się dłużej dzieckiem. I faktycznie mogą to zrobić, muszą tylko złożyć w kadrach wniosek o odbiór urlopu wypoczynkowego. Dzięki temu przedłużadają sobie urlop macierzyński, nawet o 2 miesiące.

>> Zasiłek macierzyński 2016: jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim: czy muszę go od razu odebrać?

Pracownica, która wraca na stanowisko po urlopie macierzyńskim, oczywiście nie musi odebrać urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie ma takiej potrzeby czy ochoty, może to zrobić w dowolnym innym terminie. Musi jednak pamiętać, że o odebraniu zaległego urlopu przypomni jej pracodawca, którego ustawa zobowiazuje do udzielenia pracownikowi zaległego urlopu w ciągu 9 miesiący (przykładowo: zaległy urlop z 2014 roku trzeba wykorzystać do końca września 2015 roku).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE