Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim: jak wyliczyć i czy się należy?

2020-08-31 16:56

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim - czy można go odebrać od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Wiele mam zadaje sobie takie pytanie. Jak wyliczyć, ile urlopu wypoczynkowego nam się należy i skąd wiadomo, czy w ogóle się należy - dowiesz się z naszego poradnika.

Urlop wypoczynkowy
Autor: thinkstockphotos.com Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim mama może odebrać w dowolnym momencie.

Spis treści

  1. Czy należy ci się urlop wypoczynkowy po macierzyńskim?
  2. Kiedy należy się urlop wypoczynkowy po macierzyńskim?
  3. Ile dni urlopu możesz odebrać?
  4. Kiedy można odebrać urlop wypoczynkowy?
  5. Czy trzeba go odebrać od razu?

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim pragnie wykorzystać wiele mam. Niemowlę zmienia się każdego dnia, mamy chcą więc skorzystać z okazji i dłużej nacieszyć się dzieckiem. Tylko czy mogą to zrobić? Kiedy można wziąć urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze?

Czy należy ci się urlop wypoczynkowy po macierzyńskim?

Urlop wypoczynkowy należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. I nie ma tu znaczenia, czy jest to kobieta w ciąży, młoda mama, dojrzała kobieta czy mężczyzna. Wszyscy mają prawo do takiego samego wymiaru urlopu - 26 dni (chyba że nie mamy jeszcze przepracowanych 10 lat, wtedy przysługuje nam 20 dni w ciągu roku).

Czytaj także: Urlopy dla rodziców: macierzyński, ojcowski, wychowawczy - kiedy i co ci się należy

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym

Kiedy należy się urlop wypoczynkowy po macierzyńskim?

Urlop wypoczynkowy pracownik może wykorzystać w dowolnym momencie (chyba, że sytuacja w firmie na to nie pozwala, ale to już sprawy indywidualne). Musi go jednak zgłosić pracodawcy odpowiednio wcześniej, np. w planie urlopowym, w wielu firmach przygotowywanym już wiosną, przed wakacyjnym okresem urlopowym. Po złożeniu wniosku urlopowego przełożony udziela pracownikowi należnego mu urlopu.

Ile dni urlopu możesz odebrać?

Pracownicy, która wraca do firmy po urlopie macierzyńskim, należy się zaległy urlop. Przeważnie jest on wyższy niż ustawowe 26 dni. Urlop macierzyński wraz z rodzicielskim trwa obecnie rok, dlatego młoda mama często ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy z dwóch lat: z poprzedniego roku, w którym zaszła w ciążę, oraz z obecnego, w którym wraca do pracy. Jeśli nie wykorzystała żadnego dnia wolnego, ma do odebrania 52 dni, a więc 2,5 miesiąca urlopu.

Kiedy można odebrać urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy młoda mama może odebrać w dowolnym momencie. Wiele mam robi to od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, chcąc nacieszyć się dłużej dzieckiem. I faktycznie mogą to zrobić, muszą tylko złożyć w kadrach wniosek o odbiór urlopu wypoczynkowego. Dzięki temu przedłużają sobie urlop macierzyński.

Czytaj także: Babcia czy żłobek: pod czyją opieką pozostawić dziecko?

Czy trzeba go odebrać od razu?

Pracownica, która wraca na stanowisko po urlopie macierzyńskim, oczywiście nie musi odebrać urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie ma takiej potrzeby czy ochoty, może to zrobić w dowolnym innym terminie. Musi jednak pamiętać, że o odebraniu zaległego urlopu przypomni jej pracodawca, który ma obowiązek udzielić zaległego urlopu za ubiegły rok najpóźniej do 30 września kolejnego roku (przykładowo: zaległy urlop z 2019 roku trzeba wykorzystać do końca września 2020 roku).

Czytaj także: Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? O co pytać? [10 PORAD]

Jak powinna wyglądać rozłąka z dzieckiem i jego adaptacja w żłobku?

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza