1500 zł dla rodziców już pewne. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą "babciowe"

2024-06-10 12:25

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny Rodzic". Świadczenia dla rodziców mają obowiązywać od października. - Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę - podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

1500 zł dla rodziców już pewne. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą babciowe
Autor: Getty Images 1500 zł dla rodziców już pewne. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą "babciowe"

"Aktywny rodzic" to trzy różne świadczenia, które mają wspierać rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu dziecka. To mama i tata zadecydują, z którego w danym momencie będą chcieli skorzystać. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd, a także przez Sejm i Senat, w końcu - doczekał się podpisu prezydenta.

Jak wynika z informacji z oficjalnej strony, prezydent Andrzej Duda Ustawę z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - "Aktywny rodzic" podpisał 10 czerwca 2024.

Tzw. babciowe to jeden z punktów exposé Donalda Tuska. O tym, jak istotne to świadczenie słyszeliśmy i później, mówiła o tym m.in. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej:

Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę, każdy rodzic małego dziecka w Polsce zasługuje na wsparcie w tym, żeby taką opiekę nad maluchem zapewnić. Opiekę babci, cioci, wujka, dziadka, profesjonalną opiekę opiekunki albo opiekę w żłobku czy opiekę rodzicielską. Program Aktywny Rodzic to program opieki nad dziećmi. To także program aktywizacji rodziców na rynku pracy. Taki program, który ma pozwolić mamie po narodzinach dziecka, tacie po okresie urlopu poświęconego na opiekę nad dzieckiem, powrócić do aktywności zawodowej

- wskazywała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Co powinnyśmy wiedzieć o nowych świadczeniach?

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

"Aktywny rodzic", czyli trzy filary wsparcia dla rodziców

"Aktywny rodzic" to trzy różne świadczenia, skierowane do różnych grup rodziców. Na finansowe wsparcie mogą liczyć osoby, decydujące się na odmienne rozwiązania, związane z aktywnością zawodową po narodzinach dziecka.

  • Świadczenie "Aktywni rodzice w pracy"

Kierowane jest do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. To 1500 zł miesięcznie (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością), wypłacane przez 24 miesiące. To typowe "babciowe" - dziecko przebywa pod opieką osoby, która nie jest jego rodzicem.

  • Świadczenie "Aktywnie w żłobku"

Kierowane do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dzieci do lat trzech (żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna). To 1500 zł miesięcznie (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) - nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Świadczenie ma zastąpić obecnie funkcjonujące dofinansowanie opieki.

  • Świadczenie "Aktywnie w domu"

Kierowane do rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia, którzy nie pracują lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki. To 500 zł miesięcznie, wypłacane przez 24 miesiące.

Świadczenie ma zastąpić rodzinny kapitał opiekuńczy.

Rozwiązania mają wejść w życie 1 października tego roku.

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

"Babciowe" zatwierdzone. O czym pamiętać?

To rodzice zdecydują, z którego z wprowadzonych świadczeń będą korzystać. Należy mieć na uwadze, że na jedno dziecko, w danym miesiącu może być wypłacane tylko jedno świadczenie.

Rodzice będą mogli wielokrotnie zmieniać wypłacane świadczenie, w zależności od potrzeb. Tu również trzeba pamiętać o zasadzie jedno dziecko-jedno świadczenie.

Przeczytaj także: 1100 zł na dziecko to tylko początek. Na te pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?

Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu:
Chociaż 800 plus przyznawane jest na każde dziecko, niezależnie od dochodów w rodzinie, świadczenia nie dostaniemy z automatu. Jeśli jeszcze nie masz na koncie wypłaty za czerwiec, upewnij się, czy nie umknął ci ważny termin. Minął 30 kwietnia.
1500 zł dla rodziców już pewne. Program "Aktywny rodzic" został przyjęty przez rząd, parlament, ustawę podpisał prezydent. Obsługą nowych świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy będzie można złożyć wniosek o 1500 zł "babciowego"? Poznaj szczegóły.
Szykują się spore zmiany w programie 800 plus i Dobry Start. Nie wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenia, otrzymają je. Zmiany wejdą w życie już 1 lipca. Co konkretnie powinni wiedzieć rodzice?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny Rodzic". Świadczenia dla rodziców mają obowiązywać od października. - Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę - podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
By korzystać ze świadczeń dla rodziców, a zwłaszcza z 800 plus, musisz pospieszyć się ze złożeniem tych wniosków. Jeśli się spóźnisz, pieniądze dostaniesz z opóźnieniem. W przypadku dzieci urodzonych do końca maja tego roku, potrzebne są wyjątkowo dwa wnioski.
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?