1100 zł na dziecko to tylko początek. Na te pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów

2024-04-26 9:58

Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.

1100 zł na dziecko to początek. Z jakich świadczeń mogą skorzystać rodzice uczniów?
Autor: Getty Images 1100 zł na dziecko to początek. Z jakich świadczeń mogą skorzystać rodzice uczniów?

Początek roku szkolnego wiąże się z wieloma wydatkami. Nie zawsze musimy kompletować od nowa całej wyprawki, jednak nie unikniemy np. zakupu zeszytów. Najczęściej potrzebne są także buty na zmianę, strój na WF czy inne ubrania, z których dziecko w międzyczasie wyrosło. Do tego dochodzą różnego rodzaju opłaty, jak np. składka na radę rodziców. A przed nami jeszcze wakacje, podczas których również z portfela "znikają" pieniądze. Sprawdź, z jakich świadczeń mogą skorzystać rodzice uczniów.

Spis treści

 1. Świadczenia dla wszystkich rodziców uczniów
 2. Dodatki do zasiłku rodzinnego
Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Świadczenia dla wszystkich rodziców uczniów

 • 800 plus

Podstawowym świadczeniem, z którego mogą skorzystać rodzice, jest to wypłacane w ramach programu Rodzina 800 plus. Wypłacane jest od 2016 roku, od stycznia 2024 zwiększyła się kwota - została podniesiona z 500 do 800 zł.

800 plus wypłacane jest co miesiąc, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Co istotne, 800 plus przyznawane jest na roczny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Wnioski na nowy okres świadczeniowy możemy składać od lutego. Jeśli chcesz dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze i zachować ciągłość wypłat, nowy wniosek musisz złożyć do końca kwietnia.

 • 300 plus

Kolejnym świadczeniem, które rodzice mogą otrzymać niezależnie od liczby dzieci i dochodów w rodzinie, jest tzw. 300 plus. Pieniądze z programu "Dobry start" wypłacane są raz w roku. Świadczenie przysługuje na dziecko uczące się w szkole (do ukończenia przez nie 20. roku życia, na dziecko z niepełnosprawnością - do 24. roku życia). Niestety, 300 plus nie otrzymają rodzice dzieci chodzących do przedszkola czy tych, które chodzą do "zerówki". Świadczenie nie trafi również do studentów.

Aby otrzymać świadczenie, musimy złożyć wniosek - od 1 lipca do 20 listopada. Jeśli nie będziemy zwlekać i o 300 plus zawnioskujemy w lipcu lub w sierpniu, świadczenie otrzymamy nie później niż do 30 września.

Zarówno świadczenie 800 plus, jak i 300 plus wypłacane jest w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku numer konta. Wnioski o przyznanie świadczeń składamy do ZUS, drogą elektroniczną. Możemy to zrobić przez:

 • portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS,
 • portal Emp@tia,
 • bankowość elektroniczną.

Przeczytaj także: Dodatkowe 300 zł dla uczniów podstawówek. Do wykorzystania tylko w jeden sposób

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Rodzice, którzy mają przyznane prawo do zasiłku rodzinnego, mogą ubiegać się o przyznanie dodatkowych świadczeń. Jak wskazuje ich nazwa, to "dodatki do zasiłku rodzinnego", nie są samoistnymi bytami.

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Jest wypłacany co miesiąc, w kwocie:

 • 95 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
 • 124 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
 • 135 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
 • Obowiązuje kryterium dochodowe (674 zł lub 764 zł w przypadku osoby z niepełnosprawnością).

Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego związane z edukacją?

 • Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

To jednorazowe wsparcie w wysokości 100 zł na dziecko. Aby je otrzymać musimy złożyć wniosek - należy to zrobić do 31 października (czyli do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto nowy rok szkolny albo naukę w "zerówce"). Warto pilnować terminu, później wniosek nie zostanie rozpatrzony.

 • Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

To 113 zł (w przypadku zamieszkiwania w miejscowości, w której znajduje się szkoła - innej niż swoje miejsce zamieszkania) lub 69 zł (w przypadku dojazdu do szkoły w innej miejscowości) miesięcznie. Świadczenie wypłacane jest w trakcie roku szkolnego - od września do czerwca.

Rodzice, którzy mają przyznane prawo do zasiłku rodzinnego, mogą również złożyć wniosek m.in. o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka (to 193,00 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386,00 zł na wszystkie dzieci) czy dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (to 95 zł miesięcznie, które przysługuje na na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego). Nie są to świadczenia bezpośrednio związane ze szkołą, ale mogą być istotnym wsparciem rodzinnego budżetu.

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.