500 plus tylko dla pracujących rodziców? Wyjaśniamy, jaką decyzje podjął rząd

2020-10-12 10:27

W mediach co chwila pojawiają się informacje o wstrzymaniu wypłat zasiłku 500 plus lub o wypłacaniu świadczeń w postaci bonów. Najnowsze zmiany, o których się mówi to przyznawani 500 plus wyłącznie pracującym rodzicom. Co na to rząd? Czy rzeczywiście planuje zmiany w programie 500 plus?

500 plus tylko dla pracujących rodziców?
Autor: Getty images Wyjaśniamy, jaką decyzje podjął rząd

Program 500 plus to sztandarowy program partii rządzącej. Mimo wielu pogłosek o wstrzymaniu zasiłku lub o modyfikacjach w sposobie jego wypłacania, jak na razie trzyma się on dobrze. We wrześniu, czyli kilka tygodni temu, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg napisała na twitterze: "Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane; w okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki".

Mimo takich zapewnień, wielu polityków i ekonomistów stara się zaproponować rządowi zmiany w sposobie wypłacania zasiłku 500 plus.

Jednym z nich jest główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec, który zaproponował, aby zasiłek był wypłacany pracującym rodzicom - mógłby wtedy być wyższy o 100 zł. Niepracujący rodzice dostawaliby za to niższy zasiłek, w wysokości 400 zł, co zwiększyłoby ich motywacje do podjęcia zatrudnienia. Zdaniem Marcina Mrowca wielu rodziców, po otrzymaniu 500 plus na każde dziecko, zrezygnowało z pracy. 

Póki co, to jednak tylko propozycje, które podsuwają rządowi specjaliści od finansów i gospodarki. Jak podkreśliła niedawno szefowa MRPiPS Marlena Maląg, cytowana przez Dziennik.pl., rząd chce na razie skupić się na opracowaniu strategii demograficznej, której efektem byłby wzrost liczby nowo narodzonych dzieci. To jest celem programu 500 plus, a także programu Maluch Plus, dzięki któremu powstają nowe żłobki i kluby dziecięce.

Czytaj:  Czy świadczenie 500 plus w gotówce zamieni się w bon? Minister wyjaśnia

500 plus nie zwiększyło dzietności. Co teraz wymyślił rząd?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza