500 plus tylko dla pracujących rodziców? Wyjaśniamy, jaką decyzje podjął rząd

2020-10-12 10:27

W mediach co chwila pojawiają się informacje o wstrzymaniu wypłat zasiłku 500 plus lub o wypłacaniu świadczeń w postaci bonów. Najnowsze zmiany, o których się mówi to przyznawani 500 plus wyłącznie pracującym rodzicom. Co na to rząd? Czy rzeczywiście planuje zmiany w programie 500 plus?

500 plus tylko dla pracujących rodziców?
Autor: Getty images Wyjaśniamy, jaką decyzje podjął rząd

Program 500 plus to sztandarowy program partii rządzącej. Mimo wielu pogłosek o wstrzymaniu zasiłku lub o modyfikacjach w sposobie jego wypłacania, jak na razie trzyma się on dobrze. We wrześniu, czyli kilka tygodni temu, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg napisała na twitterze: "Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane; w okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki".

Mimo takich zapewnień, wielu polityków i ekonomistów stara się zaproponować rządowi zmiany w sposobie wypłacania zasiłku 500 plus.

Jednym z nich jest główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec, który zaproponował, aby zasiłek był wypłacany pracującym rodzicom - mógłby wtedy być wyższy o 100 zł. Niepracujący rodzice dostawaliby za to niższy zasiłek, w wysokości 400 zł, co zwiększyłoby ich motywacje do podjęcia zatrudnienia. Zdaniem Marcina Mrowca wielu rodziców, po otrzymaniu 500 plus na każde dziecko, zrezygnowało z pracy. 

Póki co, to jednak tylko propozycje, które podsuwają rządowi specjaliści od finansów i gospodarki. Jak podkreśliła niedawno szefowa MRPiPS Marlena Maląg, cytowana przez Dziennik.pl., rząd chce na razie skupić się na opracowaniu strategii demograficznej, której efektem byłby wzrost liczby nowo narodzonych dzieci. To jest celem programu 500 plus, a także programu Maluch Plus, dzięki któremu powstają nowe żłobki i kluby dziecięce.

Czytaj:  Czy świadczenie 500 plus w gotówce zamieni się w bon? Minister wyjaśnia

500 plus nie zwiększyło dzietności. Co teraz wymyślił rząd?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza