Czy świadczenie 500 plus w gotówce zamieni się w bon? Minister wyjaśnia

2020-08-03 13:14

Chodzą plotki, że 500 plus nie będzie już wypłacane w gotówce, lecz w takiej formie, w jakiej polscy rodzice otrzymają w tym roku świadczenie wakacyjne, czyli w formie bonu. Rzecznik zapewnia, że to tylko plotki, a rząd nie zamierza nic zmieniać w świadczeniu, które jest jego "najważniejszym programem".

Czy świadcenie 500 plus w gotówce zamieni się w bon? Minister wyjaśnia
Autor: Getty images

W odpowiedzi na pandemię, rząd wypłaci w tym roku tzw. bon turystyczny, jako pomoc dla rodziców na opłacenie wakacji dla ich dzieci i jako wsparcie dla polskiej branży turystycznej. Zaczęły chodzić słuchy, że również świadczenie 500 plus ma od następnego roku przyjąć formę bonu cyfrowego, a nie gotówki.

Wszystko dlatego, że forma bonu cyfrowego daje gwarancję, że świadczenie zostało przeznaczone na cele wytyczone przez ustawodawcę.

Jak jednak zapewniła Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, która wcześniej zasugerowała taką możliwość, taka decyzja nie została jednak podjęta. Na Twitterze zapewniła, że Program 500+ to jeden z najważniejszych programów społecznych zrealizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy i nie należy w nim nic zmieniać.

Potwierdził to także rzecznik rządu w wywiadzie dla jednej ze stacji telewizyjnych. - Nie ma takich planów. Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Program 500 plus będzie wypłacany klasycznie, tak jak do tej pory, czyli w formie pieniężnej - stwierdził Piotr Müller.

Z kolei minister Minister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że to "rodziny wiedzą najlepiej, na co przeznaczyć świadczenie i jakie potrzeby ich dzieci są najbardziej pilne".

Czytaj: Zmiany w 500 plus? Czy dotyczy to rodzin z dziećmi?

Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice w 2020 roku?

300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy i gdzie złożyć wniosek?