500 plus nie zwiększyło dzietności. Co teraz wymyślił rząd?

2020-08-26 12:48

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci - tego kursu nie zmieniły nawet liczne zasiłki i świadczenia wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Nowy pomysł Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma pomóc wyciągnąć wnioski z tej problematycznej sytuacji.

500 plus nie zwiększyło dzietności
Autor: Getty Images

Flagowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina 500 plus", który miał być lekarstwem na kryzys demograficzny w Polsce, nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Wskaźnik dzietności  - czyli średnia liczba dzieci przypadający na każdą kobietę w wieku rozrodczym - w naszym kraju wciąż jest alarmujący.

Choć początkowo po wprowadzeniu rządowego programu nieco wzrósł - w 2017 roku wynosił 1,45, od tamtego czasu ciągle spada. W 2018 roku wynosił 1,44 a w 2019 roku 1,43. Aby zapewnić zastępowalność pokoleń potrzeba, by wskaźnik ten wynosił ok. 2,1-2,15.

W ubiegłym roku w naszym kraju odnotowano o 35 tys. więcej zgonów niż narodzin, co oznacza, że nasze społeczeństwo się starzeje. W perspektywie rozpoczynającego się kryzysu gospodarczego nie jest to dobra informacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed czekającym Polskę "obciążeniem gospodarki".

Co w związku z tym planuje teraz rząd?

Jak podaje serwis gazeta.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce przeznaczyć 600 tys. złotych na badanie, które ma wyjaśnić, co powstrzymuje Polaków przed decyzją o powiększeniu rodziny. Część tej niemałej kwoty ma być współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zapowiedzi takiego badania padły już na początku tego roku, jednak dopiero niedawno zakończył się ogłoszony w tym celu przetarg. Złożonych zostało pięć ofert, ale wciąż nie wybrano konkretnej.

Czytaj także: 300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Pieniądze na dzieci. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice?

W jaki sposób ministerstwo chce badać Polaków?

Między innymi poprzez... analizę wpisów w mediach społecznościowych. Analizowane będą opinie związane z takimi słowami kluczowymi, jak: ciąża, poród, posiadanie dzieci, rodzina wielodzietna, małżeństwo, rozwód, aborcja, antykoncepcja, żłobki.

Założenia przetargu przewidują także wywiady grupowe z osobami w wieku od 15 do 39 lat. Uczestnicy mają być pytani o to, ile czasu poświęcają na pracę, życie domowe, towarzyskie i realizację swoich zainteresowań, jakie są ich życiowe priorytety, jak postrzegają małżeństwo, rodzinę i dzieci, jakie korzyści widzą z posiadania potomstwa, a także jakie są według nich bariery zniechęcające do tego.

Na koniec resort chce sprawdzić, jak Polacy oceniają pomoc ze strony państwa i jakie mają w tej kwestii oczekiwania. Jak informuje:

Efekty tego badania zostaną wykorzystane do podejmowania dalszych działań na rzecz promowania równości płci w zakresie zatrudnienia, w szczególności poprzez zapewnienie przystępnych cenowo, wysokiej jakości usług opieki nad dziećmi poniżej 3 lat oraz poprawę równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, w tym poprzez elastyczne formy zatrudnienia.

Czy rząd wyciągnie z badania wartościowe wnioski? I jak przełoży się to na politykę prorodzinną w naszym kraju? Tego dowiemy się zapewne dopiero za kilka miesięcy.

Sprawdź: Jak oszczędzać pieniądze, gdy masz dzieci? 30 sprawdzonych sposobów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza