Będą zmiany w 800 plus? Nowy pomysł raczej nie spodoba się rodzicom

2024-07-03 10:49

800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.

Szykują się zmiany w 800 plus? Rodzice raczej nie będą tym zachwyceni
Autor: PHOTO ART SERVICE / SUPER EXPRESS Szykują się zmiany w 800 plus? Rodzice raczej nie będą tym zachwyceni

Reforma programu "Rodzina 800+". Czekają nas zmiany?

Dobra wiadomość jest taka, że na ogłoszenie konkretnych planów reformy pomocy finansowej dla rodzin, jaką jest 800 plus, przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy. Konkretne kwoty poznamy najwcześniej jesienią tego roku, jednak ze zmianami rząd wstrzyma się zapewne do wakacji 2025.

W ostatnich dniach pojawiła się jednak propozycja ograniczenia wypłat 800 plus. Na tę chwilę jest ono przyznane na każde dziecko, aż do osiągnięcia przez nie 18. roku życia. W świadczeniu nie ma progu dochodowego, a wiele rodzin już na stałe wpisało je do domowego budżetu. Ryszard Petru z Polski 2050 oznajmił jednak w rozmowie z Radiem Zet, że chciałby ograniczyć wypłaty. Poseł chciałby wprowadzenia kryterium dochodowego (czyli wypłaty 800 plus tylko do pewnego poziomu zarobków) lub wypłacania świadczenia wyłącznie osobom pracującym.

Jak tłumaczy, miałby to być sposób na aktywizowanie rodziców. Ta idea przyświecała już przy wdrażaniu całkiem nowego świadczenia, czyli tak zwanego babciowego. Konieczność pracy lub podjęcia zatrudnienia jest bowiem kluczowym warunkiem dla osób aplikujących o nowy zasiłek 1500 zł na dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy.

Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus

Program "Rodzina 800+". Najważniejsze informacje

Program Rodzina 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Na początku przysługiwał on wyłącznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Na pierwsze dziecko był przyznawany wyłącznie po spełnieniu kryterium dochodowego.

W lipcu 2019 roku miała miejsce gruntowna reforma programu. Świadczenie zaczęto wypłacać na każde dziecko w rodzinie, bez kryterium dochodowego.

Od stycznia 2024 roku natomiast wysokość zasiłku została zwiększona z 500 zł na 800 zł. Zmiana ta była dokonywana z urzędu. Oznacza to, że osoby uprawnione do świadczenia wychowawczego otrzymywały je w nowej wysokości bez konieczności złożenia nowego wniosku. 

Obecnie o świadczenie wychowawcze może ubiegać się każda rodzina, bez względu na stan cywili rodziców. Otrzymają go po spełnieniu warunków ustawowych:

  • rodzice w związku małżeńskim
  • rodzice w nieformalnych związkach
  • osoby samotnie wychowujące dziecko

Prawo do świadczenia ustalane jest na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Rodzice/opiekunowi, którzy nie pobierają świadczenia, mogą w dowolnym momencie złożyć wniosek, by przystąpić do programu. Przyznawane jest wówczas od miesiąca złożenia wniosku, do końca okresu świadczeniowego.

Sonda
Czy planowane zmiany w 800 plus są potrzebne?
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.