Rząd przyjął "babciowe". Kiedy rodzice dostaną 1500 zł na dziecko?

2024-04-09 14:39

Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic", której częścią jest tzw. babciowe. - Program obejmie nie tylko tych rodziców, którzy zdecydują się powrócić do aktywności zawodowej po wejściu w życie ustawy, ale także rodziców, którzy już są aktywni - mówiła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

 Rząd przyjął babciowe. Kiedy rodzice dostaną 1500 zł na dziecko?
Autor: Getty Images Rząd przyjął "babciowe". Kiedy rodzice dostaną 1500 zł na dziecko?

Tzw. babciowe jest świadczeniem, które ma ułatwić rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym. To jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt "Aktywny rodzic", którego częścią jest "babciowe". - Każde bez wyjątku dziecko w Polsce do 35. miesiąca, a więc do tego czasu kiedy będzie mogło iść do przedszkola, będzie mogło liczyć na pomoc państwa - zapowiedział szef rządu.

Spis treści

  1. Babciowe przyjęte
  2. Na co mogą liczyć rodzice?
  3. Kiedy wypłata świadczenia?
M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Babciowe przyjęte

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat trzech. To wracający do pracy rodzice zdecydują, komu powierzą malucha - czy będzie opiekować się nim babcia, czy pójdzie do żłobka. A może mały człowiek będzie nadal w domu z mamą lub tatą?

To program, który sprzyja wolności wyboru. Jeśli rodzice zechcą powierzyć dziecko babci, dziadkowi, członkowi rodziny, niani i wrócić do pracy, dostaną wsparcie państwa. Jeśli wolą posłać dziecko do żłobka, również dostaną wsparcie. Jeśli jednak preferują bardziej tradycyjny model i chcą zostać z dziećmi w domu, także dostaną wsparcie. Opieka nad dzieckiem to ważna praca na rzecz społeczeństwa i państwa – mówiła na wtorkowej konferencji ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

Na co mogą liczyć rodzice?

"Aktywny rodzic" to trzy filary:

  • aktywnie w żłobku

czyli 1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica;

  • aktywni rodzice w pracy

czyli 1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica;

  • aktywnie w domu

czyli 500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Dofinansowanie nad dziećmi z niepełnosprawnością będzie wyższe, to 1900 zł (w "aktywnie w żłobku" oraz "aktywni rodzice w pracy"). Jak wskazano, wariant, w którym dziecko pozostanie pod opieką osoby niebędącej rodzicem np. niani, dziadka, uregulowano w projekcie w formie przewidującej możliwość zawarcia umowy uaktywniającej. Nie jest to jednak warunek.

Świadczenia są przeznaczone dla wszystkich rodziców dzieci w wieku od roku do trzech lat.

Program obejmie nie tylko tych rodziców, którzy zdecydują się powrócić do aktywności zawodowej po wejściu w życie ustawy, ale także rodziców, którzy już są aktywni. Pracę należy doceniać a rodzinę należy wspierać - mówiła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przeczytaj także: Nie tylko 300 zł na wyprawkę szkolną. Ten dodatek przysługuje rodzicom uczniów

Kiedy wypłata świadczenia?

Teraz projekt trafi do prac legislacyjnych w parlamencie. Kiedy możemy spodziewać się wypłat?

- Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam tutaj kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu - mówił podczas wtorkowej konferencji Donald Tusk. - Mam nadzieję, że nikt nie odważy się, żeby tę ustawę zablokować - podkreślił.

Przeczytaj także: Można już składać wnioski 800 plus na nowy okres. Spóźnialscy nie dostaną świadczenia