800 plus po rozstaniu. Kto dostanie pieniądze, gdy dziecko ma dwa domy?

2024-06-30 11:49

800 plus po rozwodzie to temat, który interesuje rodziców, podejmujących decyzję o rozstaniu. Czy w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze przepada? 800 zł na dziecko bywa istotną częścią domowego budżetu, nie chcemy tego tracić. Jest jeszcze jedno pytanie: czy 800 plus wpływa na wysokość alimentów?

800 plus po rozstaniu. Kto dostanie pieniądze, gdy dziecko ma dwa domy?
Autor: Getty Images 800 plus po rozstaniu. Kto dostanie pieniądze, gdy dziecko ma dwa domy?

800 plus, czyli świadczenie wychowawcze, to 800 zł na każde dziecko w rodzinie, bez względu na dochody. To wszystko jasne. Wiemy, że musimy złożyć wniosek na każdy nowy okres świadczeniowy (wyłącznie drogą elektroniczną), że pieniądze zostaną wypłacone raz w miesiącu, na podany przez nas numer konta. Wiemy, że obsługą świadczenia zajmuje się ZUS i że pieniądze otrzymamy na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.

Wątpliwości pojawiają się, gdy decydujemy się rozstać, a mamy dzieci. Co z 800 plus po rozwodzie?

Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

800 plus po rozwodzie - kto dostanie pieniądze?

800 plus przysługuje, jeśli jesteś matką lub ojcem i dziecko z tobą mieszka oraz je utrzymujesz. To jasne. Rozstajemy się, dziecko zostaje z nami, świadczenie wychowawcze w pełnej kwocie też jest z nami. Co w sytuacji, gdy - zgodnie z orzeczeniem sądu - mamy opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Wtedy o ustalenie prawa do świadczenia mogą wnioskować oboje rodzice.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach - każdy z rodziców może złożyć wniosek

- napisano na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przeczytaj także: Ci rodzice od przyszłego roku już nie dostaną 800 plus. Zmiany w przepisach

800 plus a opieka naprzemienna - kwota świadczenia

Jaka jest wysokość świadczenia, gdy wnioskuje o nie i mama, i tata dziecka? Wtedy przysługuje im połowa kwoty świadczenia wychowawczego - czyli 400 zł miesięcznie.

Alimenty a 800 plus

800 plus nie ma wpływu na zakres świadczeń alimentacyjnych. Dowiadujemy się tego z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a dokładniej z art. 135 § 3 pkt. 3.

Przeczytaj także: Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Mecenas odpowiada na najczęstsze pytania mam

Quiz. Najbardziej wkurzające teksty, które słyszałeś od rodziców. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 15
Na początek zaglądamy do kuchni. Potrafisz dokończyć to powiedzonko? "Zjedz mięsko, zostaw..."
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.