Dodatkowe 300 zł dla uczniów podstawówek. Do wykorzystania tylko w jeden sposób

2024-02-26 11:34

Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?

Nauka pływania dla dzieci
Autor: Getty Images Uczniowie klas 1-3 mogą skorzystać z dodatkowych lekcji pływania

Wyprawka 300 plus to nie jedyne świadczenie, które przysługuje uczniom. W tym roku dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, mogą skorzystać z dodatkowych środków. Kryteria programu są jednak bardzo sprecyzowane i określają nie tylko wiek dziecka, któremu należy się świadczenie - ale i cel, na jaki powinno ono zostać przeznaczone.

Wformie pływanie

320 zł dla uczniów szkół podstawowych

W tym roku szkolnym uczniowie klas 1-3 mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości 320 zł. Świadczenie jest elementem programu "Umiem pływać", który zakłada dofinansowanie zajęć z pływania. Ma ono nie tylko uczyć pływać, ale i propagować ten sport oraz aktywność fizyczną w ogóle. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na ten cel 17 000 000 000 złotych.

Dofinansowanie w wysokości 320 zł obejmuje 20 godzin nauki pływania. Przysługuje uczniom klas 1-3, którzy na basen dostaną się autokarem lub 230 zł dla osób, które nie muszą podróżować na miejsce zajęć autokarem.

Kto może starać się o dofinansowanie zajęć dziecka?

Program przewidziany jest dla jednostek, które organizują dodatkowe zajęcia pozaszkolne. Z tego względu o wypłatę świadczenia nie mogą wnioskować rodzice, ale konkretne podmioty. Są to: jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty), kluby sportowe, organizacje pozarządowe.

Nauka pływania w szkołach

W wielu szkołach podstawowych w klasach 1-3 (najczęściej w drugiej lub trzeciej) w ramach lekcji WF odbywają się zajęcia pływania. Uczniowie jeżdżą na basen, gdzie pod okiem instruktorów doskonalą swoje umiejętności pływania. Nauka pływania w ramach lekcji WF jest bezpłatna i zwykle obejmuje godzinę w tygodniu.

Warto jednak wiedzieć, że nauka pływania na basenie nie jest obowiązkowa. Szkoły nie muszą organizować takich lekcji, ponieważ podstawa programowa nie określa, jakie konkretnie zajęcia ruchowe muszą przeprowadzić nauczyciele z dziećmi. Większość nauczycieli jednak stara się urozmaicać program i zachęcać dzieci do różnych aktywności.

Czytaj: Akcesoria do nauki pływania - zabierz je ze sobą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza