Spore zmiany w 800 plus, niektórzy stracą świadczenia. Prezydent podpisał ustawy nowelizujące

2024-06-11 10:07

Szykują się spore zmiany w programie 800 plus i Dobry Start. Nie wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenia, otrzymają je. Zmiany wejdą w życie już 1 lipca. Co konkretnie powinni wiedzieć rodzice?

Spore zmiany w 800 plus, niektórzy stracą świadczenia. Prezydent podpisał uchwały nowelizujące
Autor: Getty Images Spore zmiany w 800 plus, niektórzy stracą świadczenia. Prezydent podpisał uchwały nowelizujące

Nie na wszystkie dzieci będzie można już pobierać świadczenia z programów 800 plus i Dobry Start. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą. Wiadomo, że część osób starci prawo do świadczeń.

Przepisy wchodzą w życie już 1 lipca 2024, wkrótce zostaną opublikowane. Jednak rodzice dopiero od przyszłego okresu rozliczeniowego w praktyce odczują efekty zmian. To oznacza, że zarówno 800 plus jak i pieniądze na kolejną wyprawkę szkolną będą wypłacane jak dotychczas.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Ci rodzice stracą świadczenia

O tym, że przepisy dotyczące wypłacania 800 plus zostaną uszczelnione, mówiono od miesięcy. Chodziło głównie o zasady dotyczące wypłacania świadczenia cudzoziemcom. W maju przyjęto ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Teraz ustawę nowelizującą podpisał prezydent Andrzej Duda. To oznacza, że zarówno wypłata pieniędzy z programu 800 plus jak i Dobry start, będzie uzależniona od tego, czy dziecko realizuje obowiązek szkolny. Dzieci, które nie uczęszczają do polskiej szkoły (a uczą się zdalnie w szkole ukraińskiej) nie otrzymają świadczenia. Ich rodzice nie będą mogli otrzymać również jednorazowo 300 złotych na szkolną wyprawkę.

Kluczowa okaże się więc realizacja obowiązku szkolnego w polskim systemie edukacji. Eksperci bili na alarm, wskazując, że bardzo możliwe jest, że część ukraińskich dzieci w ogóle nie uczęszcza do szkoły, nawet w trybie zdalnym. Polska nie miała nad tym kontroli. Wydaje się, że uzależnienie wypłat świadczenia 800 plus od tego, czy dziecko chodzi do szkoły, położy kres ewentualnym patologiom.

Czytaj też: 1500 zł dla rodziców już pewne. Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą "babciowe"

Zmiany dopiero od przyszłego roku

Choć zmiany mają wejść w życie już 1 lipca 2024 roku, tak naprawdę rodzice odczują je dużo później. Wszystko dlatego, że dopiero rozpoczął się obecny okres świadczeniowy, wnioski zostały rozpatrzone i do końca maja 2025 roku pieniądze będą wypłacane bez kryterium dochodowego i niezależnie od tego, czy dziecko uczęszcza do polskiej szkoły.

To zmieni się jednak od kolejnego okresu świadczeniowego, a więc od 1 czerwca 2025 roku.

Także pieniądze na wyprawkę szkolną, które rodzice uczniów otrzymują po wakacjach, w tym roku wypłacone będą jeszcze jak dotychczas. Świadczenia zostały już przyznane. Zmiany rodzice odczują dopiero w roku szkolnym 2025/2026.

Czytaj też: Jest już kalendarz na przyszły rok szkolny. Ile wolnego będą mieć uczniowie?

Sonda
Czy planowane zmiany w 800 plus są potrzebne?
Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.