Szpital do porodu. Jak wybrać szpital położniczy?

2020-07-09 15:00 Elżbieta Oszer
Szpital do porodu
Autor: Getty Images

Szpital do porodu to jedno z miejsc, które zapamiętasz na całe życie. Wybór szpitala położniczego to ważna sprawa. Powinno to być miejsce, które zapewnia dobrą, profesjonalną opiekę, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak wybrać szpital do porodu i na co zwrócić uwagę decydując się na konkretną porodówkę?

Chyba wszystkie kobiety boją się porodu. Nawet te, które rodziły już dzieci i wiedzą, jak wygląda poród, będąc w kolejnej ciąży, boją się tego, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy nie nastąpią komplikacje, jak będzie wyglądała i jak długo potrwa akcja porodowa, i jakiej opieki mogą się spodziewać w szpitalu.

Niestety, mimo iż coraz głośniej mówi się o tym, jak ważne są warunki i atmosfera na oddziale położniczym, wciąż w naszym kraju funkcjonuje wiele placówek szpitalnych, w których traktuje się kobiety obcesowo, nie szanując jej praw. A przecież poród to wielkie i trudne przeżycie – dlatego kobieta powinna rodzić w warunkach intymnych i komfortowych, a personel szpitala powinien jej zapewnić profesjonalną opiekę i zadbać, by przed, w trakcie i po porodzie czuła się dobrze i bezpiecznie.

Czytaj: Jak wygląda poród naturalny?

Z tego powodu niezmiernie ważną sprawą jest wybór szpitala do porodu – odpowiednia placówka będzie gwarancją, że urodzisz swoje dziecko w przyjaznym miejscu i nawet po latach będziesz z entuzjazmem i sentymentem wspominać szpital położniczy i opiekę, jaką cię w nim otoczono.

Szpital do porodu – masz wolny wybór

Ponieważ obecnie nie ma rejonizacji, masz wolny wybór, w której placówce chcesz urodzić dziecko. Nie musi to być wcale szpital położony najbliżej twojego domu i nie musi być to ten, w którym pracuje lekarz ginekolog prowadzący twoją ciążę – chyba że bardzo ci zależy, aby to właśnie on odbierał twój poród.

Warto także zapytać znajome mamy, który szpital polecają, a który odradzają i dlaczego. To pomoże ci podjąć decyzję. Kiedy już wybierzesz placówkę, najlepiej odwiedź ją co najmniej dwa-trzy miesiące przed planowanym terminem rozwiązania, obejrzyj, jak wygląda oddział – czy jest czysty, przytulny, jakie wrażenie na tobie robi i porozmawiaj z położną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala do porodu?

Poród w państwowym szpitalu jest bezpłatny jednak są różne usługi dodatkowe, z których możesz skorzystać za niewielką opłatą, np. indywidualna opieka położnej. 

Czytaj: Ranking szpitalnych porodówek. Sprawdź, w którym szpitalu rodzi się najlepiej

Poproś, by jeśli to możliwe, pokazano ci salę do porodów rodzinnych i sale poporodowe. Jeśli, mimo braku przeciwwskazań do porodu naturalnego, bierzesz pod uwagę poród przez cesarskie cięcie, zapytaj, czy przeprowadza się cesarkę na życzenie i jaki byłby koszt takiego porodu.

Wybór szpitala do porodu, a opieka neonatologiczna

Warto zapytać także, czy oddział jest przygotowany na ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu – czy posiada niezbędne urządzenia pozwalające udzielić natychmiastowej pomocy noworodkowi i tobie.

Zapytaj także, co zabrać ze sobą do szpitala (dokumenty, ubrania, środki kosmetyczne dla siebie i dziecka) i ile dni standardowo pozostaje się po porodzie w szpitalu. Po wizycie na oddziale położniczym wybranego szpitala musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy właśnie tam chcesz rodzić? Rozmowa z położną i ogólne wrażenie, jakie odniosłaś po obejrzeniu sali porodowej i poporodowej, często przesądzają o ostatecznym wyborze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE