Rodzicu, zaznacz tę datę w kalendarzu. Później nie dostaniesz pieniędzy

2024-06-25 16:09

Wśród świadczeń dla rodziców jest jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną. Chociaż przysługuje bez względu na dochód rodziny i na każde uczące się dziecko, nie dostaniemy go z automatu - musimy złożyć wniosek. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, najbliższy poniedziałek zaznacz w kalendarzu kółeczkiem.

Rodzicu, zaznacz tę datę w kalendarzu. Później nie dostaniesz pieniędzy
Autor: Getty Images Rodzicu, zaznacz tę datę w kalendarzu. Później nie dostaniesz pieniędzy

300 plus to potoczna nazwa programu Dobry Start. To świadczenie, które rodzice uczniów otrzymują raz w roku. Aby wypłacono nam 300 zł na wyprawkę szkolną, musimy złożyć wniosek. Chociaż możemy zrobić to i jesienią, jeśli zależy nam na tym, aby pieniądze faktycznie przeznaczyć na zakup zeszytów i innych akcesoriów, nie warto zwlekać. Przyjmowanie wniosków o 300 plus rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 1 lipca.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Komu należy się 300 zł z programu Dobry Start?

300 zł jednorazowego wsparcia przysługuje uczniom - aż do ukończenia przez nich 20. roku życia (uczniom z niepełnosprawnością do 24. roku życia).

Co istotne, 300 plus nie przysługuje studentom ani dzieciom, które uczęszczają do przedszkola oraz tym, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne - niezależnie od tego, czy tzw. zerówka jest w przedszkolu, czy w szkole.

Przeczytaj także: Dodatkowe 100 zł na początek roku szkolnego. Kto może dostać 400 zł na dziecko?

Kiedy składa się wniosek o 300 plus?

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start będą przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada. Możemy zrobić to wyłącznie elektronicznie, poprzez:

  • portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS.
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Jeśli wniosek złożymy w czasie wakacji (w lipcu lub w sierpniu), świadczenie zostanie nam wypłacone do 30 września. Jeśli zrobimy to później, pieniądze trafią na podane we wniosku konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Wniosek o 300 plus mogą złożyć m.in. rodzice lub opiekunowie prawni, lub faktyczni.

Warto pamiętać, że świadczenie jest zwolnione z opodatkowania, 300 plus nie podlega też egzekucji - komornik nie może zająć pieniędzy wypłacanych w ramach programu Dobry Start.

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

Wiesz, co znaczy PLN? Rozpoznaj pieniądze po kodzie walutowym!

Pytanie 1 z 10
EUR oznacza:
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.