Wniosek 500+: złóż wniosek na kolejny rok świadczenia wychowawczego

2017-06-26 15:58

Jeśli chcesz nadal otrzymywać świadczenie wychowawcze 500+, musisz ponownie złożyć wniosek. 500+ gwarantuje regularne wsparcie rodzicom wychowującym dzieci. Już można składać wnioski, nowością jest możliwość złożenia ich w rormie elektronicznej.

wniosek 500+
Autor: thinkstockphotos.com od 1 sierpnia wniosek 500 + można składać elektronicznie

Spis treści

  1. Jak złożyć wniosek: 500+?
  2. E-wniosek: 500+ przez internet
  3. Rodzina 500: dla kogo?
  4. Polecamy wideo: Jak skorzystać z programu 500+

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie 500+ na kolejny rok. Osoby, które złożą wniosek jeszcze w sierpniu, zachowają ciągłość wypłat świadczenia. Jeśli zostanie on złożony we wrześniu, świadczenie za październik i listopad będzie wypłacone do 30 listopada.

Jeżeli wniosek złożymy od 1 do 31 października, pieniądze za październik, listopad i grudzień zostaną wypłacone do końca roku.

Jak złożyć wniosek: 500+?

Do programu Rodzina 500+ można dołączyć w każdej chwili - wystarczy złożyć wniosek. Świadczenie przyznawane jest od 1 października do 30 września następnego roku, a pieniądze wypłacane są nie później niż ostatniego dnia każdego miesiąca. 30 września 2019 r. skończył się zatem pierwszy cykl programu. Wnioski na kolejny rok można składać od 1 sierpnia 2020 r. 

Wniosek 500+ będzie można złożyć w gminie lub w urzędzie miasta, za pośrednictwem Poczty Polskiej, a także przez internet:

  • poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • portal informacyjno-usługowy: empatia.mpips.gov.pl,
  • Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej: epuap.gov.pl,
  • oraz za pośrednictwem bankowości internetowej.

Do wniosku należy dołączyć dodatkowe zaświadczenia oraz oświadczenia, które można pobrać wraz ze wzorem wniosku o świadczenie wychowawcze.

E-wniosek: 500+ przez internet

Od 1 sierpnia wnioski o 500+ można składać poprzez stronę www.obywatel.gov.pl. Elektroniczny wniosek ułatwi i przyspieszy realizację, aby go wypełnić wystarczy dostęp do internetu i aktywny profil zaufany. Część danych z rejestru PESEL i ePUAP zostanie wypełniona w systemie automatycznie - formuła wniosku jest bardzo uproszczona.

Sprawdź, jak wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze.

Dobrze wiedzieć

Osoby, które nie były do tej pory beneficjentami programu, ale chcą zacząć z niego korzystać jeszcze w obecnym okresie świadczeniowym, powinny złożyć dwa wnioski: jeden – dotyczący bieżącego okresu, drugi – dotyczący przyszłego.

Rodzina 500: dla kogo?

Program Rodzina 500+ gwarantuje regularne wsparcie dla rodziców wychowujących dzieci. Kwota 500 zł co miesiąc dla pierwszego, drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie wypłacana będzie aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Wsparcie zostanie przyznane bez względu na wysokość dochodów rodziny czy stan cywilny rodziców. Otrzymają je także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący dzieci, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych (źródło: rodzina500plus.gov.pl)

Warto przypomnieć, że kiedyś w przypadku pierwszego i jedynego dziecka, obowiązywał określony dochód na osobę w rodzinie. Obecnie świadczenie na pierwsze dziecko rzyznawane są bez względu na osiągany dochód. 

Zobacz też: >> 500+ na pierwsze dziecko

Polecamy wideo: Jak skorzystać z programu 500+

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza