Wniosek 500+: złóż wniosek na kolejny rok świadczenia wychowawczego

2017-06-26 15:58

Jeśli chcesz nadal otrzymywać świadczenie wychowawcze 500+, musisz ponownie złożyć wniosek. 500+ gwarantuje regularne wsparcie rodzicom wychowującym dzieci. Już można składać wnioski, nowością jest możliwość złożenia ich w rormie elektronicznej.

wniosek 500+
Autor: thinkstockphotos.com od 1 sierpnia wniosek 500 + można składać elektronicznie

Spis treści

  1. Jak złożyć wniosek: 500+?
  2. E-wniosek: 500+ przez internet
  3. Rodzina 500: dla kogo?
  4. Polecamy wideo: Jak skorzystać z programu 500+

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie 500+ na kolejny rok. Osoby, które złożą wniosek jeszcze w sierpniu, zachowają ciągłość wypłat świadczenia. Jeśli zostanie on złożony we wrześniu, świadczenie za październik i listopad będzie wypłacone do 30 listopada.

Jeżeli wniosek złożymy od 1 do 31 października, pieniądze za październik, listopad i grudzień zostaną wypłacone do końca roku.

Jak złożyć wniosek: 500+?

Do programu Rodzina 500+ można dołączyć w każdej chwili - wystarczy złożyć wniosek. Świadczenie przyznawane jest od 1 października do 30 września następnego roku, a pieniądze wypłacane są nie później niż ostatniego dnia każdego miesiąca. 30 września 2019 r. skończył się zatem pierwszy cykl programu. Wnioski na kolejny rok można składać od 1 sierpnia 2020 r. 

Wniosek 500+ będzie można złożyć w gminie lub w urzędzie miasta, za pośrednictwem Poczty Polskiej, a także przez internet:

  • poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • portal informacyjno-usługowy: empatia.mpips.gov.pl,
  • Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej: epuap.gov.pl,
  • oraz za pośrednictwem bankowości internetowej.

Do wniosku należy dołączyć dodatkowe zaświadczenia oraz oświadczenia, które można pobrać wraz ze wzorem wniosku o świadczenie wychowawcze.

E-wniosek: 500+ przez internet

Od 1 sierpnia wnioski o 500+ można składać poprzez stronę www.obywatel.gov.pl. Elektroniczny wniosek ułatwi i przyspieszy realizację, aby go wypełnić wystarczy dostęp do internetu i aktywny profil zaufany. Część danych z rejestru PESEL i ePUAP zostanie wypełniona w systemie automatycznie - formuła wniosku jest bardzo uproszczona.

Sprawdź, jak wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze.

Dobrze wiedzieć

Osoby, które nie były do tej pory beneficjentami programu, ale chcą zacząć z niego korzystać jeszcze w obecnym okresie świadczeniowym, powinny złożyć dwa wnioski: jeden – dotyczący bieżącego okresu, drugi – dotyczący przyszłego.

Rodzina 500: dla kogo?

Program Rodzina 500+ gwarantuje regularne wsparcie dla rodziców wychowujących dzieci. Kwota 500 zł co miesiąc dla pierwszego, drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie wypłacana będzie aż do uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Wsparcie zostanie przyznane bez względu na wysokość dochodów rodziny czy stan cywilny rodziców. Otrzymają je także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący dzieci, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych (źródło: rodzina500plus.gov.pl)

Warto przypomnieć, że kiedyś w przypadku pierwszego i jedynego dziecka, obowiązywał określony dochód na osobę w rodzinie. Obecnie świadczenie na pierwsze dziecko rzyznawane są bez względu na osiągany dochód. 

Zobacz też: >> 500+ na pierwsze dziecko

Polecamy wideo: Jak skorzystać z programu 500+

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza