Z tym "prezentem od PiS" rodzice się pożegnają? Program do likwidacji

2024-01-18 11:57

Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.

Z tym prezentem od PiS rodzice się pożegnają? Program do likwidacji
Autor: Getty Images Z tym "prezentem od PiS" rodzice się pożegnają? Program do likwidacji

Rządowa inicjatywa, której celem było wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych i walka z wykluczeniem cyfrowym, może wkrótce przejść do historii. Eksperci wypowiedzieli się na temat wpływu konkretnego programu skierowanego do uczniów IV klas szkół podstawowych.

Z działania rządowego programu cieszyło się wielu rodziców, choć nie brakowało kontrowersji, o których rozpisywały się media.

Czytaj też: Tym rodzicom ulga na dzieci za 2023 rok przysługuje bez limitu dochodów. Kto może dostać 1100 zł?

Spis treści

  1. Koniec programu "Laptop dla ucznia"?
  2. Eksperci o negatywnym wpływie na zdrowie uczniów
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Koniec programu "Laptop dla ucznia"?

Pierwsze laptopy dla uczniów IV klas szkół podstawowych rozdano już na początku września ubiegłego roku. W sumie było to blisko 400 tysięcy komputerów. Każdy z uczniów otrzymał jeden z sześciu modeli laptopów. Sprzęt był zupełnie darmowy, nie trzeba było także płacić podatku. Dystrybucją laptopów wśród uczniów zajmowały się organy prowadzące szkoły.

Szybko okazało się, że przekazane w ramach programu laptopy są sprzedawane. Lądowały w lombardach, były wymieniane na gotówkę. Ponieważ sprzęt był oznaczony, co "sprytniejsi" szukali sposobów na to, by takiego oznaczenia się pozbyć.

Tymczasem okazuje się, że kwestia tego, czy uczniowie z kolejnych roczników będą mogli liczyć na darmowy sprzęt stanęła pod znakiem zapytania. Nie chodzi jednak i ich odsprzedawanie, ale wpływ, jaki mają na dzieci. Eksperci twierdzą, że im szkodzą.

Czytaj też: Co dalej z religią w szkołach? Ksiądz z Wrocławia mówi, że katecheta jest kozłem ofiarnym

Eksperci o negatywnym wpływie na zdrowie uczniów

Wśród 20 rekomendacji dla rządu dotyczących polityki cyfryzacji znalazł się postulat dotyczący zakończenia programu "Laptop dla ucznia". Zdaniem ekspertów państwo nie powinno zwiększać ekspozycji dzieci na świat cyfrowy. Powołują się oni na negatywny wpływ smartfonów i laptopów na zdrowie dzieci. Twierdzą, że źle wpływają również na ich wyniki w nauce.

Wkrótce może się więc okazać, że program dobiegnie końca.

Źródło: Money.pl

Czytaj też: Rodzice odrabiają prace domowe i startują w konkursach. "To sytuacja absurdalna" - alarmują eksperci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza