Z tym "prezentem od PiS" rodzice się pożegnają? Program do likwidacji

2024-01-18 11:57

Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.

Z tym prezentem od PiS rodzice się pożegnają? Program do likwidacji
Autor: Getty Images Z tym "prezentem od PiS" rodzice się pożegnają? Program do likwidacji

Rządowa inicjatywa, której celem było wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych i walka z wykluczeniem cyfrowym, może wkrótce przejść do historii. Eksperci wypowiedzieli się na temat wpływu konkretnego programu skierowanego do uczniów IV klas szkół podstawowych.

Z działania rządowego programu cieszyło się wielu rodziców, choć nie brakowało kontrowersji, o których rozpisywały się media.

Czytaj też: Tym rodzicom ulga na dzieci za 2023 rok przysługuje bez limitu dochodów. Kto może dostać 1100 zł?

Spis treści

  1. Koniec programu "Laptop dla ucznia"?
  2. Eksperci o negatywnym wpływie na zdrowie uczniów
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Koniec programu "Laptop dla ucznia"?

Pierwsze laptopy dla uczniów IV klas szkół podstawowych rozdano już na początku września ubiegłego roku. W sumie było to blisko 400 tysięcy komputerów. Każdy z uczniów otrzymał jeden z sześciu modeli laptopów. Sprzęt był zupełnie darmowy, nie trzeba było także płacić podatku. Dystrybucją laptopów wśród uczniów zajmowały się organy prowadzące szkoły.

Szybko okazało się, że przekazane w ramach programu laptopy są sprzedawane. Lądowały w lombardach, były wymieniane na gotówkę. Ponieważ sprzęt był oznaczony, co "sprytniejsi" szukali sposobów na to, by takiego oznaczenia się pozbyć.

Tymczasem okazuje się, że kwestia tego, czy uczniowie z kolejnych roczników będą mogli liczyć na darmowy sprzęt stanęła pod znakiem zapytania. Nie chodzi jednak i ich odsprzedawanie, ale wpływ, jaki mają na dzieci. Eksperci twierdzą, że im szkodzą.

Czytaj też: Co dalej z religią w szkołach? Ksiądz z Wrocławia mówi, że katecheta jest kozłem ofiarnym

Eksperci o negatywnym wpływie na zdrowie uczniów

Wśród 20 rekomendacji dla rządu dotyczących polityki cyfryzacji znalazł się postulat dotyczący zakończenia programu "Laptop dla ucznia". Zdaniem ekspertów państwo nie powinno zwiększać ekspozycji dzieci na świat cyfrowy. Powołują się oni na negatywny wpływ smartfonów i laptopów na zdrowie dzieci. Twierdzą, że źle wpływają również na ich wyniki w nauce.

Wkrótce może się więc okazać, że program dobiegnie końca.

Źródło: Money.pl

Czytaj też: Rodzice odrabiają prace domowe i startują w konkursach. "To sytuacja absurdalna" - alarmują eksperci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza