Magazyn

W magazynie znajdziecie teksty Premium, które powstają przy udziale ekspertów i specjalistów zajmujących się ciążą, porodem, zdrowiem kobiety i dziecka czy psychologią. Tu przeczytacie ciekawe wywiady z mamami, reportaże, rankingi i artykuły pełne specjalistycznej wiedzy. 

Im wcześniej rozpoczęty tzw. trening czystości, tym lepiej? Fizjoterapeutka i psycholożka rozwojowa są zgodne co do tego, że sadzanie na nocnik rocznego dziecka to błąd. Czym to grozi? Przeczytaj, zanim pochwalisz się innym mamom, że twoje dziecko już nie moczy pieluch.
„To nie mój problem”, „Nie chciałem tego dziecka”, „Mam swoje życie” – słyszą często kobiety porzucone przez swoich partnerów w okresie ciąży. Pozostawione same sobie, mierzą się z ogromnym żalem i poczuciem niesprawiedliwości. To jednak nie jedyny ich problem. Często zostają bez odpowiednich środków finansowych. O tym, jakie prawa im przysługują wyjaśnia prawniczka, specjalistka od praw kobiet.
Sypanie piachem, skakanie po zjeżdżalni, wydrapywanie napisów na drewnianych sprzętach, rzucanie pozostawionymi przez innych zabawkami - to tylko kilka przykładów negatywnych zachowań, jakich możemy być obserwatorkami. Czy powinnyśmy reagować? I jak to robić? Sprawdzam.
Myśl o dzieleniu domu z rodzicami lub teściami przyprawia cię o ból głowy? Żałuj! Badania pokazują, że to właśnie bliskość rodziny sprawia, że kobiety lepiej odnajdują się w roli matek i rzadziej chorują na depresję. "Im więcej wsparcia, tym lepiej funkcjonujemy" - wyjaśnia psycholog Magdalena Sękowska.
Kto z nas nie widział choć raz czerwonej wstążeczki przy niemowlęcym wózku? W dobie fascynacji ezoteryką i astrologią wiele osób wraca do dawnych wierzeń. „Średniowiecze” – powiedzą złośliwi. Skąd jednak bierze się ogromna popularność symboli takich jak czerwony rzemyk czy „oko proroka”?
Współczesny facet powinien dzielić obowiązki z żoną, być czułym, obecnym ojcem… Ale równocześnie w kulturze popularnej wyznacznikiem męskości wciąż są duże pieniądze i utrzymywanie rodziny. Kim jest współczesny mąż i ojciec? Jak radzi sobie ze zmianami "tradycyjnego" podejścia?
Wszechobecny cukier, pseudokompociki, zupy na kostce. Żłobkowe menu ładnie wygląda tylko na papierze? "Diabeł tkwi w szczegółach" - przekonuje Doktor Ania, która walczy o uszczelnienie przepisów w kwestii żywienia dzieci w placówkach. I dodaje: "Jest grupa osób, które z wielu przyczyn kompletnie nie interesują się tym co jedzą ich dzieci".
Z księdzem Rafałem Główczyńskim rozmawiamy o tym, jak wyglądają lekcje religii we współczesnej szkole. Czy to prawda, że rodzice życzą sobie, by katechezę przenieść do przykościelnych salek i co robić, gdy frekwencja na zajęciach wciąż spada?
Kłótnie i rękoczyny w rodzeństwie są czymś, wobec czego niejeden rodzic poczuł się bezsilny. Gdy wśród dzieci wybucha spór, z automatu stawiamy się w roli arbitra, starając się go rozstrzygnąć. Taka postawa nie prowadzi jednak do tego, że konfliktów w przyszłości jest mniej, wręcz przeciwnie - spirala się nakręca i dzieci jeszcze mocniej ze sobą rywalizują. Psychoterapeutka Justyna Rokicka radzi, by w takich sytuacjach zmienić swoją rodzicielską strategię.
Przetrwaliśmy dziesiątki nieprzespanych nocy, skoki rozwojowe w 1. i 2. roku życia. Z twarzą wyszliśmy z buntu 2-latka i gdy nasza pociecha dobrnęła do 3. roku życia i już pojawiła się myśl „najgorsze za nami”, nagle pojawia się on – bunt 4-latka! Dla wielu rodziców jest dużym zaskoczeniem i jednocześnie ogromnym wyzwaniem. Jak przetrwać ten trudny okres, kiedy nasze dziecko zaczyna walczyć o większą autonomię, pytamy specjalistę.
Niejedna 20-letnia dziewczyna sama czuje się bardziej dzieckiem niż dorosłą kobietą. Ona, mając 20 lat, nie tylko dowiedziała się o ciąży, ale też o tym, że jej córka ma zespół Downa. Na drugiej wizycie u ginekologa, namawiano ją do aborcji. Dziś, po prawie 8 latach macierzyństwa Magda, opowiadając mi swoją historię, przyznała: „To najlepsze, a nie najgorsze, co mogło mnie w życiu spotkać”. Ten duet matki i córki wzrusza, inspiruje i daje nadzieję.
Na reportaż z porodu siłami natury decyduje się niewiele kobiet. Myśl, że przy tak intymnej chwili będzie obecny fotograf, zawstydza niejedną przyszłą mamę. Niekiedy zgody na robienie zdjęć nie dostaje nawet mąż. Jeszcze mniej osób chce mieć zdjęcia z cesarki. Ale historia Marty pokazuje, że te niezwykłe zdjęcia pomogły jej zupełnie inaczej spojrzeć na poród przez cesarskie cięcie. „Mogłam zobaczyć te momenty, przy których mnie nie było” – mówi.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza