"Jedno zakatarzone dziecko to potem dziesiątki innych". Rodzice są zgodni: z katarem siedzimy w domu

2023-11-15 15:38 Materiał sponsorowany

Teorię znamy wszyscy: katar jest zaraźliwy i trwa tydzień lub 7 dni. A co z jego leczeniem? Rodzice zakatarzonych maluchów mają swoje sposoby na zatkany nosek i na to, aby z kataru nie wywiązała się poważniejsza infekcja.

Jedno zakatarzone dziecko to potem dziesiątki innych. Rodzice są zgodni: z katarem siedzimy w domu
Autor: redakcja "Jedno zakatarzone dziecko to potem dziesiątki innych". Rodzice są zgodni: z katarem siedzimy w domu

Katar to objaw infekcji doskonale znany rodzicom. Jest pierwszym sygnałem, że organizm malca zaatakowały wirusy. I choć sam katar nie jest groźną dolegliwością, to doskonale wiemy, że jest najbardziej uciążliwym ze wszystkich przeziębieniowych symptomów. Jak sobie radzić z zatkanym nosem i jak sprawić, aby katar nie przerodził się w poważniejsza infekcję spytaliśmy rodziców i ekspertkę - dr n. med. Aleksandrę Piotrowską. 

Katar to objaw infekcji

Wirus, który atakuje błonę śluzową nosa i sprawia, że w nosie zaczyna tworzyć się patologiczna wydzielina, która wycieka i zatyka nos utrudniając oddychanie. Katar oznacza zwykle, że maluch się zaziębił, ale warto wiedzieć, że budowa nosogardzieli małego dziecka sprzyja temu, by zwykła drobna infekcja zamieniła się w poważniejsza, np. zapalenie ucha. 

"Jama nosowa jest połączona z zatokami, a trąbką Eustachiusza z uchem środkowym i to jest zespół naczyń połączonych. Im dziecko młodsze, tym warunki do rozprzestrzenienia się infekcji z nosa i gardła do ucha są lepsze. Gdy jesteśmy starsi, nasza anatomia i mechanizmy obronne sprawiają, że jest trudniejsze"  - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska.  

Czytaj również: To nieprawda, że kolor kataru świadczy o rodzaju infekcji. Co naprawdę oznacza zielony katar, a co żółty?

Ile trwa katar? Sprawdź, czy katar rzeczywiście trwa "tydzień lub 7 dni"?

Katar można zatrzymać

Zatkany nos dla dziecka to problem - utrudnia ssanie piersi, jedzenie, zaburza sen, bo kłopoty z oddychaniem sprawiają, że dziecko często się budzi. Katar trudno jest wyleczyć, ale można zmniejszyć dyskomfort nim spowodowany. Istnieje szereg preparatów, które w tym pomagają i jednocześnie pozwalają zatrzymać infekcję na katarze, tak by nie przerodziła się w zapalenie zatok czy ucha. To preparaty, które nawilżają i obkurczają śluzówkę oraz rozrzedzają wydzielinę - im jest bardziej wodnista, tym łatwiej usunąć ją z nosa. Dla dzieci bezpieczne i warte polecenia są inhalacje roztworami izotonicznymi, krople czy spraye do nosa. 

A co z puszczaniem dziecka do przedszkola w czasie kataru? Rodzice są zgodni. Zobaczcie, co mówią na temat zaraźliwości kataru.

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza