"Z gardłem nie idzie się do lekarza" - rodzice i pediatra wyjaśniają, jak leczyć ból gardła u dzieci

2023-11-02 13:47 Materiał sponsorowany

Ból gardła nie zawsze jest objawem groźnej choroby, ale zwykle zwiastuje początek infekcji. Doświadczeni rodzice znają wiele sposobów na tę dolegliwość i - jak przekonują - sięgają po nie zanim odwiedzą lekarza. Bo czasem wystarczy odpowiedni preparat, by zdusić chorobę w zarodku.

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę

Ból gardła nie zawsze jest związany ze stanem zapalnym. Czasem dziecko coś drapie w gardle, gdy oddycha suchym powietrzem lub gdy cierpi na alergię. Ale większość rodziców wie, że najczęściej ból gardła to pierwszy objaw infekcji. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy za oknem plucha, a w przedszkolach i żłobkach maluchy dziesiątkuje przeziębienie. Jak sobie z nim radzić i czy można zapobiec rozwojowi infekcji, jeśli od razu zaczniemy walczyć z bólem gardła? Zapytaliśmy o to rodziców i pediatrę, dr n. med. Aleksandrę Piotrowską. 

Wirusy odpowiadają za większość kłopotów z gardłem

Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa, taka jak przeziębienie lub grypa, ale czasem zdarza się, że dolegliwości spowodowała bakteria - najczęściej paciorkowiec wywołujący anginę. Dyskomfort w czasie połykania może mieć też inne przyczyny - od utkwienia ciała obcego w gardle, przez wdychanie zanieczyszczonego powietrza po alergię. 

Jeśli w sezonie jesienno-zimowym malec skarży się na ból przy połykaniu, możemy być raczej pewni, że zaatakował go jakiś wirus. To około 90 proc. przypadków, z którymi mierzą się o tej porze roku pediatrzy. W takich sytuacjach konieczne jest podanie leków łagodzących dyskomfort, bo przeziębienie i inne infekcje wirusowe leczymy objawowo. 

Inaczej jest, gdy bólowi gardła towarzyszy wysoka temperatura, a dziecko ewidentnie źle się czuje. "Wysoka gorączka, taka, która po podaniu leku po 3-4 godzinach nawraca, jest objawem, które powinny skłonić rodzica do pokazania dziecka lekarzowi - mówi ekspertka. - Im mniejsze dziecko, a gorączka wyższa, gdy dziecko odmawia jedzenia i picia - nie ma na co czekać" - radzi dr Piotrowska. 

Czytaj również: Angina u dziecka - objawy i leczenie choroby wywołanej przez paciorkowce i gronkowce

Zapalenie gardła: domowe sposoby na ból gardła

Jak leczyć ból gardła u dziecka?

A co pójściu do lekarza z bólem gardła sądzą rodzice? Większość z tych, którzy zgodzili się wziąć udział w naszej sondzie wiedziała, że sam dyskomfort przy połykaniu nie jest powodem do jechania do przychodni. Jeśli dziecko ma kilka lat, a my dobrze znamy jego reakcje na chorobę i wiemy, że jego organizm prawdopodobnie walczy z jakimś wirusem, warto zaczekać z wizytą i wspomóc się lekami z domowej apteczki. 

Istnieje wiele produktów, które są przeznaczone dla małych pacjentów i które są chętnie przez nie przyjmowane. Producenci starają się, aby był nie tylko skuteczne, ale i smaczne, a także by miały przyjazną postać sprayu czy lizaka. Preparaty na ból gardła dla dzieci mają działanie przeciwbólowe i łagodzące podrażnienia, czyli drapanie i chrypkę. Zawarte w nich substancje nawilżają śluzówkę gardła i tworzą na niej filtr zmniejszający uczucie dyskomfortu w czasie przełykania. 

Same preparaty na gardło jednak nie wystarczą. Malec, u którego rozwija sie infekcja, powinien wypoczywać, nawadniać organizm i prawidłowo się odżywiać. A co podawać do jedzenia dziecku z bólem gardła, a czego nie? Obejrzyjcie nasz film i sprawdzicie, co na ten temat mówią rodzice, a co pediatra. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza