Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę dotykają coraz więcej par.Na obniżenie płodności duży wpływ ma stres, sposób odżywiania oraz przebyte infekcje. W wielu przypadkach pozytywne rezultaty przynosi zmiana trybu życia partnerów, choć zdarza się, że przyczyna niepłodności leży głębiej. Do innych przyczyn niepłodności u mężczyzn zalicza się: zaburzenia erekcji czy żylaki powrózka nasiennego. Na niską jakość nasienia mają też wpływ choroby o podłożu hormonalnym lub genetycznym. Najczęstszą przyczyną niepłodności u ...

Teratozoospermia to jedna z przyczyn męskiej niepłodności – mianem tym określa się stan, w którym w męskim nasieniu znajduje się zbyt mała ilość plemników o prawidłowej budowie. Czy mężczyzna, u którego zostanie stwierdzona teratozoospermia, ma jakiekolwiek szanse na to, aby zostać ojcem?
Hiperprolaktynemia to stan odznaczający się nadmiarem prolaktyny. Hiperprolaktynemia coraz częściej jest przyczyną niepłodności. Już u 30 proc. kobiet mających problemy z zajściem w ciążę diagnozuje się hiperprolaktynemię. Wysoki poziom prolaktyny przyczynia się do zaburzeń miesiączkowania.
LH, zwany również hormonem luteinizującym lub lutropiną to jeden z hormonów, produkowanych przez przysadkę mózgową. Jego stężenie jest bardzo ważne dla osób starających się o dziecko, bo w pewnym stopniu to dzięki niemu kobieta może zajść w ciążę. Jak działa lutropina, jak bada się poziom LH i o czym świadczą wyniki?
Nadmiar testosteronu u kobiet prowadzić może do występowania różnych somatycznych przejawów tego stanu (np. pojawiania się owłosienia w nietypowych dla kobiet miejscach), jak i może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Dlaczego nadmiar androgenów utrudnia poczęcie dziecka, jak nadmiar testosteronu może wpływać na rozwijające się w macicy dziecko i co zrobić, kiedy pacjentka ma zbyt dużo testosteronu?
In vitro w dzisiejszych czasach to coraz bardziej popularna metoda. In vitro budzi wiele kontrowersji, ale dla rodziców dzieci poczętych metodą in vitro, to jedyna szansa na posiadanie potomstwa.
Niewydolność jajników może występować zarówno przez różne patologie dotyczące jajników, jak i przez schorzenia przysadki czy podwzgórza. Podstawowym objawem niewydolności jajników są trudności z zajściem w ciążę, poza tym u pacjentek może jednak pojawiać się również i szereg innych dolegliwości, wynikający m.in. z niedoboru estrogenów. 
Zespół Ashermana a ciąża – jakie jest pomiędzy nimi powiązanie? Otóż bardzo istotne – zespół Ashermana może nie tylko utrudniać zajście w ciążę, ale także prowadzić do różnych ciążowych powikłań. Najczęściej przyczyną zespołu Ashermana jest łyżeczkowanie jamy macicy, inne jednak problemy również mogą prowadzić do zrostów wewnątrzmacicznych. Jakie więc mogą być inne przyczyny zespołu Ashermana, jak się on objawia i na czym polega jego leczenie?
Niepłodność wtórna to problem, który dotyczy wielu par. Macie już dziecko i bezskutecznie staracie się o kolejne? Niepłodność wtórna to niemożność poczęcia dziecka mimo wcześniejszej ciąży. Tyle definicja. Diagnoza najczęściej zaskakuje partnerów, na szczęście w większości wypadków chorobę tę można leczyć.
Endometrioza bywa przyczyną zarówno nieprzyjemnych dolegliwości, jak i trudności z zajściem w ciążę. Jakie są objawy endometriozy? Jakie badania wykonywane są u pacjentek, u których pojawia się podejrzenie endometriozy i na czym polega leczenie?
Oligospermia stanowi jeden z problemów, przez który pary nie mogą zajść w ciąże. Potencjalnych przyczyn tego zaburzenia wyróżnia się wiele – do oligospermii mogą doprowadzać zarówno urazy jąder, jak i zaburzenia hormonalne czy infekcje. Jakie są metody leczenia oligospermii i jaki jest związek pomiędzy oligospermią a inseminacjami domacicznymi?
Inseminacja jest zabiegiem, który bywa stosowany w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Inseminacją interesuje się wiele par, którym nie udaje się uzyskać ciąży, chociażby z powodu tego, że zasadniczo jest to procedura bardzo mało inwazyjna. Jak jednak jest ze skutecznością inseminacji? Czy decydując się na inseminację, trzeba się liczyć z poniesieniem dużych kosztów?
Kolposkopia umożliwia oglądanie w dużym powiększeniu m.in. szyjki macicy i struktur pochwy. Badanie to wykonywane jest u pacjentek z podejrzeniem złośliwych zmian w okolicy narządów rozrodczych, ale nie tylko – jakie są inne wskazania do kolposkopii? Czy kolposkopia boli i czy mogą pojawiać się po niej jakieś powikłania?

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19

Pierwszym krokiem w leczeniu niepłodności jest przeprowadzenie odpowiednich badań: w przypadku mężczyzn nieodzowne jest badanie nasienia, u kobiet zaś lekarz ocenia owulację na podstawie wywiadu, USG jajników oraz badania stężenia progesteronu na 7 dni przed rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego.
W przypadku nieregularnych miesiączek lekarz zleci dodatkowe badania hormonalne.

W zależności od przyczyn niepłodności dobiera się odpowiednie leczenie. Terapia obejmować może leczenie hormonalne, zabiegi chirurgiczne, inseminację domaciczną, a także zapłodnienie in vitro.