Badanie płodności u mężczyzn: jak wygląda badanie nasienia?

2015-12-18 17:50

Podstawowym elementem badania płodności u mężczyzn jest badanie nasienia. Wielu panów unika wizyt profilaktycznych u lekarza i wybiera się do specalisty dopiero, gdy z partnerką przez długi czas starają się o potomka. Tymczasem badanie nasienia warto wykonać zanim zaczną się problemy.

badanie nasienia
Autor: thinkstockphotos.com Badanie nasienia jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Spis treści

  1. Badanie płodności u mężczyzn: jak się przygotować do badania nasienia?
  2. Badanie płodności u mężczyzn: oddanie nasienia
  3. Badanie płodności u mężczyzn: na czym polega?

Na temat mężczyzn i ich niechęci do wizyt u lekarza i poddawania się badaniom narosło wiele stereotypów. Niestety, wiele z nich znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, niewiele ponad połowa mężczyzn odwiedziła w ciągu ostatnich kilkunastu lat lekarza, jednak są i zmiany na lepsze. W 2015 roku, również według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co trzeci mężczyzna powyżej 40. roku życia zbadał swoją prostatę. Nadal jednak wszelkie wizyty u lekarza, zwłaszcza badanie płodności u mężczyzn,nie są dla panów najłatwiejszą sprawą. Szczególnie pod względem psychiki - panowie obawiają się, że jeśli przyczyna problemów ze spłodzeniem potomka leży po ich stronie, zawiodą swoją wybrankę. Tymczasem badanie nasienia, wykonane odpowiednio wcześnie lub nawet już w czasie starań o ciążę, pomoże zdiagnozować przyczynę kłopotów i szybciej, być może, ją wyeliminować.

>>Przeczytaj również: Jak namówić męża na badanie nasienia?>>

Oblicz swoje dni płodne - Wypróbuj kalkulator dni płodnych

Badanie płodności u mężczyzn: jak się przygotować do badania nasienia?

Do badania płodności u mężczyzn trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim oddanie nasienia powinno nastąpić nie mniej niż 2 dni po ostatnim stosunku seksualnym i nie później niż 7 dni po nim. Zbyt długa wstrzemięźliwość seksualna mogłaby spowodować pogorszenie ruchliwości i morfologii plemników, a zbyt krótka - zmniejszenie ich liczby. Według wskazań WHO idealny okres powstrzymywania się przed stosunkami seksualnymi przed badaniem nasienia to 3-5 dni. Przed badaniem płodności u mężczyzn należy powstrzymać się również po przebytej infekcji z wysoką temperaturą i po dużym wysiłku. W takich wypadkach najlepiej odczekać nawet 2 tygodnie. Jeśli badanie ma być powtórzone, obowiązują podobne zasady.

>>Przeczytaj również: Dawcy nasienia - 5 rzeczy, których o nich nie wiedziałaś>>

Badanie płodności u mężczyzn: oddanie nasienia

Jeszcze przed badaniem płodności u mężczyzn pacjent musi wypełnić wiele formalności. Zgłosić aktualne i przebyte choroby, przyjmowane leki, używki,  z których się korzysta, urazy doznane w okolicy jąder. Oddanie nasienia przebiega tak, jak to zazwyczaj jest przedstawione w amerykańskich filmach. Mężczyzna udaje się do specjalnego pomieszczenia, w którym się masturbuje. Niekiedy, w zależności, od placówki, do której się uda, ma do dyspozycji pisma i filmy erotyczne. Nasienie jest oddawane do specjalnego pojemnika.

Badanie płodności u mężczyzn: na czym polega?

Na podstawie badania płodności u mężczyzn oznacza się ruchliwość, morfologię i koncentrację plemników. Badanie określa indeks SDF. Jeśli indeks wynosi od 0 do 15 procent, wynik jest prawidłowy, z dobrym potencjałem plemników do zapłodnienia. Jeśli natomiast indeks SDF wynosi od 15 do 29 procent, wynik również mieści się w granicach normy, jednak potencjał do zapłodnienia jest umiarkowany. W przypadku wyniku 30 procent lub więcej wynik określa się jako nieprawidłowy z niskim potencjałem plemników do zapłodnienia.

Jeśli wynik badania płodności u mężczyzn jest nieprawidłowy, zaleca się skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego.

>>Przeczytaj również: Badania profilaktyczne nasienia - dlaczego warto je wykonać?>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza