INSEMINACJA a IN VITRO. Czym się różnią te zabiegi?

Inseminacja to prostsza i tańsza metoda leczenia niepłodności niż in vitro. Zabieg polega na wprowadzeniu poprzez specjalny cewnik plemników od razu w macicy. Jeśli inseminacja zawiedzie, po niej wykonuje się tylko in vitro.

Inseminacja to jedna z form leczenia niepłodności, znana już od XVIII wieku. Zabieg jest prostszy i tańszy niż in vitro. Wykonuje się go u par, które leczą się na bezpłodność, ale jeszcze nie kwalifikują do in vitro - inseminacja jest często ostatnim przystankiem przed tą metodą.

Inseminacja: wskazania i przeciwskazania

Inseminację wykonuje się u par, u których stwierdzono nieprawidłości w nasieniu, zaburzenia owulacji, endometriozę, niepłodność o nieznanej przyczynie. Nie wykonuje jej się natomiast u tych, u których stwierdzono obecność stanów zapalnych w narządzie rodnym, niedrożne jajowody, mięśniaki macicy, czy rozpoznano procesy nowotworowe.

Inseminacja: na czym polega?

Inseminację wykonuje się dwojako. Jeśli kobieta ma zaburzenia hormonalne i problemy z menstruacją, przed zabiegiem podaje jej się leki hormonalne, które mają wytworzyć zwiększyć szanse na zajście w ciążę i wytworzyć większą liczbę komórek jajowych. Później lekarze celowo wywołują owulację i po dobie od jej pojawienia się wykonuje się inseminację. Jeśli układy hormonalny i rozrodczy kobiety funkcjonują bez zarzutu, a problem niepłodności spoczywa na mężczyźnie, lekarze czekają do owulacji i wtedy przeprowadzają zabieg.

W czasie zabiegu do macicy wprowadzane są bezpośrednio plemniki. Używa się do tego specjalnego cewnika, który pozwala ominąć gęsty śluz szyjkowy, będący często poważną przeszkodą dla plemników.

Inseminacja: rodzaje zabiegów

Wyróżnia się trzy typy inseminacji: domaciczną, naszyjkową i dojajwodową. Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem jest inseminacja domaciczna, do której można użyć nasienia partnera albo dawcy. Najrzadziej wykonuje się inseminację dojajowodową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE