Jak rozmawiać o niepłodności? Dla Polaków to temat tabu

2015-09-24 13:36

Polacy nie chcą rozmawiać o niepłodności. Z raportu TBNS wynika, że robi to zaledwie co dziesiąty z nas. To zbyt intymny i zbyt trudny temat, by poruszać go w większym gronie. Dlaczego nie chcemy o tym rozmawiać i jak wielka to jest trauma dla par, które od lat starają się o dziecko – wyjaśniają eksperci i pary, które doświadczyły tego problemu.

Niepłodność wtórna
Autor: thinkstockphotos.com Niepłodność coraz częściej przybiera postać niepłodnośći wtórnej i dotyka tych, którzy mają już jedno dziecko.

Spis treści

  1. Jak rozmawiać o niepłodności? Ciąża po latach walki z niepłodnością
  2. Jak rozmawiać o niepłodności? Wsparcie i rozmowa to klucz do szczęścia

Na początek warto wytłumaczyć dwa pojęcia, które są bardzo często mylone: bezpłodność i niepłodność. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym i oznacza trwałą niemożność spłodzenia potomstwa i niestety nie można jej wyleczyć. Natomiast niepłodność jest czasowa – to tak naprawdę czas starania się o dziecko. Bardzo często przyczyn niepłodności należy doszukiwać się w sposobie stylu życia, złym odżywianiu, braku ruchu, a także w długotrwałym stresie, na który każdy z nas jest narażony.

Czytaj także: Niepłodność wtórna: przyczyny. Dlaczego nikt o niej głośno nie mówi?

Jak rozmawiać o niepłodności? Ciąża po latach walki z niepłodnością

Wspólnie z mężem o ciążę starliśmy ponad cztery lata. Przez ten czas odbyliśmy spotkania z różnymi lekarzami z różnych miast, poddaliśmy się wielu zabiegom i szczegółowym badaniom, mając nadzieję, że któryś z nich nam pomoże. Mimo tego, że nasze wyniki były prawidłowe, to specjaliści nie wiedzieli, co jest przyczyną naszej niepłodności. Był to trudny czas dla nas, zszargane nerwy, utracone nadzieje, a dla mnie osobista trauma – opowiada z żalem Magda z Poznania. Po tych kilku opłakanych latach odpuściliśmy, godząc się w pewien sposób na ten los. Przestaliśmy się starać i zwolniliśmy nieco tempo życia. Rok później okazało się, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, że jestem w ciąży. Była to niesamowita wiadomość dla nas, a dziecko urodziło się zdrowe i ma się dobrze. Myślę, że główną przeszkodą w naszym przypadku była psychika. Patrząc na nasze doświadczenie mogę stwierdzić, że warto zadbać trochę o siebie i swoją psychikę, by szybko doczekać się upragnionego dziecka – dodaje.

Problem niepłodności dotyczy już co piątej polskiej pary. Jak podkreślają lekarze, jest to problem dość złożony i dotyczy mężczyzn i kobiet w tym samym stopniu. – Dostępne dane pokazują, że niepłodność dotyczy kobiet jak i mężczyzn w równym stopniu. 40 proc. diagnoz dotyczy kobiet, 40 proc. wskazuje na męski czynnik niepłodności, a w przypadku 20 proc. przyczyna niepłodności  nie jest do końca zdiagnozowana – wyjaśnia Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.

Czytaj także: >> Hiperprolaktynemia, choroba młodych kobiet. Hiperprolaktynemia coraz częstszą przyczyną niepłodności >>

Jak rozmawiać o niepłodności? Wsparcie i rozmowa to klucz do szczęścia

Niepłodność to osobisty problem i newralgiczny temat dla osób, które borykają się z tą trudnością.  Stan nieustannego zamartwiania się, pogłębia wszechobecny brak zrozumienia. Najbliżsi, mimo, że chcą wspierać, to nie zawsze potrafią to zrobić właściwie. A brak rozmowy bywa jeszcze bardziej dołujący. Tylko 10 proc. z nas potrafi i chce rozmawiać ze swoimi partnerami lub partnerkami na problemy dotyczące niepłodności – wynika z raportu TNS zleconego przez markę dr Bocian. W przypadku osób w wieku 30-39 lat odsetek jest większy, blisko 20 proc.

 – Dane te nie są optymistyczne dla nas. Musimy nauczyć się radzić sobie z codziennymi trudnościami i przede wszystkim być wsparciem dla partnera lub partnerki – tłumaczy Anna Jerzak, psycholog, autorka bloga Psychonomia. - Pamiętajmy, że czas oczekiwania na dziecko i wszelkie starania z tym związane to zadanie dla dwojga. Odczuwając wsparcie ze strony mężczyzny, kobieta jest w stanie umiejętnie przeciwstawiać się przeciwnościom losu i codziennego życia, by osiągnąć wymarzony cel. Ponadto jest to jedna z gwarancji tego, że relacja przetrwa i będzie rozwijała się harmonijnie, także wówczas, gdy na świecie pojawi się mały człowiek – dodaje psycholog.

Zagadnienia związane z niepłodnością są jednak wciąż obce Polakom i stanowią swego rodzaju tabu. Deklarujemy, że wiemy bardzo dużo na ten temat i że lekarz powinien rozwiązać problem. Na tym zazwyczaj kończy się nasza wiedza. Jak wynika z badania TNS zleconego przez markę dr Bocian jedynie co dziewiąty z nas wie, czym jest agresywny śluz, a co czwarty  potrafi wskazać czynniki negatywnie wpływające  na jakość nasienia. – Są to kluczowe pojęcia, z którymi spotykamy się w przypadku par starających się o dziecko – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian. – Co ważne, problemy te możemy sami zminimalizować zmieniając styl życia, stosując odpowiednią dietę, które zmniejszają obciążenia cywilizacyjne wpływające na naszą płodność. Warto w tym momencie sięgnąć po sprawdzone preparaty stosowane na rynkach zagranicznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i przynoszą pozytywne efekty – dodaje Piotr Rowicki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza