Na czym polega badanie NASIENIA. Lekarze alarmują: sprawdź plemniki

2014-11-13 18:11

Badanie nasienia: sprawdź plemniki! Badanie nasienia nie boli, nie jest inwazyjne, trzeba tylko pokonać wstyd. Lekarze przekonują, że mężczyzna przynajmniej raz w życiu powinien zbadać sobie nasienie. Tymczasem nie robi tego aż... 87 procent panów. W Polsce wciąż panuje stereotyp, że badania nasienia powinni wykonywać tylko ci, którzy mają problem z poczęciem dziecka. A to nieprawda.

Badanie nasienia
Autor: materiały prasowe W Polsce wciąż panuje stereotyp, że badania nasienia powinni wykonywać tylko ci panowie, którzy mają problem z poczęciem dziecka. A to nieprawda.

Spis treści

  1. Badanie nasienia: sprawdź swoje plemniki
  2. Jak wygląda badanie nasienia

Badanie nasienia nie jest popularne wśród mężczyzn w Polsce. Mężczyzn paraliżuje sama myśl o pójściu do lekarza, a o udaniu się do specjalisty nawet nie ma co wspominać. Zwłaszcza do takiego, który zajmuje się męskimi sprawami. Z danych zebranych przez Gyncentrum wynika, że 95 procent mężczyzn udaje się do lekarza tylko wtedy gdy ma poważne problemy. Nie ma siły, która zmusiłaby ich do wykonania badań profilaktycznych - w tym badania nasienia.

>> Smartfony obniżają płodność u mężczyzn? >>

Badanie nasienia: sprawdź swoje plemniki

Statystyki są dość znaczące, badania nasienia nigdy nie wykonywało aż 87 procent mężczyzn w Polsce. Tymczasem lekarze apelują, aby każdy mężczyzna przynajmniej raz w życiu wykonał takie badanie i sprawdziła jakość plemników. - Badanie nasienia pozwala nie tylko wykluczyć lub wykryć niepłodność, daje ono także mężczyźnie wiedzę o kondycji jego nasienia i całego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ustalić ruchliwość plemników, ich ilość, budowę, poznać ich żywotność, a nawet zajrzeć do ich DNA, poznając np. ryzyko chorób genetycznych, które możemy przekazać dziecku – tłumaczy dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

 

Ile żyją plemniki?

Badanie nasienia pozwala również wykryć we wczesnych fazach stany zapalne gruczołów krokowych oraz stan zapalny pęcherzyków nasiennych. Wykrywa również bakterie, które mogą być przenoszone drogą płciową.

>> Starania o dziecko: gdzie otrzymacie wsparcie? >>

Jak wygląda badanie nasienia

Badanie nasienia to podstawowe badanie każdego faceta, takie jak badanie krwi czy moczu. Samo oddanie nasienia odbywa się w intymnym, zamkniętym i odseparowanym pomieszczeniu kliniki. Dla pracowników kliniki czy laboratorium takie badania nasienia to codzienność, nas to nie dziwi. Wbrew miejskim legendom badanie to nie jest także ani bolesne, ani w żaden sposób inwazyjne, pozwala natomiast na dokonanie szerokiego spektrum oceny zdrowia, zarówno męskiego nasienia, jak i całego organizmu – przekonuje dr Sierka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza