Na czym polega badanie NASIENIA. Lekarze alarmują: sprawdź plemniki

2014-11-13 18:11

Badanie nasienia: sprawdź plemniki! Badanie nasienia nie boli, nie jest inwazyjne, trzeba tylko pokonać wstyd. Lekarze przekonują, że mężczyzna przynajmniej raz w życiu powinien zbadać sobie nasienie. Tymczasem nie robi tego aż... 87 procent panów. W Polsce wciąż panuje stereotyp, że badania nasienia powinni wykonywać tylko ci, którzy mają problem z poczęciem dziecka. A to nieprawda.

Badanie nasienia
Autor: materiały prasowe W Polsce wciąż panuje stereotyp, że badania nasienia powinni wykonywać tylko ci panowie, którzy mają problem z poczęciem dziecka. A to nieprawda.

Spis treści

  1. Badanie nasienia: sprawdź swoje plemniki
  2. Jak wygląda badanie nasienia

Badanie nasienia nie jest popularne wśród mężczyzn w Polsce. Mężczyzn paraliżuje sama myśl o pójściu do lekarza, a o udaniu się do specjalisty nawet nie ma co wspominać. Zwłaszcza do takiego, który zajmuje się męskimi sprawami. Z danych zebranych przez Gyncentrum wynika, że 95 procent mężczyzn udaje się do lekarza tylko wtedy gdy ma poważne problemy. Nie ma siły, która zmusiłaby ich do wykonania badań profilaktycznych - w tym badania nasienia.

>> Smartfony obniżają płodność u mężczyzn? >>

Badanie nasienia: sprawdź swoje plemniki

Statystyki są dość znaczące, badania nasienia nigdy nie wykonywało aż 87 procent mężczyzn w Polsce. Tymczasem lekarze apelują, aby każdy mężczyzna przynajmniej raz w życiu wykonał takie badanie i sprawdziła jakość plemników. - Badanie nasienia pozwala nie tylko wykluczyć lub wykryć niepłodność, daje ono także mężczyźnie wiedzę o kondycji jego nasienia i całego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ustalić ruchliwość plemników, ich ilość, budowę, poznać ich żywotność, a nawet zajrzeć do ich DNA, poznając np. ryzyko chorób genetycznych, które możemy przekazać dziecku – tłumaczy dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

 

Ile żyją plemniki?

Badanie nasienia pozwala również wykryć we wczesnych fazach stany zapalne gruczołów krokowych oraz stan zapalny pęcherzyków nasiennych. Wykrywa również bakterie, które mogą być przenoszone drogą płciową.

>> Starania o dziecko: gdzie otrzymacie wsparcie? >>

Jak wygląda badanie nasienia

Badanie nasienia to podstawowe badanie każdego faceta, takie jak badanie krwi czy moczu. Samo oddanie nasienia odbywa się w intymnym, zamkniętym i odseparowanym pomieszczeniu kliniki. Dla pracowników kliniki czy laboratorium takie badania nasienia to codzienność, nas to nie dziwi. Wbrew miejskim legendom badanie to nie jest także ani bolesne, ani w żaden sposób inwazyjne, pozwala natomiast na dokonanie szerokiego spektrum oceny zdrowia, zarówno męskiego nasienia, jak i całego organizmu – przekonuje dr Sierka.