Problemy z zajściem w ciążę. Jak zwiększyć szansę na poczęcie?

2013-01-30 14:22

Coraz więcej osób boryka się z problemem niepłodności - szacuje się, że w Polsce co piąta para bezskutecznie stara się o dziecko. Problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z różnych przyczyn. Czasem są one niezależne od nas, ale często wynikają ze złego stylu życia. Jak zwiększyć szansę na poczęcie?

problemy z zajsciem w ciaze jak zwiekszyc szanse na poczecie
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

 1. Jak kobieta może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?
 2. Przyczyny niepłodności kobiecej
 3. Męskie problemy z płodnością
 4. Diagnostyka niepłodności
 5. Jak mężczyzna może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?

Na płodność mogą mieć wpływ różne czynniki. Do najważniejszych w przypadku kobiety należą: wiek, wady anatomiczne organizmu, przebyte poważne choroby, styl życia i czynniki emocjonalne. Z kolei na męską płodność wpływ mogą mieć m.in. wcześniactwo, przebyte chłopięce choroby wieku niemowlęcego, a także, podobnie jak w przypadku kobiety, wiek i czynniki emocjonalne. Niektóre przyczyny niepłodności są niezależne od nas, ale znaczna część jest spowodowana niezdrowym i nieodpowiedzialnym stylem życia. W jaki sposób powinni zmodyfikować swoje życie mężczyźni, a w jaki kobiety, by zwiększyć swoje szanse na poczęcie?

Jak kobieta może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?

 • Jeśli chcesz mieć dziecko, nie odkładaj decyzji o posiadaniu potomstwa na później. W przypadku kobiety wiek to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej płodność. Po 31. roku życia płodność kobiety spada.
 • Poznaj datę swojej owulacji i staraj się kochać z partnerem właśnie wtedy. Zwiększysz wówczas szanse na zapłodnienie. Datę owulacji możesz określić za pomocą testu owulacyjnego (do kupienia w aptece), mierzącego poziom hormonu lutenizującego, którego stężenie jest najwyższe na 12 do 24 godzin przed jajeczkowaniem.
 • Wylecz infekcje intymne. Niektóre z nich (np. chlamydia) mogą uszkodzić jajowody i tym samym znacznie zmniejszyć możliwość zapłodnienia.
 • Dbaj o właściwą wagę. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, mogą mieć negatywny wpływ na płodność. Kobiety z zaburzeniami apetytu (cierpiące na anoreksję lub bulimię) i będące na niskokalorycznych dietach są narażone na zaburzenia wytwarzania hormonów płciowych i zaburzenia miesiączkowania, a tym samym cykle bezowulacyjne. Z kolei kobiety z nadwagą mogą mieć problemy z prawidłową gospodarką hormonalną, co może się przyczyniać do problemów z zajściem w ciążę.
 • Nie stresuj się! Twoje emocje mają ogromny wpływ na relacje w waszym związku (a tym samym częstotliwość stosunków). Stres może być także przyczyną bezowulacyjnych cykli, a nawet zaniku miesiączki.
 • Kochaj się ze swoim partnerem. To oczywiste, że im częściej to robicie, tym większe prawdopodobieństwo, że zajdziesz w ciążę.
 • Dbaj o właściwą dietę. To co jesz, ma wpływ na twoje samopoczucie i stan zdrowia, dlatego ważne jest, byś dostarczała organizmowi wszystkich substancji odżywczych, witamin i mikroelementów.
 • Nie pal papierosów i nie nadużywaj alkoholu. Badania wykazały, że te używki mają negatywny wpływ na zdrowie, ale także znacznie zmniejszają szanse na poczęcie.

Wypróbuj nasz kalkulator - kalendarz dni płodnych

Przyczyny niepłodności kobiecej

Już wiele tygodni bezskutecznie starasz się o dziecko? Jesteś młoda i prowadzisz zdrowy tryb życia, a mimo to nie możesz zajść w ciążę? Niepłodność kobieca może mieć wiele przyczyn. W większości przypadku możesz temu zaradzić. Szczegółowe badania, prawidłowo postawiona diagnoza i właściwe leczenie pozwala wyeliminować czynniki powodujące niepłodność, takie jak np. niedrożność jajowodów, zmiany pozapalane, zaburzenia owulacji, zaburzenia hormonalne itd...

Męskie problemy z płodnością

Problem z poczęciem dziecka ma już co piąta para. Jeśli po rocznych, intensywnych próbach zajścia w ciążę - efektów brak - warto zgłosić się do lekarza i poszukać przyczyn tych kłopotów. U prawie połowy par, które mają problem z płodnością diagnoza wskazuje na obniżone parametry nasienia. Zapytaliśmy eksperta jakie problemy z płodnością mogą mieć mężczyźni, w jaki sposób badane są parametry nasienia oraz jakie inne badania przechodzi mężczyzna starający się o dziecko.

Diagnostyka niepłodności

Wiele par ma problem z poczęciem dziecka. Statystyki są bezlitosne - będzie coraz trudniej. Na szczęście współczesna medycyna oferuje coraz badań, które pomagają w postawieniu właściwej diagnozy, a co za tym idzie - zwiększa szanse na wyleczenie. Zapytaliśmy eksperta o to, co może być powodem do niepokoju i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Jak mężczyzna może zwiększyć swoje szanse na poczęcie?

 • Odstaw alkohol i papierosy. Alkohol znacząco wpływa na osłabienie męskiej sprawności w łóżku i obniża stężenie hormonów, które biorą udział w produkowaniu spermy, zaś związki chemiczne (tlenek węgla i nikotyna) wchłaniane z papierosów zmniejszają liczbę plemników w spermie. Palenie papierosów nie tylko wpływa na rozwój groźnych chorób płuc, ale również sprawia, że maleją szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
 • Nie nadużywaj niektórych leków - uważaj na antybiotyki, a także lekarstwa, które zawierają w swoim składzie m.in. tetracyklinę, ketakonazol lub sulfasalazynę. Mogą one znacząco obniżyć męską zdolność do zapłodnienia.
 • Zrezygnuj ze sterydów – jeśli jesteś stałym bywalcem siłowni, pewnie eksperymentowałeś z anabolikami, chcąc zwiększyć masę mięśniową i poprawić sylwetkę. Jednak od dawna wiadomo, że stosowanie steroidów płciowych powoduje zaburzenia hormonalne, które mogą przyczynić się do zaburzenia procesu produkcji plemników lub nawet powodować niepłodność.
 • Staraj się dobrze odżywiać. Zdrowa dieta ma wpływ na jakość nasienia. Dopilnuj, by w twoim jadłospisie codziennie znalazła się odpowiednia porcja witamin i mikroelementów. Zrezygnuj natomiast z żywności przetworzonej.
 • Unikaj ryzykownych kontaktów seksualnych. Seks z przypadkowymi partnerami może doprowadzić do infekcji (m.in. zakażenia pierwotniakami, drożdżami i bakteriami, np. chlamydiami), które mogą spowodować niepłodność.
 • Zrezygnuj z solarium i sauny – przegrzewanie jąder prowadzi do znacznego obniżenia liczby plemników. Uwaga również na gorące kąpiele. Lepiej przed stosunkiem weź zimny prysznic!
 • Nie stresuj się! Pamiętaj, że stres może mieć wpływ na twoją sprawność seksualną. Ponadto udowodniono, że wysoki poziom stresu może się przyczynić do obniżenia jakości nasienia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza