Seminogram czyli analiza nasienia: diagnozowanie niepłodności

2011-03-17 15:09

Seminogram czyli analiza nasienia to badanie, które polega na ocenie plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Analizę nasienia wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz ustalenia ojcostwa.

Badania: Seminogram czyli analiza nasienia
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Seminogram: analiza nasienia: przygotowanie do badania
  2. Seminogram: analiza nasienia badanie

Seminogram czyli analiza nasienia to jedno z podstawowych badań dla mężczyzn, które wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz ustalenia ojcostwa. Jeśli istnieje podejrzenie infekcji bakteryjnej jąder, wykonuje się też analizę bakteriologiczną nasienia.

Seminogram: analiza nasienia: przygotowanie do badania

Jak przygotować się do badania analizy nasienia? W celu uzyskania maksymalnej jakości nasienia na 3-5 dni przed badaniem powinieneś zachować wstrzemięźliwość płciową. Jeśli w tym samym dniu masz mieć pobraną krew do analizy, nasienie oddajesz po pobraniu krwi.Lekarza przeprowadzającego badanie nasienia trzeba poinformować o częstości wytrysków w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przebytych lub aktualnych chorobach, stosowanych używkach i lekach, narażeniu na wysoką temperaturę, promieniowanie, ultradźwięki itd.

Ile żyją plemniki?

Seminogram: analiza nasienia badanie

Jak wygląda badanie analizy nasienia. Przed badaniem umyj penisa wodą z mydłem. Wytrysk nasienia do badania uzyskuje się poprzez samogwałt czyli ręczne drażnienie zewnętrznych narządów płciowych (masturbację). Nasienie do analizy musi pochodzić z pierwszego i jedynego wytrysku. Nasienie podczas badania oddajesz do czystego, suchego i jałowego szklanego naczynia, które otrzymasz z laboratorium, gdzie wykonywana jest analiza. Naczynie powinno mieć temperaturę ciała człowieka.Nie zaleca się pobierania nasienia z prezerwatywy ze względu na plemnikobójcze substancje chemiczne. Jeśli badanie nasienia wykaże nieprawidłowości lub też wykonujesz je w celu ustalenia ojcostwa, będziesz musiał je dwu-, trzykrotnie powtórzyć. W przypadku podejrzenia o niepłodność analizę nasienia powtarza się je co trzy miesiące.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza