Seminogram czyli analiza nasienia: diagnozowanie niepłodności

2011-03-17 15:09

Seminogram czyli analiza nasienia to badanie, które polega na ocenie plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Analizę nasienia wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz ustalenia ojcostwa.

Badania: Seminogram czyli analiza nasienia
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Seminogram: analiza nasienia: przygotowanie do badania
  2. Seminogram: analiza nasienia badanie

Seminogram czyli analiza nasienia to jedno z podstawowych badań dla mężczyzn, które wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz ustalenia ojcostwa. Jeśli istnieje podejrzenie infekcji bakteryjnej jąder, wykonuje się też analizę bakteriologiczną nasienia.

Seminogram: analiza nasienia: przygotowanie do badania

Jak przygotować się do badania analizy nasienia? W celu uzyskania maksymalnej jakości nasienia na 3-5 dni przed badaniem powinieneś zachować wstrzemięźliwość płciową. Jeśli w tym samym dniu masz mieć pobraną krew do analizy, nasienie oddajesz po pobraniu krwi.Lekarza przeprowadzającego badanie nasienia trzeba poinformować o częstości wytrysków w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przebytych lub aktualnych chorobach, stosowanych używkach i lekach, narażeniu na wysoką temperaturę, promieniowanie, ultradźwięki itd.

Ile żyją plemniki?

Seminogram: analiza nasienia badanie

Jak wygląda badanie analizy nasienia. Przed badaniem umyj penisa wodą z mydłem. Wytrysk nasienia do badania uzyskuje się poprzez samogwałt czyli ręczne drażnienie zewnętrznych narządów płciowych (masturbację). Nasienie do analizy musi pochodzić z pierwszego i jedynego wytrysku. Nasienie podczas badania oddajesz do czystego, suchego i jałowego szklanego naczynia, które otrzymasz z laboratorium, gdzie wykonywana jest analiza. Naczynie powinno mieć temperaturę ciała człowieka.Nie zaleca się pobierania nasienia z prezerwatywy ze względu na plemnikobójcze substancje chemiczne. Jeśli badanie nasienia wykaże nieprawidłowości lub też wykonujesz je w celu ustalenia ojcostwa, będziesz musiał je dwu-, trzykrotnie powtórzyć. W przypadku podejrzenia o niepłodność analizę nasienia powtarza się je co trzy miesiące.