Seminogram czyli analiza nasienia: diagnozowanie niepłodności

2011-03-17 15:09
Badania: Seminogram czyli analiza nasienia
Autor: photos.com

Seminogram czyli analiza nasienia to badanie, które polega na ocenie plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Analizę nasienia wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz ustalenia ojcostwa.

Seminogram czyli analiza nasienia to jedno z podstawowych badań dla mężczyzn, które wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz ustalenia ojcostwa. Jeśli istnieje podejrzenie infekcji bakteryjnej jąder, wykonuje się też analizę bakteriologiczną nasienia.

Seminogram: analiza nasienia: przygotowanie do badania

Jak przygotować się do badania analizy nasienia? W celu uzyskania maksymalnej jakości nasienia na 3-5 dni przed badaniem powinieneś zachować wstrzemięźliwość płciową. Jeśli w tym samym dniu masz mieć pobraną krew do analizy, nasienie oddajesz po pobraniu krwi.
Lekarza przeprowadzającego badanie nasienia trzeba poinformować o częstości wytrysków w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przebytych lub aktualnych chorobach, stosowanych używkach i lekach, narażeniu na wysoką temperaturę, promieniowanie, ultradźwięki itd.

Seminogram: analiza nasienia badanie

Jak wygląda badanie analizy nasienia. Przed badaniem umyj penisa wodą z mydłem. Wytrysk nasienia do badania uzyskuje się poprzez samogwałt czyli ręczne drażnienie zewnętrznych narządów płciowych (masturbację). Nasienie do analizy musi pochodzić z pierwszego i jedynego wytrysku. Nasienie podczas badania oddajesz do czystego, suchego i jałowego szklanego naczynia, które otrzymasz z laboratorium, gdzie wykonywana jest analiza. Naczynie powinno mieć temperaturę ciała człowieka.

Nie zaleca się pobierania nasienia z prezerwatywy ze względu na plemnikobójcze substancje chemiczne. Jeśli badanie nasienia wykaże nieprawidłowości lub też wykonujesz je w celu ustalenia ojcostwa, będziesz musiał je dwu-, trzykrotnie powtórzyć. W przypadku podejrzenia o niepłodność analizę nasienia powtarza się je co trzy miesiące.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE