IN VITRO – na czym polega ta metoda leczenia niepłodności?

2012-11-29 22:02

In vitro, zwane inaczej zapłodnieniem pozaustrojowym, to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. In vitro jest szansą na ciążę i urodzenie dziecka dla par, u których inne metody leczenia niepłodności zawiodły. Na czym polega metoda in vitro?

W metodzie in vitro do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety, w warunkach laboratoryjnych. Najpierw przeprowadza się stymulację jajeczkowania u kobiety, aby móc pobrać od niej komórki jajowe. Potrzebnych jest kilka wizyt w klinice leczenia niepłodności, podczas których w trakcie badań USG ocenia liczbę i wielkość pęcherzyków i stężenie estradiolu we krwi. Gdy pęcherzyki są dojrzałe, lekarz podaje kobiecie zastrzyk z hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, która powoduje owulację. Po 32-36 godzinach pobiera się za pomocą punkcji jajników przez pochwę płyn pęcherzykowy, z którego wyodrębnia się komórki jajowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Komórki jajowe dojrzewają w inkubatorze, a potem łączy się je z plemnikami (zapłodnienie pozaustrojowe). Po 16-20 godzinach ocenia się, czy doszło do zapłodnienia, a w 2-5 dobie przenosi się zapłodnione komórki (2-3) do macicy kobiety. Po 2 tygodniach przy pomocy testu hCG ocenia się, czy zarodki przyjęły się i kobieta jest w ciąży.

Ile kosztuje in vitro i jak wybrać klinikę wykonującą ten zabieg?

Ta metoda leczenia niepłodności należy do drogich. Samo zapłodnienie kosztuje 5000 zł, wizyty 80-150 zł, mrożenie zarodków 800 zł, leki do in vitro 4-5000 zł, badania to dodatkowy koszt. Zabieg nie jest na razie refundowany przez NFZ.

W Polsce działa kilkadziesiąt ośrodków wykonujących zabieg in vitro. Wybierając klinikę leczącą niepłodność, nie kieruj się opiniami znajomych. To, że ktoś parę lat leczył się bez skutku w klinice A, nie oznacza, że w innej skutecznie wyleczyłby niepłodność. A to, że innej parze udało się od razu spełnić marzenia o dziecku dzięki leczeniu w klinice B, nie znaczy, że u ciebie też tak będzie. Dowiedz się, jaką skuteczność ma upatrzony ośrodek (powinno być 30-40 proc.), ile zabiegów wykonuje rocznie (powinno być minimum 150). Warto zapytać o koszty i czy klinika akceptuje badania z innych ośrodków, czy też zleca wykonanie badań wyłącznie na miejscu.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza