Wiemy, kiedy wystartuje program in vitro. "Najlepszy prezent"

2023-12-21 9:11

Ministra zdrowia przekazała szczegóły na temat programu in vitro, który ma być finansowany z budżetu państwa. Znamy już dokładną datę startu programu, który da szanse na rodzicielstwo dziesiątkom par.

In vitro
Autor: Getty Images Program in vitro ruszy już za kilka miesięcy

Refundacja programu in vitro budziła duże emocje w społeczeństwie. Dla wielu par to szansa na rodzicielstwo, które inaczej pozostałoby tylko w sferze ich marzeń. In vitro jest bardzo drogie, a przeciętny koszt zapłodnienia pozaustrojowego szacuje się na około 20 tysięcy złotych. Wielu ludzi nie stać na takie leczenie, dlatego udział w programie może być dla nich jedyną szansą na dziecko. 

Polska się wyludnia! Czy in vitro zatrzyma ten trend? Staniszewski vs. Gdula

Ministra zdrowia zdradza szczegóły

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przekazała szczegółowe informacje na temat refundacji programu in vitro. "Mamy to, mamy ustawę o in vitro, podpis pana prezydenta i pieniądze. We wtorek rada ministrów przyjęła budżet państwa na rok 2024 i w rezerwie celowej, której dysponentem jest minister zdrowia, mamy zapisane 500 milionów złotych na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro" - powiedziała. 

Od kiedy ruszy program refundacji in vitro?

Zanim wystartuje program refundacji in vitro, trzeba stworzyć zespół ekspertów, w skład którego wejdą lekarze różnych specjalizacji. To oni stworzą szczegóły programu umożliwiającego refundowane zapłodnienie metodą pozaustrojową. Ministra zdrowia zdradziła, że prace ruszą już wkrótce, ponieważ start programu planuje się na 1 czerwca 2024 roku, czyli na Dzień Dziecka.

"Po to, by 1 czerwca mogła ruszyć ta dobra maszyna, żeby te wszystkie kobiety i wszyscy mężczyźni, którzy chcą być matkami i ojcami, a nie mogą w sposób naturalny, by mogli korzystać z procedury in vitro finansowanej z budżetu państwa" - uzupełniła ministra Izabela Leszczyna.

Małgorzata Rozenek-Majdan komentuje

Z refundacji in vitro ucieszyły się tysiące osób, które mają problemy z płodnością i bezskutecznie naturalnie próbują zajść w ciążę. Głos w mediach zabrała również Małgorzata Rozenek-Majdan, która sama urodziła trzech synów dzięki metodzie in vitro. "Chyba lepszy prezent na Dzień Dziecka trudno byłoby sobie wyobrazić. Ta ustawa ma już zabezpieczone finansowanie i to jest najważniejsze" - powiedziała żona Radosława Majdana, ambasadorka projektu "TAK dla in vitro".

Czytaj: Na czym dokładnie polega zapłodnienie metodą in vitro?