Badania przed ciążą: jakie badania należy zrobić przed zajściem w ciążę?

2012-11-22 12:22

Badania przed ciążą sprawdzą, czy twój organizm jest przygotowany do wysiłku, jakim jest ciąża. Dlatego, jeśli w najbliższym czasie planujesz zostać mamą, postaraj się dostatecznie przygotować do ciąży – w tym celu zrób niezbędne badania, takie jak morfologia, badanie moczu, czy oznaczenie grupy krwi, a także zaszczep się przeciwko różyczce i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Badania przed ciążą: jakie badania należy zrobić przed zajściem w ciążę?
Autor: _archiwum-murator|sxc.hu

Spis treści

  1. Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO
  2. Badania przed zajściem w ciążę: jakie warto zrobić?
  3. Jakie badania zrobić przed ciążą: konieczne szczepienia
  4. Polecamy wideo: podstawowe badania przed zajściem w ciążę

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś zdrowa, powinnaś przed planowaną ciążą zrobić badania. Nie są obowiązkowe i jeśli będziesz wykonywać je w prywatnym gabinecie, musisz liczyć się z kosztami, ale na pewno warto zadbać o swoje zdrowie i przygotować organizm do wielkiego wysiłku, jakim jest ciąża.

Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO

Badania przed zajściem w ciążę: jakie warto zrobić?

  • morfologia – warto sprawdzić, czy nie masz niedoboru żelaza lub niedokrwistości, bo ciąża pogłębi istniejący problem. Unikniesz problemów, gdy lekarz już teraz przepisze ci preparat bogaty w żelazo
  • oznaczenie grupy krwi oraz tzw. czynnika Rh (warto, by takie badanie zrobił także przyszły tata). Gdy ty masz ujemne Rh, a ojciec dziecka dodatnie – powiedz o tym swojemu ginekologowi. W niektórych sytuacjach, dla uniknięcia konfliktu serologicznego, do 72 godzin po porodzie (i zawsze po poronieniu) podaje się matce zastrzyk z immunoglobuliny.
  • oznaczenie stężenia hormonów tarczycy – ich niedobór może być przyczyną niepłodności lub poronienia, a zbyt wysoki poziom – spowodować przedwczesny poród. Zanim zajdziesz w ciążę, masz czas, by wyrównać ich poziom.
  • badanie czystości pochwyUSG przezpochwowe i cytologia. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, m.in. nadżerki czy stanu zapalnego, konieczne będzie leczenie, bo mogą być przyczyną poronienia i powikłania w ciąży.
  • test na przeciwciała wirusa HIV - jeśli sądzisz, że mogłaś mieć jakikolwiek kontakt z wirusem HIV (np. poprzez transfuzje krwi, kontakty seksualne) – zrób test na HIV. Jeżeli okaże się, że jesteś nosicielką, dla bezpieczeństwa dziecka lekarz musi o tym wiedzieć, by odpowiednio poprowadzić ciążę i poród.
  • badanie stomatologiczne – w ciąży nie powinno się stosować np. leczenia kanałowego. Środki używane do zatruwania przedostają się do krwiobiegu matki, docierają do dziecka i mogą mu zaszkodzić, dlatego koniecznie przed zajściem w ciążę wylecz zęby.
  • badanie stężenia cukru we krwi. Warto zrobić to badanie przed ciążą, bo u niektórych ciężarnych rozwija się tzw. cukrzyca ciążowa. Wynik tego badania przyda się lekarzowi dla porównania.
  • badanie moczu -  jeśli wykaże np. obecność bakterii, masz czas na leczenie. Drobnoustroje odpowiedzialne za infekcje układu moczowego łatwo przenoszą się do dróg rodnych kobiety i mogą wywołać stan zapalny.
  • test WR - pozwala wykryć kiłę. Nieleczona może być przyczyną poronienia lub wad wrodzonych u dziecka.

Jakie badania zrobić przed ciążą: konieczne szczepienia

  • szczepienie na różyczkę - jeżeli nie chorowałaś i wcześniej nie byłaś szczepiona na różyczkę, teraz zaszczep się koniecznie – zachorowanie w ciąży, grozi wadami rozwojowymi u dziecka.
  • szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś. Do nabycia odporności potrzebne są 3 dawki szczepionki, drugą przyjmuje się miesiąc po pierwszej, a trzecią – 5 miesięcy po drugiej. WZW typu B to inaczej żółtaczka wszczepienna, którą można się zarazić nawet przy prostych zabiegach medycznych. Bywa przyczyną poronień.

Polecamy wideo: podstawowe badania przed zajściem w ciążę

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza