Co pomaga zajść w ciążę? Ćwiczenia!

2015-04-25 12:46

Nad tym, co pomaga zajść w ciążę, zastanawiają się i kobiety, które dopiero planują dziecko, jak i te, starające się o nie od dłuższego czasu. Żadne ćwiczenia nie zagwarantują, że próby zajścia w ciążę zakończą się sukcesem, jednak aktywność fizyczna znacznie temu sprzyja. Jest częścią opieki prekoncepcyjnej.

Ćwiczenia po cesarskim cięciu: 2.-10. tydzień
Autor: _photos.com|photos.com Co pomaga zajść w ciążę? Ćwiczenia, dieta, zdrowy tryb życia i regularne poddawanie się badaniom lekarskim.

Spis treści

  1. Co pomaga zajść w ciążę: odpowiednio dobrane ćwiczenia
  2. Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenia miednicy
  3. Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenie w leżeniu na plecach
  4. Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenia relaksujące
  5. Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenia, które zaowocują również później

Co pomaga zajść w ciążę? Przede wszystkim właściwa opieka prekoncepcyjna. Nie oznacza ona nic innego, jak dbania o swój organizm już nawet kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Oprócz wizyt kontrolnych u ginekologa, włącz do swojej diety kwas foliowy, zrezygnuj z używek, pamiętaj o zdrowym trybie odżywiania i... ćwicz!

Co pomaga zajść w ciążę: odpowiednio dobrane ćwiczenia

- Tak naprawdę te ćwiczenia nie gwarantują, że kobieta zajdzie w ciążę, ale zdecydowanie temu sprzyjają. Wchodzą w zakres opieki prekoncepcyjnej, czyli czasu, kiedy kobieta świadomie przygotowuje się do zajścia w ciążę. Chodzi o to, że na co dzień żyjemy w bardzo stresującym środowisku. Często zajmujemy stanowiska kierownicze, musimy walczyć. To sprawia, że wydzielamy bardzo duże ilości męskich hormonów, które mogą się niekorzystnie odbijać na cyklu menstruacyjnym, naszej gospodarce hormonalnej, wpływać też na napięcie w miednicy, macicy, w całym kośćcu, czyli tam, gdzie pojawi się później dziecko - wyjaśnia Izabela Natalia Demblińska - położna, instruktorka fitness i pilates. 

Proponuje ona ćwiczenia, które są połączeniem jogi, pilatesu, treningu wzmacniającego, relaksacyjnego, oddechowego. 

Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenia miednicy

Jedną z odpowiedzi na pytanie o to, co pomaga zajść w ciążę, są ćwiczenia miednicy. Na początek trzeba stanąć w rozkroku - nogi rozstawiamy na szerokość bioder. Palcami wyszukujemy naszą miednicę - kolce biodrowe przednie. Są one bardzo łatwo wyczuwalne. Zwracamy również uwagę na kość spojenia łonowego, dołki w kości krzyżowej z tyłu pleców i guzy kulszowe, umieszczone głęboko w pupie. Właśnie te wszystkie elementy tworzą obszar miednicy. Miejsca, które zazwyczaj jest spięte, zwłaszcza gdy siedzimy w przykurczonej pozycji. Rozluźniamy je za pomocą bardzo prostego okrężnego ruchu. Można również wykonywać ruch miednicą w tył i przód. Jeśli akurat nie jesteś w trakcie owulacji lub menstruacji, pozwól sobie na napięcie mięśni miednicy i pośladków oraz mięśni brzucha. Jeśli masz owulację lub miesiączkę - wymienione obszary rozluźnij, nie napinaj. 

>>Przeczytaj również, jak wzmocnić swoje ciało po porodzie>>

Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenie w leżeniu na plecach

Podczas tego ćwiczenia również ćwiczymy miednicę. Zmieniamy tylko pozycję ze stojącej na leżącą. Na początek warto podłożyć sobie coś wygodnego pod głowę: małą piłeczkę bądź poduszeczkę. Bierzemy głęboki wdech, jednocześnie przyciągając do siebie jedną nogę. Natomiast przy wydechu odwodzimy nogę od siebie, delikatnie kierując ją na zewnątrz. Następnie podobne ćwiczenie wykonujemy z drugą nogą. W ten sposób rozciągamy wewnętrzne udo i otwieramy miednicę, rozluźniając dolne partie brzucha. Kolejny krok to dodanie pracy ramion do ćwiczenia. Przy wdechu unosimy je do góry, podczas wydechu - kierujemy na dół. Dzięki temu zwiększamy swoją powierzchnię oddechową, nasze ciało lepiej się dotlenia, a co za tym idzie - lepiej dotleniamy znajdujące się w miednicy komórki rozrodcze. Starajmy się, by ciężar ciała pozostawał na środku.

Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenia relaksujące

Na zakończenie warto wykonać ćwiczenia relaksujące. Cały czas pozostając w pozycji leżącej, łączymy razem podeszwy stóp, a kolana pozostawiamy szeroko otwarte. Dłonie ustawiamy w dole brzucha - między pępkiem a spojeniem łonowym. Cały czas koncentrujemy się na swobodnym oddychaniu. Tego typu ćwiczenie pomaga również w przypadku bardzo bolesnych menstruacji, jest również wskazane do wykonywania, gdy kobieta jest w trakcie owulacji. Wewnętrzna strona ud pozostaje cały czas rozluźniona, a swoją uwagę kierujemy właśnie w to miejsce, w którym spodziewamy się naszego dziecka. Tam, gdzie trzymamy złączone dłonie, taka koncentracja również jest tym, co pomaga zajść w ciążę.

>>Zapoznaj się z body art - relaksującym treningiem w czasie ciąży!>>

Co pomaga zajść w ciążę: ćwiczenia, które zaowocują również później

Warto dodać, że ćwiczenia nie stanowią tylko odpowiedzi na to, co pomaga zajść w ciążę, ale również na obawy kobiet dotyczące tego, jak będzie przebiegał ich poród i jak szybko dojdą do formy sprzed ciąży już po nim. U kobiety, która spodziewa się dziecka, hormony zaczynają wyjątkowo intensywnie pracować, jej ciało na to reaguje, co może skutkować nadwagą. Co więcej, ciąża to niemałe obciążenie dla ciała kobiety. Swoje dźwigać musi kręgosłup, nogi, osłabione zostają mięśnie brzucha. Dlatego tak bardzo ułatwia im życie trening już przed zajściem w ciążę. Wzmacnia ciało, dzięki czemu łatwiej znosi ono ciążę. Ćwiczenia dla kobiet planujących zostać matkami nie są bardzo intensywne, a jednocześnie przynoszą długotrwałe pozytywne efekty.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu, na którym można zobaczyć, jak wykonać te ćwiczenia!

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza