Czasem wystarczy 10 kilo. Nadwaga zaburza owulację i zmniejsza szansę na dziecko

2022-10-20 17:07

Nadwaga może mieć negatywny wpływ na płodność i zaburzać równowagę hormonalną. Czasami wystarczy schudnąć o 10 kilogramów, aby uregulować owulację i zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Oczywiście, nie jest to łatwe, ale możliwe.

Nadwaga zaburza owulację i zmniejsza szansę na dziecko
Autor: GettyImages Nadwaga zaburza owulację i zmniejsza szansę na dziecko

Trudności z zajściem w ciążę są coraz częstsze. Najczęściej ich przyczyną są problemy związane z płodnością, która zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest otyłość i nadwaga. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale nadmiar kilogramów wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, ta wpływa na twój cykl, czyli na owulację, a to właśnie od prawidłowego jajeczkowania zależy możliwość zajścia w ciążę. 

Lekarze przekonują, że czasem wystarczy schudnąć o 10 kilogramów, aby płodność wróciła do normy. Ale 10 kilogramów to dużo i nie tak łatwo je zrzucić. Wyjaśniamy, jak BMI wpływa na owulację i jak zwiększyć płodność.

Spis treści

  1. Jak nadwaga lub otyłość wpływa zdolność do zajścia w ciążę?
  2. Wystarczy 10 kilogramów, by zwiększyć szanse na dziecko
  3. Jak poprawić swoją płodność?
Gadaj Zdrów: Mama dwójki dzieci z in vitro: "Nie afiszuję się z tym"

Jak nadwaga lub otyłość wpływa zdolność do zajścia w ciążę?

Otyłość lub znaczna nadwaga mogą utrudnić zajście w ciążę - to sprawdzona i dowiedziona naukowo informacja. Nasz organizm to skomplikowany mechanizm, w którym funkcjonowanie poszczególnych elementów zależy od pozostałych. Tak jest i z relacją między nadwagą oraz płodnością.

Komórki tłuszczowe powodują wzrost poziomu estrogenu, a to hormon, który odpowiada za płodność. Jego nadmiar może zaburzać cykl rozrodczy, a to oznacza, że możesz mieć nieregularne jajeczkowanie lub wcale nie mieć owulacji.

Kobiety z nadwagą i otyłe mają też wyższy poziom hormonu zwanego leptyną, który jest wytwarzany w tkance tłuszczowej. Najgorsza pod tym względem jest otyłość brzuszna, czyli nagromadzenie dodatkowych kilogramów wokół brzucha - jest ona uważana za główne źródło problemów z owulacją i cukrzycą.

Nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej jest też często związany z opornością na insulinę i obniżonym poziomem białek, które biorą udział w regulacji hormonów płciowych. To również może zaburzyć równowagę hormonalną i zwiększyć ryzyko nieregularnych cykli menstruacyjnych i cykli bezowulacyjnych. Badania pokazują, że kobiety ze wskaźnikiem BMI powyżej 27 trzykrotnie częściej doświadczają braku owulacji niż kobiety mające prawidłową wagę.

Co ciekawe podobne zależności dotyczą również zapłodnienia in vitro. Panie z nadwagą mają o 9% mniejsze prawdopodobieństwo urodzenia dziecka, a otyłe o 20% w porównaniu z kobietami o niższej masie ciała.

Nadwaga wpływa również na męską płodność. Problemy hormonalne, dysfunkcje seksualne i inne schorzenia związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2 i bezdech senny obniżają poziom testosteronu i zwiększają problemami z erekcją. Szacuje się, że dodatkowych 10 kilogramów wagi zmniejsza męską płodność o 10%.

Czytaj również: Jestem mamą… z otyłością: „Lekarze walczyli o każdy dzień ciąży”

Owulacja, czyli jak obliczyć swoją płodność?

Wystarczy 10 kilogramów, by zwiększyć szanse na dziecko

Chociaż fakty dotyczące otyłości i płodności nie napawają optymizmem, to jednak są i dobre wieści, Naukowcy są pewni, ze wystarczy schudnąć o 10 kilogramów, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Dieta i ćwiczenia pomagają uregulować cykl menstruacyjny i przywrócić owulacje. Badania pokazują, że u kobiet otyłych utrata nawet 5-10% masy ciała zwiększa płodność.

Ile należy schudnąć, aby zwiększyć płodność? Nie ma magicznej liczby, ale 5 kg to dobry początek. Zdaniem specjalistów najlepszy wskaźnik BMI dla kobiet starających się o dziecko to BMI poniżej 25. Przypomnijmy, że BMI to stosunek wzrostu do wagi. BMI między 25 a 30 oznacza nadwagę, a BMI powyżej 30 - otyłość.  

Jak poprawić swoją płodność?

Chudnięcie to trudny proces, o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie wystarczy silna wola, potrzebna jest zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych, czasem po prostu leczenie. Lekarze zachęcają, aby zacząć od skupienia się na zbilansowanej diecie i treningach. 

  1. Ćwicz przez co najmniej 30 minut dziennie. Obserwacje pokazują, że kobiety, które ćwiczyły przez co najmniej pół godziny dziennie, miały mniej problemów z płodnością związanych z owulacją. Pomogło im to również w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi.
  2. Ogranicz spożywanie tłuszczów trans. Im wyższe spożycie tłuszczów trans, tym większe ryzyko niepłodności związanej z owulacją. Zamiast tego jedz tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, które poprawiają płodność.
  3. Wybieraj białko roślinne, a nie zwierzęce - może ochronić cię to przed bezpłodnością. Badania wykazały, że kobiety jedzące więcej białka roślinnego były znacznie mniej narażone na brak owulacji niż te, które spożywały go mniej.
  4. Jedz węglowodany złożone, zamiast prostych. Według raportów spożywanie białego chleba, ziemniaków czy słodyczy zwiększa prawdopodobieństwo niepłodności związanej z owulacją. Powolne trawienie węglowodanów złożonych, które są bogate w błonnik, poprawia płodność.

Czytaj również: To naprawdę nie wpływa na płodność! Oto 5 wciąż powtarzanych mitów

Waga w ciąży: ile można przytyć w ciąży?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza