Dziecko? Nie mówię nie, ale jeszcze nie teraz. Dlaczego Polacy coraz później decydują się na dziecko?

2013-10-30 14:12

Późne macierzyństwo ma coraz więcej zwolenników. Tendencja od kilku lat jest ciągle ta sama: późne macierzyństwo jest powszechnym zjawiskiem. Z roku na rok rośnie średnia wieku mamy rodzącej swoje pierwsze dziecko. Co jest tego przyczyną i jakie są wady i zalety późnego macierzyństwa?

pozne macierzynstwo
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Późne macierzyństwo: dlaczego kobiety rodzą coraz później?
  2. Późne macierzyństwo: jesteśmy egoistami?
  3. Wady i zalety późnego macierzyństwa

Według badań GUS, kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. W latach 90. najwięcej matek znajdowało się w przedziale wiekowym 20-24 lata, dziś najpopularniejszy jest przedział 25-29, choć ciągle rośnie liczba ciąż u kobiet powyżej 35. roku życia. Co jest tego przyczyną?

Późne macierzyństwo: dlaczego kobiety rodzą coraz później?

Posiadanie dziecka w ostatnim czasie przestało być decyzją pod wpływem chwili. Dziś obawiając się o swoją sytuację finansową i rodzinną, myśl o dziecku kobiety odkładają w czasie. W trudnych finansowo czasach, w którym większość młodych małżeństw obciążona jest kredytami mieszkaniowymi, niełatwo podjąć decyzję o kolejnej dużej inwestycji, jaką również jest dziecko. Tym bardziej, że nawet planowanie ciąży stało się dzisiaj bardziej skuteczne i dzięki zaawansowanej antykoncepcji sami możemy decydować o odpowiedniej chwili na poczęcie. Wpływ na zaawansowany wiek kobiet rodzących ma z pewnością też fakt zmieniającego się światopoglądu. Powszechność rozstań, popularność życia w nieformalnych związkach ma przyzwolenie społeczne, a to nie sprzyja zakładaniu rodziny. Dziś na młodych ludzi nie wywiera się też już tak silnej presji w kwestii dziecka, jak kiedyś. Dziś też nikogo nie dziwi 40-letnia kobieta w ciąży, która dzięki większej świadomości zdrowego trybu życia, jest w o wiele lepszej formie by zostać mamą niż 40-latka w latach 90. Większa waga, jaką przykłada się dziś do dbania o zdrowie i wygląd sprawia, że 40-letnia kobieta nadal jest bardzo aktywną osobą, która z pewnością sprosta trudom macierzyństwa.

Późne macierzyństwo: jesteśmy egoistami?

Na późny wiek rodzących kobiet wpływ ma też inny czynnik. Dziś jesteśmy trochę bardziej egoistyczni niż nasi rodzice w naszym wieku. Osiągając zawodowy sukces, kusi jego mnożenie i trudno świadomie go przerwać. Możliwość dorobienia się dużych pieniędzy, korzystania z luksusów (podróży, rozrywek) bez zobowiązań i liczenia się z potrzebami innych, sprawia, że można szybko się do tego przyzwyczaić i trudno jest zahamować ten hedonizm, by skupić się na macierzyństwie. W pierwszej kolejności ludzie starają się więc wziąć z życia jak najwięcej, a dopiero potem przychodzi czas, gdy takie życie wydaje się im zbyt płytkie i samotne.

Wady i zalety późnego macierzyństwa

Późne macierzyństwo pociąga za sobą wiele konsekwencji. Najważniejszą jest osłabienie szans na poczęcie. Kobieta powyżej 35. roku życia ma tylko 35 tys. komórek jajowych, podczas gdy dwudziestoparolatka kilkaset tysięcy. Szansa na zajście w ciążę wynosi około 15 proc. Jednocześnie wzrasta ryzyko wad płodu, poronień, przedwczesnych porodów i chorób samej przyszłej mamy. Dojrzałe kobiety w ciąży mogą mieć problem np. z nadciśnieniem tętniczym, mięśniakami czy cukrzycą ciążową. Ciąża w późnym wieku to także starsze macierzyństwo. Kobiety późno decydujące się na dziecko muszą się liczyć z tym, że będą dojrzałymi mamami, różnica pokoleniowa znacznie wzrośnie, co może mieć wpływ na zbyt konserwatywne poglądy wobec dziecka. Uważa się również, że im starszy rodzic, tym mniejsze w nim pokłady cierpliwości i kreatywności. Do zalet późnego macierzyństwa można za to zaliczyć zabezpieczenie finansowe i większą odpowiedzialność rodzica. Decydując się na dziecko, kobieta zazwyczaj jest już pewna swej decyzji i tego, że sobie poradzi. Stara się dobrze przygotować i zabezpieczyć dziecko, by mu niczego nie zabrakło. Dzieci dojrzałych matek są doinwestowane, mają zapewnione wszystko to, co im niezbędne do dobrego rozwoju. Udowodniono, że kobiety, które późno zostają matkami, dłużej żyją w zdrowiu, ponieważ dobrze o siebie dbają. Sprzyjają im także przemiany hormonalne, które czynią je piękniejszymi i aktywniejszymi od swoich rówieśniczek.

_dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza