Kiedy ZAJŚĆ W CIĄŻĘ? Zrób badania na płodność, zanim odłożysz w czasie decyzję o dziecku

2014-04-11 14:05

Coraz więcej Polek odkłada decyzję o dziecku do 30. roku życia. Kariera, brak stabilnej sytuacji finansowej oraz brak stałego partnera to trzy powody, które najczęściej wskazują kobiety jako przyczyny odkładania ciąży. Jeśli do nich należysz, wykonaj badania na płodność, dzięki którym dowiesz się przez ile lat będziesz mogła zajść w ciążę.

Brak etatu, własnego mieszkania, stałego partnera, kolejne studia podyplomowe, rozwijająca się kariera - kobiety wymieniają coraz więcej przyczyn, z powodu których odkładają decyzję o zajściu w ciążę. Większość z nich jest zrozumiała: stała praca, stabilna sytuacja materialna i stały partner to podstawy, zapewniające poczucie bezpieczeństwa przyszłej mamie i jej dziecku.

Dziecko w okolicach 30. urodzin?

Najczęściej kobiety odkładają decyzję o zajściu w ciążę do 30. roku życia - aż 55 procent kobiet planuje pierwsze dziecko między 26. a 30. rokiem życia. Kolejne 24 procent kobiet między 31. a 35. rokiem życia, a 2 proc. przed 40. urodzinami.

Oblicz swoje dni płodne za pomocą naszego kalkulatora

Od 25. urodzin płodność drastycznie spada

Specjaliści alarmują, że ciągłe odkładanie dziecka na później może sprawić, że to "później" nigdy nie nastąpi. Od 25. roku życia płodność kobiety spada czterokrotnie! 20-latka ma 400 tysięcy komórek jajowych, 25-latka już tylko 100 tysięcy. Z każdym rokiem szanse na dziecko zaczynają maleć, a wzrasta ryzyko poronień. Według lekarzy, w pierwszą ciążę kobieta powinna zajść nie później niż w 28. roku życia.

Zrób badania na płodność

Odraczanie w czasie macierzyństwa jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności. Jeśli odkładasz decyzję o dziecku, wykonaj badania, dzięki którym dowiesz się, przez ile jeszcze lat będziesz mogła zajść w ciążę. Statystyki są czytelne: aż 82 procent bezpłodnych kobiet nigdy nie wykonywało badań na płodność.

Poinformuj lekarza, że chciałabyś przeprowadzić taką diagnostykę. Wtedy on powinien wykonać USG jajników, zbadać poziom hormonu AMH, który określa rezerwę jajnikową i FSH (określa wczesną menopauzę). Wyniki badań pozwolą stwierdzić przez ile lat kobieta będzie mogła zajść w ciążę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza