Macierzyństwo gdy masz trzydzieści lat

2011-03-21 11:58
Macierzyństwo gdy masz trzydzieści lat
Autor: photos.com

Dziś statystyczna Polka rodzi w wieku 27–30 lat. Nie musi być to jednak dla ciebie wyznacznikiem. Podjęcie niezwykle ważnej decyzji o ciąży należy wyłącznie do ciebie i twojego partnera. Sprawdzić się w roli mamy możesz i tuż po studiach, i jako spełniona zawodowo kobieta. Jednak ciąża to także fizjologia i z upływem lat trzeba się liczyć z biologicznymi ograniczeniami organizmu. Nie ma co ukrywać: płodność u kobiet po 35. roku życia znacznie spada.

Macierzyństwo w wieku trzydziestu lat najczęściej jest decyzją przemyślaną, a ciąża planowana i chciana. Z reguły twoje życie jest już ustabilizowane. Możesz więc dobrze przygotować się do macierzyństwa. Nie musisz oczywiście rezygnować z pracy, spróbuj jednak trochę zwolnić tempo i nieco bardziej się oszczędzać. W ciągu dnia zawsze staraj się znaleźć chwilę na odpoczynek – dobrze byłoby poleżeć kwadrans z nogami uniesionymi w górę, w pracy rób przerwy. Jeśli do tej pory prowadziłaś aktywne życie, poszukaj odpowiedniej dla siebie formy odprężenia. Joga? A może specjalnie opracowany fitness dla ciężarnych? Twój organizm i rosnący w brzuszku maluszek na pewno to docenią. Warto wykorzystać zaległy urlop – w podróż najbezpieczniej wybrać się w drugim trymestrze. Wtedy ciąża jest już dość zaawansowana, ale brzuszek nie tak duży, aby stać się uciążliwym. Pamiętaj tylko, aby wszelką aktywność i wyjazdy konsultować ze swoim lekarzem. Zdrowo się odżywiaj – jedz nie za dwoje, a dla dwojga. Słodkości zastąp suszonymi owocami i bakaliami. Mamie powyżej 35. roku życia zaleca się wykonanie nieinwazyjnych badań genetycznych (USG i test PAPP-A między 11. a 13. tygodniem ciąży). Może też bezpłatnie wykonać amniopunkcję, czyli analizę płynu owodniowego. To badanie inwazyjne, ale ryzyko poronienia jest minimalne (ok. 1 proc).

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE