Jak wyliczyć dni płodne?

2020-03-10 13:40

Jak obliczyć, kiedy wypadają dni płodne? Musisz znać ich termin, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

kalendarz owulacyjny
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jak wyliczyć dni płodne - cykl 28 dniowy
  2. Film: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?
  3. Jak wyliczyć dni płodne - jeśli cykl trwa krócej lub dłużej

W ciągu całego cyklu owulacyjnego kobiety jest tylko 5 dni, w których może ona zajść w ciążę. Dlatego wiedza, kiedy te dni wypadają, jest kluczowa dla par starających się o dziecko.

Sprawdź:

Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy

Dni płodne - Kalendarz i kalkulator dni płodnych

Jak wyliczyć dni płodne - cykl 28 dniowy

Cykl rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki – to pierwszy dzień cyklu. W 5. dniu cyklu w jajnikach zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe. Jeden z nich to pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową. W 14. dniu cyklu pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową, gotową do zapłodnienia (następuje owulacja). W ciągu cyklu pojawia się tylko jeden pęcherzyk Graafa – raz w jednym jajniku, raz w drugim.

Następnie komórka jajowa, która żyje 24 godziny, przesuwa się do jajowodu i tam czeka na ewentualne zapłodnienie. Nie znaczy to, że tylko tego dnia kobieta może zajść w ciążę. Dzięki temu, że plemniki żyją dłużej niż komórka jajowa (3-5 dni), dni płodnych jest w rzeczywistości więcej niż jeden. Obejmują one nie tylko owulację, ale też 3 dni przed nią i 1-2 dni po jajeczkowaniu. Gdy cykl ma 28. dni, dni płodne trwają od 12. do 16. dnia cyklu.

Czytaj:

Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Przesunięcie owulacji a okres - przyczyny przesunięcia owulacji

Film: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Jak wyliczyć dni płodne - jeśli cykl trwa krócej lub dłużej

Powyższe dane dotyczą cyklu 28-dniowego. Jeśli cykl ma inną liczbę dni, dni płodne będą wypadały inaczej. Obliczając je, trzeba przyjąć, że owulacja następuje na 14 dni przed końcem cyklu.

I tak dla cyklu 26-dniowego owulacja wypadnie 12. dnia, a dni płodne to 10.-14. dzień. Przy cyklu 30-dniowym jajeczkowanie następuje 16. dnia, a dni płodne od 14. do 18. dnia. Jeśli cykl jest krótki, a miesiączki długie, owulacja następuje jeszcze w czasie krwawienia.

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne

Pytanie 1 z 7
Owulacja to:

www.dlarodzinki.pl

Nasi Partnerzy polecają