Jak wyliczyć dni płodne?

2020-03-10 13:40

Jak obliczyć, kiedy wypadają dni płodne? Musisz znać ich termin, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

kalendarz owulacyjny
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jak wyliczyć dni płodne - cykl 28 dniowy
  2. Film: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?
  3. Jak wyliczyć dni płodne - jeśli cykl trwa krócej lub dłużej

W ciągu całego cyklu owulacyjnego kobiety jest tylko 5 dni, w których może ona zajść w ciążę. Dlatego wiedza, kiedy te dni wypadają, jest kluczowa dla par starających się o dziecko.

Sprawdź:

Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy

Dni płodne - Kalendarz i kalkulator dni płodnych

Jak wyliczyć dni płodne - cykl 28 dniowy

Cykl rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki – to pierwszy dzień cyklu. W 5. dniu cyklu w jajnikach zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe. Jeden z nich to pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową. W 14. dniu cyklu pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową, gotową do zapłodnienia (następuje owulacja). W ciągu cyklu pojawia się tylko jeden pęcherzyk Graafa – raz w jednym jajniku, raz w drugim.

Następnie komórka jajowa, która żyje 24 godziny, przesuwa się do jajowodu i tam czeka na ewentualne zapłodnienie. Nie znaczy to, że tylko tego dnia kobieta może zajść w ciążę. Dzięki temu, że plemniki żyją dłużej niż komórka jajowa (3-5 dni), dni płodnych jest w rzeczywistości więcej niż jeden. Obejmują one nie tylko owulację, ale też 3 dni przed nią i 1-2 dni po jajeczkowaniu. Gdy cykl ma 28. dni, dni płodne trwają od 12. do 16. dnia cyklu.

Czytaj:

Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Przesunięcie owulacji a okres - przyczyny przesunięcia owulacji

Film: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Jak wyliczyć dni płodne - jeśli cykl trwa krócej lub dłużej

Powyższe dane dotyczą cyklu 28-dniowego. Jeśli cykl ma inną liczbę dni, dni płodne będą wypadały inaczej. Obliczając je, trzeba przyjąć, że owulacja następuje na 14 dni przed końcem cyklu.

I tak dla cyklu 26-dniowego owulacja wypadnie 12. dnia, a dni płodne to 10.-14. dzień. Przy cyklu 30-dniowym jajeczkowanie następuje 16. dnia, a dni płodne od 14. do 18. dnia. Jeśli cykl jest krótki, a miesiączki długie, owulacja następuje jeszcze w czasie krwawienia.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza