Jak wyliczyć dni płodne?

2020-03-10 13:40
kalendarz owulacyjny
Autor: Getty images

Jak obliczyć, kiedy wypadają dni płodne? Musisz znać ich termin, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

W ciągu całego cyklu owulacyjnego kobiety jest tylko 5 dni, w których może ona zajść w ciążę. Dlatego wiedza, kiedy te dni wypadają, jest kluczowa dla par starających się o dziecko.

Sprawdź:

Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy

Dni płodne - Kalendarz i kalkulator dni płodnych

Jak wyliczyć dni płodne - cykl 28 dniowy

Cykl rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki – to pierwszy dzień cyklu. W 5. dniu cyklu w jajnikach zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe. Jeden z nich to pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową. W 14. dniu cyklu pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową, gotową do zapłodnienia (następuje owulacja). W ciągu cyklu pojawia się tylko jeden pęcherzyk Graafa – raz w jednym jajniku, raz w drugim.

Następnie komórka jajowa, która żyje 24 godziny, przesuwa się do jajowodu i tam czeka na ewentualne zapłodnienie. Nie znaczy to, że tylko tego dnia kobieta może zajść w ciążę. Dzięki temu, że plemniki żyją dłużej niż komórka jajowa (3-5 dni), dni płodnych jest w rzeczywistości więcej niż jeden. Obejmują one nie tylko owulację, ale też 3 dni przed nią i 1-2 dni po jajeczkowaniu. Gdy cykl ma 28. dni, dni płodne trwają od 12. do 16. dnia cyklu.

Czytaj:

Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Przesunięcie owulacji a okres - przyczyny przesunięcia owulacji

Film: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?

Jak wyliczyć dni płodne - jeśli cykl trwa krócej lub dłużej

Powyższe dane dotyczą cyklu 28-dniowego. Jeśli cykl ma inną liczbę dni, dni płodne będą wypadały inaczej. Obliczając je, trzeba przyjąć, że owulacja następuje na 14 dni przed końcem cyklu.

I tak dla cyklu 26-dniowego owulacja wypadnie 12. dnia, a dni płodne to 10.-14. dzień. Przy cyklu 30-dniowym jajeczkowanie następuje 16. dnia, a dni płodne od 14. do 18. dnia. Jeśli cykl jest krótki, a miesiączki długie, owulacja następuje jeszcze w czasie krwawienia.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Magdalena Zykowicz
|

Najdokładniejszym sprzętem do wyznaczania dni płodnych jest monitor cyklu my way

Jola
|

Nieprawda że ujawnia się tylko jedna komórka jajowa gotowa do zapłodnienia ja mam bliźniaki, w jednym jajniku miałam pęcherzyk Graafa i w drugim!