Kalendarz owulacyjny: kiedy jest owulacja?

2019-06-27 13:08

Kalendarz owulacyjny przyda się, jeżeli  planujesz zajście w ciążę i chcesz wiedzieć, kiedy jest owulacja. Taki kalendarz nie tak łatwo jednak prowadzić, bo u każdej kobiety sprawa wygląda inaczej. Na owulację wpływają również czynniki zewnętrzne, jak np. stres. Co jeszcze warto wiedzieć o kalendarzyku owulacyjnym?

Dni płodne po porodzie
Autor: Żona krawca/facebook

Spis treści

  1. Co nam daje prowadzenie kalendarza owulacyjnego?
  2. Czy kalendarz owulacyjny to pewna metoda?
  3.  Zobacz wideo: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?
  4. Czy kalendarz owulacyjny to dobra metoda antykoncepcji?
  5. Polecamy WIDEO: jak rozpoznać dni płodne

Teoretycznie kalendarz owulacji jest bardzo łatwo stworzyć. Teoretycznie, bo u każdej kobiety sprawa wygląda inaczej. Jeżeli masz książkowe cykle miesiączkowe i zawsze wynoszą one 28 dni, sprawa jest prosta.

Gorzej, gdy twoje miesiączki są nieregularne, bo to właśnie dzięki menstruacji łatwo jest wyznaczyć cykl. Ale to nie jedyny problem.

Kalendarz owulacyjny pomaga określić, kiedy wypadają dni płodne, czyli te, w których szansa na poczęcie jest najwyższa. Obserwując własne ciało i prowadząc kalendarz owulacyjny, można wyznaczyć termin miesiączki, owulację i dni płodne.

Taki kalendarz przyda się też do pokazania lekarzowi, by wiedział, jak wyglądają twoje cykle miesiączkowe.

Czytaj:

Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Przesunięcie owulacji a okres - przyczyny opóźnienia owulacji

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Co nam daje prowadzenie kalendarza owulacyjnego?

Owulacja to moment podczas cyklu miesiączkowego, gdy komórka jajowa jest dojrzała do zapłodnienia. Trwa to tylko 24 godziny, ale nie oznacza to, że tylko wtedy należy współżyć, jeśli staracie się o dziecko. Dni płodne obejmują 2-4 dni przed owulacją i 12-24 godziny po jajeczkowaniu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ plemniki pozostają aktywne nawet przez 5 dni, dlatego najlepiej kochać się przed owulacją.

Kiedy następuje owulacja? Aby wyliczyć jej termin, trzeba znać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki (czyli pierwszy dzień cyklu) oraz średnią długość cyklu miesięcznego. Jeśli cykl ma 28 dni, owulacja przypada na 14. dzień cyklu, a dni płodne obejmują czas między 12. a 16. dniem cyklu.

Jeśli twoje cykle mają inną średnią długość, obliczając dni płodne, przyjmij, że owulacja następuje na 14 dni przed końcem cyklu (koniec cyklu to ostatni dzień przed kolejną miesiączką).

Przy cyklu 30-dniowym owulacja następuje 16 dnia, a dni płodne to 14.-18. dzień cyklu. Z kolei przy cyklu 26-dniowym komórka jajowa gotowa jest do zapłodnienia 12. dnia cyklu, a dni płodne wypadną między 10. a 14. dniem cyklu.

Czytaj także:

Metoda kalendarzykowa: na czym polega i czy naprawdę działa?

Jak zajść w ciążę - kiedy się kochać, aby zajście w ciążę było możliwe?

Objawy owulacji - kiedy zapłodnienie i poczęcie dziecka

Czy kalendarz owulacyjny to pewna metoda?

Dni płodne wyliczone przy pomocy kalendarza owulacyjnego to dni, gdy poczęcie jest najbardziej prawdopodobne, co nie oznacza, że w inne dni takiej szansy nie ma.

Ważne, by pamiętać o tym, że kalendarz owulacyjny pozwala orientacyjnie wyznaczyć dni płodne, ponieważ na termin owulacji mogą wpływać różne czynniki, takie jak stres, choroba, zmiany klimatu.

Kalendarz owulacyjny najlepiej sprawdza się u kobiet z regularnym cyklem miesiączkowym. Najlepiej jest połączyć prowadzenie kalendarza owulacyjnego z innymi metodami wyznaczania dni płodnych: obserwacją śluzu i metodą termiczną.

 Zobacz wideo: Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Czy kalendarz owulacyjny to dobra metoda antykoncepcji?

Na to pytanie odpowiedziała dr n. med. Ewa Kurowska Mroczek podczas udzielonego nam wywiadu.

„Raczej trudno powiedzieć, żeby obliczanie dni płodnych było w ogóle jakąkolwiek metodą antykoncepcji, zważywszy na jej zawodność.

Dlatego ta metoda, zakładając, że jest to jakakolwiek metoda, jest najbardziej wykorzystywana i wydaje się, że najbardziej skuteczna u tych pacjentek, które mają stabilny, unormowany tryb życia, jednego partnera.

Najczęściej są to mężatki, które już mają dzieci, które wiele lat obserwują swój organizm, mierzą temperaturę w pochwie, które obserwują swój cykl i wiedzą, jak ich organizm zachowuje się w tych dniach, kiedy mają owulację. Wtedy ta metoda jest najbardziej skuteczna.

Natomiast u tych pacjentek, które nie są wystarczająco zdyscyplinowane, aby o określonej porze każdego dnia mierzyć temperaturę, obserwować swój śluz, które nie mają jednego partnera, są narażone na stres, na loty samolotem, uprawiają sporty – u nich zdecydowanie trudniej jest zastosować skutecznie kalendarzyk."

Polecamy WIDEO: jak rozpoznać dni płodne

Znajdziesz w nim cały wywiad z dr n. med. Ewą Kurowską-Mroczek i odpowiedzi na częste pytania związane z obliczaniem dni płodnych i metodą kalendarzykową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza