PROBLEMY Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ: niedowaga lub otyłość utrudniają zajście w ciążę

2014-09-16 12:27

Masz problemy z zajściem w ciążę? Nieprawidłowa masa ciała kobiety – niedowaga lub nadwaga – ma wpływ na płodność kobiety i może znacząco przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę, za sprawą zaburzeń cyklu miesiączkowego i owulacji.

PROBLEMY Z ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ: niedowaga lub otyłość utrudniają zajście w ciążę
Autor: thinkstockphotos.com Nieprawidłowa masa ciała utrudnia zajście w ciążę

Spis treści

  1. Problemy z zajściem w ciążę przy niedowadze
  2. Problemy z zajściem w ciążę przy nadwadze

Coraz więcej kobiet ma problemy z zajściem w ciążę. Przyczyny mogą być różne, a zalicza się do nich nawet nieprawidłowa masa ciała. Okazuje się bowiem, że zarówno te kobiety, które cierpią na niedowagę, jak i na nadwagę mogą mieć duże problemy z zajściem w ciążę. Powód? Zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz owulacji.

>> Problemy z zajściem w ciążę. Jak zwiększyć szansę na poczęcie?

Problemy z zajściem w ciążę przy niedowadze

Kobiety, które cierpią na niedowagę mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, a ich jajniki nie funkcjonują prawidłowo. Warto wiedzieć bowiem, że tkanka tłuszczowa wytwarza też żeńskie hormony: estrogeny, więc gdy jest ich za mało, kobieta może cierpieć na zaburzenia cyklu. Jak to się objawia? Na początku mogą to być niewinne opóźnienia miesiączki, aż w końcu jej całkowity brak.

Jeśli więc cierpisz na niedowagę i zaobserwowałaś zaburzenia miesiączkowania, to koniecznie zmień swoją dietę. Jedz nawet 6-7 posiłków dziennie. Nie unikaj takich produktów, jak: oleje roślinne, wysokokaloryczne owoce, tłuste ryby, np. łososie. Prawidłowe odżywianie ma wpływ na płodność kobiety.

>> PROBLEMY z zajściem w CIĄŻĘ: jak radzić sobie ze STRESEM?

Problemy z zajściem w ciążę przy nadwadze

Kobiety z nadwagą mają wprost przeciwne problemy z zajściem w ciążę - ich tkanka tłuszczowa wytwarza zbyt wysoki poziom estrogenów. A to może wiązać się z niektórymi postaciami nowotworów oraz niepłodnością. Zbyt duża ilość estrogenów zakłóca owulację lub przyczynia się do jej braku. Co gorsze, może dojść do innych poważnych konsekwencji, np. zespołu policystycznych jajników.

Kobiety z nadwagą powinny spożywać 5 posiłków. Ważne jest, by posiłki były spożywane regularnie. Powinny być to mniejsze porcje, ale pełnowartościowe.

>> CIĄŻA po trzydziestce: zagrożenia, problemy z zajściem w ciążę