Profilaktyczne BADANIE NASIENIA - dlaczego warto je wykonać?

2014-08-05 14:47

Warto wykonać badanie nasienia i plemników. Aż 87 proc. mężczyzn w Polsce nie widzi powodów, dla których miałoby wykonać profilaktyczne badanie nasienia. A przecież przyczyny niepłodności leżą często po ich stronie.

Spis treści

  1. Dlaczego warto zrobić badanie nasienia?
  2. Kto powinien zdecydować się na badanie nasienia?

Badanie męskiego nasienia jest bardzo rzadko wykonywane profilaktycznie. Czy warto zrobić takie badanie? Tych, którzy byliby ciekawi wyników badania nasienia, jest zaledwie 7 proc. – wynika z sondy, jaką wśród mężczyzn przeprowadziła klinika Gyncentrum w Katowicach. Eksperci apelują: takiemu testowi sprawdzenia nasienia powinien przynajmniej raz w życiu poddać się każdy mężczyzna.

Dlaczego warto zrobić badanie nasienia?

Jak podaje WHO, w aż 45 proc. przypadków za niepłodność pary odpowiada tzw. czynnik męski. Tymczasem większość mężczyzn, którzy poddają się badaniu nasienia, to panowie, którzy już mają problem ze spłodzeniem potomka. Profilaktyka płodności mężczyzn praktycznie nie istnieje.

Kto powinien zdecydować się na badanie nasienia?

Badanie nasienia powinni wykonać mężczyźnie zwłaszcza w wieku 40 lat, a także ci, którzy palą papierosy lub narażeni są na działanie szkodliwych czynników, w tym toksyn, uszkadzających DNA plemników – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Ile żyją plemniki?
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza