Przygotowanie do ciąży: jakie badania warto zrobić przed zajściem w ciążę?

2013-06-26 14:27

Przygotowanie do ciąży to: odpowiednia dieta, ruch, zażywanie kwasu foliowego, ale nie tylko. Przed ciążą trzeba szczególnie zadbać o siebie i kontrolować swoje zdrowie, aby ciąża przebiegała prawidłowo. Jak przygotowac się do ciąży? Zobacz, jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę.

Badania w ciąży
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. Badania przed ciążą: jakie badania wykonać?
 2. Polecamy wideo: Badania, które warto wykonać przed ciążą

Dzięki badaniom przed ciążą dowiesz się, czy twój organizm jest optymalnie przygotowany do ciąży. Badania mogą wykryć choroby i nieprawidłowości, które mogą utrudnić zajście w ciążę lub zagrozić dziecku. Badania, dzięki którym przygotujesz się do ciąży pomogą w porę wychwycić dolegliwości czy niedobory i zacząć je leczyć. Dzięki nim łatwiej zajdziesz w ciążę i dziecko będzie się prawidłowo rozwijać. Dowiedz się, jakie badania i testy wykonać, oraz w jakim celu się je robi.

Badania przed ciążą: jakie badania wykonać?

 • morfologia – pomoże wykryć niedobory, które mogłyby pogłębić się w czasie ciąży i zaszkodzić zdrowiu twojemu i dziecka. Wiedząc, że brakuje ci np. żelaza, lekarz może zapisać odpowiedni suplement i wyrównać niedobór.
 • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh (również u przyszłego ojca) – jeśli okaże się, że jedno z was ma Rh-, a drugie Rh+, będzie można skutecznie przeciwdziałać wystąpieniu konfliktu serologicznego u dziecka.
 • oznaczenie hormonów tarczycy – nadczynność i niedoczynność tarczycy mogą spowodować niepłodność, poronienie lub poród przedwczesny. Dzięki badaniu będziesz mogła wyrównać poziom hormonów przed zajściem w ciążę.
 • stężenie prolaktyny – nieprawidłowy poziom tego hormonu może spowodować problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.
 • badanie czystości pochwy, USG przezpochwowe, cytologia – konieczne, bo wszelkie nieprawidłowości mogą być przyczyną powikłań i poronienia, dlatego niezbędne jest leczenie.
 • kontrola stomatologiczna – przed ciążą wylecz zęby, ponieważ w czasie ciąży nie można np. leczyć zębów kanałowo.
 • test na HIV – każda kobieta ciężarna i planująca ciążę powinna go zrobić, ponieważ wirusem można się zarazić przez kontakty seksualne. Takie badanie zleca każdy ginekolog na pierwszej wizycie w ciąży. Dzięki badaniu i odpowiedniemu postępowaniu ryzyko zarażenia dziecka spada poniżej 1 procenta.
 • badanie stężenia cukru we krwi – warto się zbadać, ponieważ u części ciężarnych rozwija się cukrzyca ciążowa. Wynik przyda się lekarzowi do porównania.
 • systematyczne badanie ciśnienia – w ciąży czasem niebezpiecznie wzrasta ciśnienie (nadciśnienie indukowane ciążą). Dzięki badaniom w porę wykryjesz nieprawidłowości.
 • badanie moczu – dzięki niemu wykryjesz i wyleczysz infekcje układu moczowego, które mogą się przenieść do dróg rodnych.
 • test WR – wykrywa kiłę, która może powodować poronienie lub wady wrodzone u dziecka.

Polecamy wideo: Badania, które warto wykonać przed ciążą

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?
www.dlarodzinki.pl