Zajście w ciążę ułatwia... AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

2014-08-04 13:00

O zajściu w ciążę decyduje wiele czynników m.in. właściwa gospodarka hormonalna, odpowiedni moment cyklu, właściwa dieta, stan psychiczny czy fizyczna kondycja organizmu. Te ostatnie dwa czynniki są istotne, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny starającego się o dziecko. Aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na formę psychiczną i fizyczną ma zatem ogromne znaczenie jeśli chodzi o naszą płodność.

aktywność fizyczna w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia przed ciążą zapewnią ci nie tylko ładniejszą sylwetkę, ale ułatwią też zapłodnienie

Spis treści

  1. Nadaktywność niewskazana: jak zajść w ciążę
  2. Nie przestawaj się ruszać również w ciąży
  3. Podczas starań o ciążę, nadaktywność niewskazana!
  4. Ćwicz również w ciąży!

Regularne ćwiczenia fizyczne to podstawa zdrowego trybu życia. Wpływają one na kondycję organizmu, który dzięki nim jest dobrze przygotowany do ciąży i później ją lepiej znosi. Oprócz tego, ruch ma wpływ również na samą płodność. Potrafi między innymi eliminować stres, który bywa jedną z największych przeszkód w staraniach o dziecko w dzisiejszych czasach. Ponadto aktywność fizyczna chroni nas przed otyłością, która również może być wrogiem płodności o obojga rodziców.

Nadaktywność niewskazana: jak zajść w ciążę

Trzeba wyraźnie rozróżnić kwestię aktywności fizycznej od zbytniego przemęczania organizmu dużym wysiłkiem. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek i pozbawić kobietę energii oraz naruszyć właściwą gospodarkę hormonalną. Drastyczne odchudzanie się może być powodem rozregulowania cykli i przyczyną niepłodności. Dowodami na prawdziwość tych słów mogą być sportsmenki, które trudniej zachodzą w ciążę ze względu na problemy hormonalne (np. wzrost testosteronu), duże osłabienie organizmu i  znaczący spadek tkanki tłuszczowej, która pośrednio wpływa również na pracę jajników.  Z tego powodu, wszystkim starającym się o dziecko zaleca się przede wszystkim umiar w tej kwestii, a osobom zawodowo uprawiającym sport – rozważne podejście do treningów.

Nie przestawaj się ruszać również w ciąży

Zajście w ciążę nie powinno stanowić przeszkody dla kontynuowania aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie – wskazane jest by w czasie oczekiwania na poród regularnie dbać o swoją kondycję. Ćwiczenia fizyczne pomagają łatwiej znieść trudy ciąży, przygotowują organizm do porodu, a  po nim ułatwiają i przyspieszają powrót do formy sprzed ciąży. Jedyna rzecz o jakiej należy pamiętać  to umiar i dobór rodzaju aktywności fizycznej do swojego stanu. Najbezpieczniejsze w ciąży są: pływanie, joga, gimnastyka, taniec i spacery. Niewskazane zaś: jazda na rowerze, jazda na rolkach, łyżwach i nartach, a także te aktywności, które niosą za sobą ryzyko upadku

Amerykańsko-duński zespół naukowców z Boston University już kilka lat temu wykonał badania potwierdzające pozytywny wpływ aktywności fizycznej matek na poczęcie dziecka. Analiza przeprowadzona na ponad 3 tysiącach duńskich kobiet wykazała, że te panie, które ćwiczeniom fizycznym poświęcały co najmniej 5 godzin tygodniowo, szybciej zachodziły w ciążę od kobiet, które tę aktywność miały na poziomie niższym niż 1 godzina tygodniowo.

ZOBACZ 7 rzeczy, o których powinnaś pamiętać, zanim zajdziesz w ciążę! >>

Wyniki badań nie były dla nikogo zaskoczeniem, bowiem od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna to nie tylko wysoka kondycja, ale przede wszystkim niższe ryzyko wielu schorzeń takich jak np. cukrzyca, choroby serca czy depresja. A wiadomo, że im organizm bardziej chory, tym mniej sprawny, a tym samym mniej zdolny do poczęcia nowego życia. Regularne ćwiczenia fizyczne to podstawa zdrowego trybu życia. Wpływają one na kondycję organizmu, który dzięki nim jest dobrze przygotowany do ciąży i później ją lepiej znosi. Oprócz tego, ruch ma wpływ również na samą płodność. Potrafi między innymi eliminować stres, który bywa jedną z największych przeszkód w staraniach o dziecko w dzisiejszych czasach. Ponadto aktywność fizyczna chroni nas przed otyłością, która również może być wrogiem płodności u obojga rodziców.

Czy możemy mieć razem dziecko? Sprawdź czy pasujecie do siebie genetycznie? >>

Podczas starań o ciążę, nadaktywność niewskazana!

Trzeba wyraźnie rozróżnić kwestię aktywności fizycznej od zbytniego przemęczania organizmu dużym wysiłkiem. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek i pozbawić kobietę energii oraz naruszyć właściwą gospodarkę hormonalną. Drastyczne odchudzanie się może być powodem rozregulowania cykli i przyczyną niepłodności. Dowodami na prawdziwość tych słów mogą być sportsmenki, które trudniej zachodzą w ciążę ze względu na problemy hormonalne (np. wzrost testosteronu), duże osłabienie organizmu i znaczący spadek tkanki tłuszczowej, która pośrednio wpływa również na pracę jajników. Z tego powodu, wszystkim starającym się o dziecko zaleca się przede wszystkim umiar w tej kwestii, a osobom zawodowo uprawiającym sport – rozważne podejście do treningów.

Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne przed ciążą? >>

Ćwicz również w ciąży!

Zajście w ciążę nie powinno stanowić przeszkody dla kontynuowania aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie – wskazane jest by w czasie oczekiwania na poród regularnie dbać o swoją kondycję. Ćwiczenia fizyczne pomagają łatwiej znieść trudy ciąży, przygotowują organizm do porodu, a  po nim ułatwiają i przyspieszają powrót do formy sprzed ciąży. Jedyna rzecz o jakiej należy pamiętać  to umiar i dobór rodzaju aktywności fizycznej do swojego stanu. Najbezpieczniejsze w ciąży są: pływanie, joga, gimnastyka, taniec i spacery. Niewskazane zaś: jazda na rowerze, jazda na rolkach, łyżwach i nartach, a także te aktywności, które niosą za sobą ryzyko upadku.