Wodniak jajowodu a ciąża: przyczyny, objawy, leczenie, szanse na zajście w ciążę

2015-07-22 16:53

Wodniak jajowodu zwykle jest powikłaniem po stanach zapalnych przydatków. Może jednak mieć również inne przyczyny, m.in. endometriozę czy zapalenie miednicy mniejszej. Jakie objawy daje wodniak jajowodu i jak wygląda leczenie? Czy w takiej sytuacji można starać się o dziecko?

Wodniak jajowodu
Autor: thinkstockphotos.com Wodniak jajowodu może nie dawać żadnych objawów.

Spis treści

  1. Wodniak jajowodu a ciąża: przyczyny
  2. Wodniak jajowodu a ciąża: objawy
  3. Wodniak jajowodu a ciąża: leczenie

Wodniak jajowodu to rozszerzenie światła jajowodu, mające podłużny kształt. Najczęściej jest ono powikłaniem wielokrotnie występujących infekcji, np. zapalenia przydatków. Wodniak jajowodu trzeba leczyć operacyjnie, najczęściej laparoskopowo. Po ingerencji w jajowody kobieta może mieć trudności z zajściem w ciążę, co nie znaczy, że jest ona niemożliwa.

Czytaj także: Hiperprolaktynemia: choroba młodych kobiet. Coraz częstsza przyczyna niepłodności

Wodniak jajowodu a ciąża: przyczyny

Wodniak jajowodu to patologia, która powstaje w wyniku stanów zapalnych. Najczęściej chodzi o rozmaite infekcje intymne, zapalenia przydatków, endometriozę czy zapalenie miednicy mniejszej. Wywołują je bakterie (np. chlamydie) i grzyby (np. drożdżaki). W takiej sytuacji mówimy, że zakażenie nastąpiło na drodze wstępującej. Wodniak jajowodu może być również efektem infekcji wewnątrz organizmu, np. wyrostka robaczkowego (wtedy zakażenie rozprzestrzenia się drogą zstępującą).

Nieleczony stan zapalny powoduje zatkanie części brzusznej jajowodu. Płyn nie może znaleźć ujścia, zaczyna więc się gromadzić w jajowodzie, a ten - pęcznieć. Gdy treści jest dużo, jajowód się rozszerza i nabiera podłużnego kształtu, przypominającego balonik.

W przypadku wodniaka jajowodu płynem tym jest woda. Ale treść może być różna, może to być również ropa lub krew.

Wodniak jajowodu a ciąża: objawy

Wodniak jajowodu może powodować bóle w obrębie miednicy, czasem bardzo dotkliwe (gdy w organizmie nasili się stan zapalny). Najczęściej jednak nie wywołuje żadnych objawów, a pacjentki dowiadują się o schorzeniu w czasie badania USG dopochwowego. Wodniak może również zostać wykryty w czasie badania rentgenowskiego macicy i jajowodów (HSG - histerosalpingografii). Polega ono na podaniu kontrastu i wykonaniu serii zdjęć, które ukazują stan endometrium, kształt jamy macicy oraz drożność jajowodów.

Czytaj także: Niepłodność wtórna: dlaczego nikt o niej głośno nie mówi?

Wodniak jajowodu a ciąża: leczenie

Pacjentki, które mają wodniaka jajowodu, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Te, u których się to udaje, często również nie mogą donosić ciąży. W takiej sytuacji najczęściej zaleca się zabieg laparoskopowy i usunięcie wodniaka. Nie musi to jednak oznaczać usunięcia jajowodu - czasem wystarczy usunąć fragment, a później go odtworzyć. Po przeprowadzeniu plastyki jajowód jednak jest bardzo delikatny i istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie w stanie transportować komórki jajowej. Często również wodniak się odradza.

Wykonanie plastyki jednak zależy od rozmiarów, jakie ma wodniak - przy większej powierzchni, ze względu na ryzyko pęknięcia i wystąpienia zapalenia otrzewnej, wycina się cały jajowód. W tej sytuacji pozostaje pacjentce drugi jajowód, a gdy wodniaki występują w obu - metoda zapłodnienia in vitro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza